Paraziti v lidském těle

10.10. 2013 • Zdraví 2133x

V namytém ovoci, zelenině nebo nedostatečně tepelně upraveném mase číhají paraziti, kteří v našem těle mohou způsobit pěknou neplechu. Proto je nutné před konzumací vše pořádně očistit, umýt i zpracovat. Kdo do teď tuto práci odbýval, po přečtení následujícího článku, bude pořádně drhnout.

Tasemnice a svalovec

Obrovský parazit, který narůstá délek i několika metrů. Původcem je nedostatečně, nebo špatně tepelně upravené hovězí maso, které je již tasemnicí napadeno. Ta se usazuje v tenkém střevě lidského organismu a parazituje na všem, co se kolem ní mihne. Dokonce se může dostat i do okna a dalších orgánů. Potrava, kterou napadený tasemnicí přijme, ihned vyživuje tasemnici. Ta roste, seč jí síly stačí. Člověk je naproti tomu vysílený, rychle a nezdravě hubne, i když hodně jí. Podobný průběh má i nákaza svalovcem. Zde lidé trpí, mají velké bolesti, vytváří se ekzémy a jiné změny na kůži, dokonce parazit svalovec může být původcem rakoviny. Larvy mohou být v jakémkoli mase domácích, nebo divokých zvířat a opět dochází k napadení při nedostatečném tepelném zpracování.

Roup dětský

Jedna známá fráze říká: „máš roupy“? Říká se tak lidem, kteří neposedí, pořád by něco dělali a pořád se hýbou. Podobně jsou totiž na tom parazitem napadení. Samička Roupa dětského klade vajíčka kolem řitního otvoru, což způsobuje nepříjemné svědění. Škrábáním se vajíčka dostávají na prsty a ty pak do úst, těla apod. Onemocnění mimo svědění způsobuje horečku, nevolnosti, průjmy. Snadno proniká do krve, kde opět parazituje a může způsobovat hemeroidy, záněty močových cest i močového měchýře a u žen výtoky z pochvy. Malí bílí červíci jsou viditelní pouhým okem ve stolici. Jde sice o nemoc postihující zejména děti, jak název vypovídá, nicméně onemocnění se vyskytuje běžně i u dospělých.

Škrkavka dětská

Místem, kde se v těle zabydluje parazit škrkavka, je tenké střevo a způsobuje onemocnění, zvané askaridóza. Larvy pronikají stěnou tenkého střeva do krevního oběhu i lymfatického systému. Napadení škrkavkou je doprovázeno horečkami, kašlem, dále způsobují záněty v celém těle a mohou mít i fatální následky pro všechny orgány v těle, včetně mozku.

Svrab

V poslední době byl zaznamenán vzestupný výskyt svrabu i v ČR. Samičky se zavrtávají do kůže, kterou se prokousávají a kladou vajíčka. Vylézají druhým otvorem a dělají novou cestu. Za ní vylézají po čase další a dělají to stejné. Zákožka svrabová dělá svoji práci v noci, proto nepříjemné svědění se děje i v zimě. Zdrojem nákazy je kontakt s nakaženým jedincem, nebo nedostatečná hygiena. Většinou zákožka svrabová parazituje na kůži bezdomovců i alkoholiků a ohroženy nákazou jsou všechny záchranné složky, které musí řešit problémy s těmito občany. Na svrab se předepisují masti a krémy, přitom je nutné vyvařit všechno prádlo, ložní prádlo, polštáře i peřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra