Objevte vyjímečnou chuť bílého čaje

13.09. 2013 • Zajímavosti 1263x

Dáváte si občas čaj anebo jej pijete častěji, a hledáte něco nepoznaného, voňavého ale i exotického, pak by pro vás mohl být cílem bílý čaj. Nápoj, který se pije s jistou noblesou a jež má také svůj vlastní příběh.

Pocta císaře

U nás je znám až posledních několik málo let, ale třeba v Číně, odkud (jak jinak) pochází, se jeho tradice v pití datuje mnoho a mnoho let zpět. Původně se nazýval a prakticky se mu tak přezdívá i dnes, čaj císařů. V dřívějších dobách se jím v Číně uctívaly nejvzácnější návštěvy. Komu byl bílý čaj na dvoře samotného císaře nabídnut, ten byl maximálně poctěn.

Legenda o původu bílého čaje

Nejen pro svoji lahodnou chuť, ale hlavně díky své legendě byl bílý čaj naprosto významnou tekutinou. Ta říká, že kdysi dávno, čínský císař Shen Nunga cestoval po Číně, aby poznal nejen svoji zemi, ale i obyvatelstvo. Jednoho večera se utábořil ve volné přírodě a na zahřátí si v kotlíku nad ohněm ohříval vodu. V tu chvíli zafoukal vítr a do vařící se vody spadlo několik lístků z keře, které čaji dodaly tu správnou vůni, jemnou chuť a výtečné aroma.

Bílý čaj u nás, v Evropě

Nás však také zajímá, kdy a jak se dostal tento fenomenální čaj k nám. Bylo to zhruba v sedmnáctém století a v zásluze mořeplavců z Nizozemska. Jenže byl velice drahý a pít ho tak mohli opravdu jen ti nejmajetnější a také lidé s rodokmenem plným hraběcích titulů. To vedlo střední a nižší třídu nejen k závisti, ale i vytvoření pověry, jež tvrdila, že pitím bílého čaje se člověk stává méně a méně atraktivní.

Bílý čaj dnes

To jsou samozřejmě jen závistivé pomluvy, které nic nemají co s dočiněním bílého čaje, ba právě naopak. Pravidelné pití nejenže nevede ke snížení atraktivnosti, dokonce naopak vylepšuje pleť a díky tomu pomáhá nejen zevnějšku, ale i přirozenému sebevědomí jedince.

Rostlina

Camellia sinesis je rostlinou, z jejíchž křehkých lístků se pravý bílý čaj vyrábí. Lístky se sklízí je jednou ročně v měsících březnu a dubnu, kdy vyrostou a mají tu výraznou vůni. Od května nastává období dešťů, které by chuť výrazně omezily. Nasbírané lístky se nechají přirozeně uschnout a poté se z nich připraví pravý bílý čaj.

Zdraví v šálku čaje

Bílý čaj je nejen dobrý pro naše chuťové pohárky a jako příjemný rituál, ale dokonce přispívá i našemu zdraví (stejně jako například čaj matcha). Obsahuje velké množství antioxidantů, čímž nejen odvrací možnost vzniku řady nemocí, ale hlavně oddaluje fyzické stáří jedince. Kdo pije bílý čaj pravidelně, vypadá po letech výrazně mladší, než řada jeho vrstevníků.

Pozitivní vliv má i na naši trávicí soustavu, pomáhá potravu lépe trávit a tak ulehčuje celému tělu, a také má skvělý vliv hubnutí. Pravidelné pití bílého čaje (nebo i práškového zeleného čaje) chrání srdce i cévy před vznikem nemocí, a pomůže i našemu duševnímu zdraví. Má uklidňující účinky, odbourává stres a v neposlední řadě je velkým ochráncem organismu proti vzniku rakoviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra