Jak malovat na sklo

01.11. 2013 • Zábava 1586x

Sklo patří k poměrně oblíbeným materiálům. I dříve se toho využívalo a umělci často se sklem pracovali a vytvářeli zajímavou hru barev. Stačí se podívat třeba na různá vitrážová okna. Vyrobit vitráž samozřejmě není jednoduché, právě naopak. A z toho důvodu by se dala použít alespoň nějaká napodobenina, což se dá udělat díky možnosti malování na sklo. Ještě ke všemu budete mít na konci práce dobrý pocit z pěkné vlastní výroby. Není totiž nic jednoduššího, než si v obchodě zakoupit několik barev na sklo a začít s malováním. 

Technika malování na sklo je navíc poměrně oblíbená mezi dětmi, jež některé techniky také dokážou zvládnout. Předměty, na které můžete malovat, jsou různé. Vytvořit si díky tomu můžete krásně vlastnoručně malovanou skleničku, vázu nebo obrázek. Malování na sklo není vůbec složité, jak by se někomu na první pohled třeba mohlo zdát. Na příštích řádcích se pokusíme sepsat několik tipů, aby se malování na sklo stalo zábavou i právě pro vás.

Barvy na sklo

V současnosti můžete na našem trhu sehnat celou řadu různých typů barev na sklo. Před nákupem byste se měli rozhodnout, na jaké sklo budete hlavně malovat. Každé barvy totiž mají výhody, ale i zápory a každé se navíc hodí na jiný druh zdobení skla. Barvy se poměrně snadno dají rozdělit na vypalovací a nevypalovací. Vypalovací barvy mají svůj název odvozený od toho, že se fixují vypálením. Většinou je stačí snadno vypálit doma v elektrické troubě. Vypalovací barvy se hodí při malování na užitkové sklo, jež se bude muset umývat. Po vypálení se předměty dají normálně používat, ale časté mytí v myčce by mohlo i tak barvy narušit. Nevypalovací barvy si naopak vyberte ve chvíli, kdy se chystáte malovat na barevná sklíčka do oken či obrázky na skle. Nevypalovací barvy příliš nemají v oblibě vlhkost, která by je mohla poškozovat. Sehnat se dají také barvy ředitelné lihem. Ty mají poměrně jasné barvy a dobře se míchají. Většinou nebývají vypalovací. 

Další typ barev se dá ředit organickými ředidly, které mají opět kvalitní odstíny a skvěle se rozlévají. Tento typ barev může klidně být vypalovací, ale v takovém případě se musí počítat se zápachem. Setkat se můžete i s barvami ředitelnými vodou, které velice rychle schnou. To může být někdy považováno za výhodu, nicméně jindy to příliš vhod nepřijde, záleží na situaci. Tyto barvy výborným způsobem drží na oblých předmětech, jelikož díky menší hustotě tolik netečou. Barvy ředitelné vodou mohou používat i děti. Podobně jako barvy na sklo jsou na tom i kontury na sklo. Pokud používáte vypalovací barvy, měli byste použít i vypalovací kontury. K malování na sklo využijete štětce s umělým vláknem, přípravek na odmaštění skla před malováním, papírové utěrky, kelímek na vodu, ředidlo, či líh, nebo nádoby na míchání jednotlivých barev.

Technika malování

Existujte také několik různých technik malování. Pravděpodobně nejrozšířenější technikou je malování s konturami. V takovém případě se nejdříve namaluje obrys konturou a po zaschnutí kontur se obrázek vybarví. Jedná se o poměrně jednoduchou a pěknou techniku. Hrot kontury při malování musíte přiložit přímo na sklo, aby se kontura nemohla trhat. Hodí se určitě také otření hrotu kontury před každým tahem, aby se na sklo nenapatlala přebytečná barva. Určitě se nezabývejte každou malou chybou, protože té se jistě dopustí i ti zručnější. Vybarvování si určitě nechte až na dobu, kdy kontury perfektně zaschnou. Pro malování bez kontur budete potřebovat o něco hustší barvu. Malování bez kontur se o něco více podobá klasickému malování. Další technikou malování je tupování barev. Tato technika je poměrně snadná, takže ji mohou vyzkoušet i děti. Jde o nanášení barev za pomoci houbičky. Na houbičku se nabere pouze malé množství barvy. Dají se dobře využívat různé šablony. Technika zapouštění barev spočívá v tom, že se do sebe jednotlivé barvy mohou zapouštět. Zapouštění se dá dělat jenom v rámci mokrých barev. Čím je barva řidší, tím je plynulejší prolínání odstínů. Technika zapouštění barev se třeba často používá pro výrobu originálních malovaných šperků. Poměrně snadno použitelnou technikou je také stékání barev. Stačí na sklo nakapat větší množství barvy a tu potom nechat volně stékat po skle. Díky naklánění skla se posléze bude měnit směr stékání barvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra