Jak ušetřit každý den co nejvíce času

20.02. 2014 • Zajímavosti 1446x

Čas je v dnešní době nepřítelem snad pro každého z nás. No řekněte, nepřáli jste si už někdy, aby měl den aspoň třicet hodin? Doba je uspěchaná a na člověka jsou kladeny nepřiměřené nároky. Nám bohužel nezbývá nic jiného, než se přizpůsobit. Jestli chcete získat každý den trochu času navíc, musíte se naučit šetřit každou minutku. Pojďte se s námi podívat, jak to udělat tak, abyste zbytečně nemarnili čas

1. Časopisy a noviny

Zamyslete se, jakou roli ve vašem životě hrají tištěné a kolik času s nimi strávíte. I když si řeknete, že si budete číst jenom při ranní kávě, většinou vás zaujmou i články, které byste jinak sami nevyhledávali, a strávíte při jejich čtení spoustu zbytečného času navíc. Mnohem lepší variantou je sledování současného dění na internetu. Vyhledáte si jen to, co vás zajímá, a navíc budete šetřit přírodu.

Na čtení bulvárních plátků se vykašlete úplně. Proč byste měli plýtvat svůj čas na informace, která celebrita odhalila intimní část svého těla, nebo kdo se s kým vyspal. Takové články nemají pro váš život vůbec žádný přínos a navíc vám kradou čas.

2. Plánujte

Plánování času je alfou a omegou správně využitého dne. Každý večer si najděte chvilku, abyste si položku za položkou napsali, co chcete příští den stihnout. Jakmile to uvidíte napsané černé na bílém, dojde vám, co můžete reálně stihnout, a navíc si utřídíte priority, abyste místo důležitých věcí neutíkali k nepodstatným činnostem.

Máte-li v plánu jít ten den na nákup, nezapomeňte si sepsat nákupní seznam. Ušetříte si tak dlouhé bloumání po obchodě ve snaze vzpomenout si, co vám chybí ve spíži, nebo co koupit rodině k večeři. Pokud nakupujete potraviny v jednom obchodě, seřaďte si položky na seznamu podle toho, jak je daný obchod uspořádaný. To znamená, že jestli má váš obchod hned u vchodu oddělení ovoce a zeleniny, začněte právě položkami z tohoto sortimentu.

3. Internet – největší žrout času

Čas, kdy máte zapnutý váš počítač, se snažte omezit na minimum. Nejlépe si pevně stanovte dobu, kterou chcete surfováním po internetu strávit. Jinak se vám může dobře stát, že se zaberete do brouzdání po zajímavých stránkách, zatímco bude utíkat hodina za hodinou. To, že je internet největší „žrout“ času současnosti, si moc dobře uvědomuje každý, kdo s ním pracuje. Dávejte si na něj proto pozor.

4. Snídaně v pohodě

Pokud se vám často stává, že kvůli spěchu do práce či do školy nemáte čas si ani připravit snídani, vyhraďte si pro tyto účely ve vaší ledničce speciální poličku. Do ní umístěte tác, na který přijdou všechny potraviny, které využijete při snídani – margarín, sýry, uzeniny,… Ráno jen stačí místo složitého hledání vytáhnout celý tác a vše máte téměř doslova na stříbrném podnose.

5. Nechte žehličku odpočívat

Jestli patříte mezi ty, kteří žehlí třeba i utěrky na nádobí a ručníky, zamyslete se, jestli to máte zapotřebí. S žehlením tak strávíte zbytečně moc času. Ruku na srdce, opravdu má smysl vyžehlit povlečení na postel, když ho nevidí nikdo jiný než vy? Zkuste tyto kousky prostě jen složit a nezabíjet tak čas úplně zbytečnou činností.

Oblečení žehlete, ještě když je trošku vlhké. Při žehlení se voda vypaří a prádlo bude vyžehlené mnohem dříve, než kdybyste urputně zápasili s přeschlým oblečením, které potřebuje žehlit mnohem déle.

6. Pračka – ušetřete elektřinu i čas

Prádlo dávejte do pračky až tehdy, když se vám ho nastřádá dostatek. Pokud budete dávat prát jen několik kousků zvlášť, nejenže budete zbytečně plýtvat elektřinou, ale ušetříte si i zbytečné pobíhání kolem pračky. Věšení velkého počtu oblečení vám sice taky nějaký ten čas zabere, ale ušetříte si úkony, jako je třeba třídění prádla a vyperete si v jeden den.

7. Jde to i bez kolíčků

Při věšení prádla vám zabere čas i používání kolíčků. Když se venku nepohne ani lístek, nebo když si věšíte prádlo na sušák v domě, je používání kolíčků naprosto zbytečné. Prádlo dobře uschne i bez nich.

8. Nechte nádobí okapat

Samo umytí nádobí dá pořádně zabrat, natož když ho ještě utíráte. Zkuste ušetřit čas tím, že si zakoupíte odkapávač a nechat na něm nádobí jednoduše uschnout.

9. Nakupujte přes internet

Opravdu vytížení lidé šetří spoustu času nákupy přes internet. Nemusí tak chodit do kamenného obchodu, dobu vybírat a pak se vláčet k autu, nebo dokonce pěšky, s rukama plnýma těžkých nákupních tašek. Kromě spotřebního zboží lze dne nakupovat přes internet i potraviny. Tuto službu nabízejí převážně velké supermarkety ve velkých městech. Sice za dovoz zaplatíte asi sedmdesát korun, vyhnete se ale spoustě nervózních lidí s košíky a čekání ve frontě u pokladny. Navíc pokud byste jeli na nákup autem, zaplatili byste za benzín podobnou částku.

10. Studená večeře, dobrá večeře

Teplá večeře je i v dnešních dobách příliš velký luxus. Šetřete svůj čas i nervy, a vraťte se ke starému dobrému chlebu s máslem, uzeninou, nebo třeba sýry. Však ona si rozmazlená rodina brzy zvykne.

11. Využijte každou minutu

Zamyslete se, kolik času musíte nedobrovolně strávit v městské dopravě. I tento, na první pohled promrhaný čas, se dá využít. Plánujte si, co máte ještě ten den udělat, nebo si třeba čtěte knížku. Je to lepší, než jen prázdně hledět s okénka.

12. Telefon místo e-mailu

I když možná neradi telefonujete, zamyslete se nad tím, jestli by občas nebylo lepší ho použít místo neustálého psaní e-mailů. Už samotné psaní zabere hodně času, natož když po sobě e-mail ještě kontrolujete, a následně čekáte na odpověď. Přitom tento proces by se dal nahradit několikaminutovým telefonátem. Přestaňte se proto stydět a vezměte místo myši a klávesnice do ruky mobil.

Tento článek vám nabízí jen několik málo možností, jak ušetřit každý den co nejvíce času. Není to ale výčet konečný. Třeba i vy sami přijdete na svoje vlastní triky, jak nedělat nedůležité věci na úkor těch důležitých. Stačí jen chtít, a uvidíte, kolik času bude najednou mít!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra