Jak využít chmel k léčebným účelům

23.02. 2014 • Zdraví 9247x

Pod slovem chmel si každý správný Čech představí surovinu, bez které se neobejde výroba piva. Co ale možná nevíte, je to, že chmel má i řadu léčivých schopností, které vám mohou pomoct od nejednoho problému. Léčivé vlastnosti této popínavé rostliny znali už naši předci, kteří si přidávali chmelový odvar do koupele, a samotným pivem si oplachovali vlasy, aby byly pěkně lesklé. Přečtěte si, jak můžete účinky chmelu využít i vy.

Jak sbírat a používat chmel?

Sbíráme chmel

Chmel roste planě na území celé Evropy, pro výrobu piva se pak využívá chmel pěstovaný na chmelnicích v oblastech, kde se mu dobře daří. Pro léčebné využití se používají malé samičí chmelové šištičky. Sbírat je můžete na přelomu srpna a září. Nasbírané šištičky usušte buď přirozeně, nebo v sušičce nastavené na 40°C. Jakmile chmelové šišky uschnou, mají typický zápach a jejich chuť je nahořklá. K léčebným účelům se ale dají využít i lupulinové žlázky.

Na co si dát pozor

Jak šištičky, tak lupulinové žlázky by se neměly užívat dlouhodobě! Nepřekračujte ani doporučené dávkování. Sedativní účinky chmelu by pak mohly být i nebezpečné! Maximální dávka při pitné kúře jsou tři hrnečky chmelového čaje denně. Také si dávejte pozor, abyste to nepřehnali s množstvím chmelu na jeden čaj. Bohatě postačí 3-5g.

Uchovávání chmelu

I při pečlivém uchování chmelu se jeho účinky rychle snižují, měli byste si proto každý rok nasušit nový. Své léčivé schopnosti ztrácí hlavně pod vlivem přílišného světla a vlhka. Uchovávejte nejlépe v látkových pytlíčcích na suchém a temném místě.

Čaj z chmelu

Pro přípravu chmelového čaje zalijte usušené šištičky horkou vodou a nechte čtvrt hodiny louhovat. Na jeden čtvrt litrový hrneček použijte jednu polévkovou lžíci sušeného květenství. Hořkou chuť dokáže spolehlivě přebít lžička domácího medu.

Léčivé účinky chmelu

Chmel je vhodný hlavně pro ženy díky své schopnosti tlumit rozmanité ženské obtíže. Chmelové šištičky v sobě totiž obsahují rostlinné hormony phytoestrogeny, které se svým složením podobají jednomu z hlavních ženských hormonů estrogenu. Chmelové phytoestrogeny stabilizují rozkolísané hormony v ženském těle, a pomáhají tak předcházet premenstruačnímu syndromu, změnám nálad nebo menstruačním bolestem.

Dalším téměř zázračným účinkem chmelových šištiček je jejich schopnost působit preventivně proti některým druhům nádorů, především pak proti rakovině prsu. Při onemocnění rakovinou pak můžete užívat chmel jako podpůrnou léčbu. Pomáhá likvidovat nádory v raném stádiu a podporuje imunitní systém v boji s touto zákeřnou nemocí.

Pokud trpíte nespavostí, nesahejte po prášcích na spaní, ale uvařte si dvacet minut před ulehnutím do postele chmelový čaj. Téměř hned po jeho vypití se dostaví ospalost a spánek je mnohem přirozenější, než pod sedativy. Dále chmel pomáhá i proti depresím, úzkosti a panickým stavům. Jako spolehlivého pomocníka ho oceníte i v zimním období, kdy vám pomůže snížit horečku a tlumit bolest.

Nejen dámy ocení schopnost chmelu zlepšovat kvalitu vlasů. Jistě jste někdy slyšeli o doporučení, aby si lidé občas oplachovali vlasy pivem. V něm se ovšem nachází alkohol, který by slabým a suchým vlasům nemusel dělat dobře. Sáhněte proto raději po silném odvaru z pořádné dávky chmelových šištiček. Kromě krásného vzhledu chmel pomáhá i proti vypadávání vlasů, ale pokud je ovlivněné geneticky, ani chmel s tím nic nezmůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra