Pěstování orchidejí a jak na ně

Pěstování orchidejí a jak na ně

01.08. 2011 • Zajímavosti 8643x

Patříte k ženám, které tato nádherně jemná čistá rostlina „pobláznila“? Máte doma doslova „obložený parapet“ orchidejemi? Nebo teprve uvažujete o koupi tohoto skvostu a nevíte jak o něj pečovat? Přečtěte si následující rady a tipy pro pěstování orchidejí.

Dříve jste mohli orchideje obdivovat snad jen v botanických zahradách a bědovat si, že si ji stejně nikdy nepořídíte. Ale v dnešní době jsou orchidejemi zaplněny prodejní regály téměř ve všech zahradnických centrech. Od radosti z koupě vás dělí průměrně sto až tři sta korun. V našem podnebí se nejlépe daří orchidejím rodu phalaenopsis. Tento druh je nejméně náročný na pěstování. Vhodný pro začátečníky. Klidně můžete odjet na týdenní dovolenou a po návratu zpět najdete svou orchidej stejně tak krásnou, jako při odjezdu.

Pořízení orchideje

Orchidej kupujte v kamenném obchodě ne venku u stánku. Při teplotách méně jak 15C by rostlina mohla být podchlazená a nemusela by přežít nízké teploty. Důkladně si prohlédněte listy. Neměly by být popraskané, žloutnoucí, měkké a zavadlé. Šlahoun i listy musí být sytě zelené.

Umístění

Phalaenopsis vyžaduje světlé teplé místo bez přímého slunce. Osvědčil se okenní parapet. Orchidejím se skvěle daří na západní a východní straně (já je ale pěstuji na jižní straně a daří se jim také skvěle; při poledním sluníčku stačí orchidejím malinko přistínit, aby je sluneční žár nespálil).

Pěstování, zalévání, hnojení

K tomu, aby se vaší nové květince dobře vedlo, je nutná stálá teplota okolo 20 - 25C. Určitě přivítají větší vzdušnou vlhkost, ale není to podmínka.
Osvědčené způsoby zálivky: Základem je odstátá měkká nebo dešťová voda. Zalévat můžete klasicky kropáčkem do květináče a přebytečnou vodu vylít nebo orchideje v plastovém obalu ponořte do odstáté vody maximálně na 30 minut.

Jednou za čtrnáct dní rostlinku hnojte hnojivem na orchideje. Řiďte se pokyny na hnojivu. Tip: Orchidej ponořte na 24 hodin do roztoku s hnojivem a poté okapejte a usaďte zpět do květináče. Pár dní po hnojení je potřeba zeminu prolít, aby se zbavila přebytečné usazené soli.

Kvetení

Samotný květ může vydržet i dva měsíce. Stává se, že na okvětním stonku dorůstají stále nové květy (až dvacet), potom orchidej kvete i několik měsíců v kuse. Phalaenopsis se obaluje květy v průměru třikrát ročně. Co se šlahounem, když už všechny květy odkvetly? Nabízí se více variant. Šlahoun nestříhejte, pokud celý neuschne. I když je do půlky suchý, může z něj vyrašit další nový šlahoun. Je-li šlahoun stále zelený, ustřihněte první tři očka pro obnovení růstu šlahounu a kvetení.

Škůdci

Sviluška chmelová, třásněnka, puklice, omezeně mšice. Svilušky a puklice se obtížně likvidují. Svilušky se schovávají v pavučinkách a puklice jsou chráněny voskovými štítky.

Občas se vám může stát, že si domů, společně s orchidejí, v substrátu přinesete svinky, které se živí odumřelými zbytky rostlin. Pozor na jejich přemnožení.

Zajímavosti

V místnosti, kde máte orchidej, nekuřte! Můžete je nakazit mozaikou tabáku. Na listech se pak objeví nepěkné chlorotické proužky. Navíc orchidej pak špatně roste a málo kvete.

Říká se, že orchideje jsou jako princezny, že je musíte rozmazlovat. Některé pěstitelky si proto se svými tolik milovanými a opěvovanými „princeznami“ povídají, hladí jim listy, dávají polibky na květ, … zkrátka si je rozmazlují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra