Vitamíny rozpustné ve vodě

20.01. 2014 • Zdraví 1548x

Zdravý životní styl se stává stále více populární mezi širokou veřejností. A právě k tomu je potřeba dostatečná konzumace vlákniny. Vláknina se dá sehnat jak v přírodní formě, tak i v doplňcích stravy. Raději sahejte po těch přírodních produktech. Nutně ale nemusíte hned letět do obchodu a vykoupit vše potřebné. Vyvážená a pestrá strava je základem. Pokud to budete dodržovat, žádné doplňky stravy potřebovat ani nebudete. Jsou ale situace, kdy si tělo žádá zvýšené množství různých vitamínů. Jedná se například o dobu, kdy jste nemocní.

Vitamíny můžeme rozdělit na rozpustné v tucích a na rozpustné ve vodě. Nyní bychom se mohli zabývat více těm tukům, které se dají snadno rozpustit ve vodě. Z toho vyplývá, že pokud takového vitamíny konzumujete, musíte je doplnit určitou tekutinou, aby se rozpustily. Pitný režim je nutné dodržovat i normálně. Jedná se o součást zdravého životního stylu. Tyto vitamíny se nemusí konzumovat s nějakým jídlem, dají se jíst i na lačno ráno. Je ale nutné je doplnit tekutinou. Do této skupiny vitamínů patří například vitamín C a skupina vitamínů B.

Vitamín C

Vitamín C je asi nejznámějším vitamínem, jaký vůbec je. Tento vitamín se v hojném množství využívá v době nemocí a nachlazení. Jakmile se dostaví kapénková infekce, je to znamení, že je nutné zvýšit přísun právě tohoto vitamínu. Vitamín prospěje tělu jako nějaký zázrak. Dokáže posílit imunitní systém, bojuje s nepříjemnostmi v těle, které likviduje. Důležitou roli hraje ve tvorbě kolagenu. Právě kolagen je velmi podstatnou látkou pro pevná a pružná vaziva, chrupavky, kosti, svaly, ale i cévy. V přírodním stavu se vitamín C vyskytuje v zelenině a v ovoci. Asi nejvýznamnější plodinou je citron, který se stal dokonce symbolem tohoto vitamínu. Dále se ale vyskytuje i v ostatních citrusových plodech, jako je pomeranč, mandarinka, pomelo, ale také červený rybíz nebo jahody. Ze zeleniny je vhodné konzumovat rajčata, brokolici, papriku, ale třeba i zelí. Všechny tyto produkty je nejlepší konzumovat v syrovém stavu. Jakmile se totiž tepelně upraví, až sedmdesát procent všech vitamínů se ztrácí. Předávkování se vitamínem C je nemožné, nemusí se rozhodně bát. Kdyby přeci jen nějaký nadbytek vznik, tělo by ho okamžitě vyloučilo. Naopak nedostatek vitamínu C se projevuje únavou organismu, oslabenou imunitou, nechutenstvím nebo třeba krvácením dásní.

Vitamín B1 - thiamin

Mezi všemi je dobře znám právě pod názvem tiamin. Tento vitamín má na svědomí dobrou funkci nervové soustavy. Celkově posiluje jednotlivé nervy a dodává jim rovnováhu. Jeho nedostatek se teda projevuje roztěkaností. Jedinci, kteří nedovedou posedět na jednom místě, by měli výšit jeho příjem. Toto ale není jediná jeho funkce. Napomáhá štěpení látek během trávení. Pro děti a mladistvé je důležitý pro správný růst, dále posiluje srdce, cévy a trápí-li Vás bolest zubů, thiamin ji dokáže zastavit. V přirozeném stavu je obsažen v ovesných vločkách, mléku, žloutku, čerstvé zelenině, arašídech nebo třeba v rybách.

Vitamín B2 – riboflavin

Opět se častěji vyskytuje pod názvem riboflavin, než pod pojmem vitamín B2. Pracujete-li neustále s počítačem nebo máte jiné zaměstnání, ze kterého Vás často bolí oči, neváhejte a sáhněte po tomto vitamínu. Další velmi prospěšnou funkcí je to, že bojuje proti bolesti hlavy, i proti velmi nepříjemné migréně. Dále napomáhá k dokonalým pevným nehtům, silných vlasům, ale také je výborný pro zdravou kůži a tvoří ochranu vnitřní sliznice. Pokud budete mít v těle dostatek tohoto vitamínu, nemusíte se obávat nádorů ani jiných výrůstků. V běžném stavu se vyskytuje v mléce a mléčných výrobcích a také v játrech a ledvinkách.

Vitamín B3 – niacin

Mnohem známější je ale název kyselina nikotinová. Ale nemusíte se lekat. Tento vitamín nemá nic společného ani s cigaretami ani s nikotinem v nich obsaženým. Kuřáci teda rozhodně tento vitamín z cigaret nezískají. Kyselina nikotinová úzce spolupracuje s riboflavinem a spolu bojují proti bolestem hlavy, čímž mohou působit i jako prevence. Pročišťují krev, což je velmi dobré pro celkovou očistu organismu. Dovede upravit krevní tlak tak, aby prokrvil celé tělo, což rozhodně uvítají ti, co trpí na studené nohy a ruce. Dále je prospěšný pro krásný vzhled kůže a svůj význam má i na zažívání, kde bojuje s akutními průjmy, ale i nevolností. V hojném množství ho najdete v datlích, avokádu, fících, ale také ve švestkách, arašídech, fazolích, rybách, játrech, ale i vejcích.

Vitamín B5 – pantotenol

Často se vyskytuje pod názvem kyselina pantotenová. Jejím hlavním úkolem je hojení ran, regenerace kůže a růst nových buněk. Další funkci je to, jak blahodárně působí na nervovou soustavu. Právě pantotenol je velmi důležitý po vážných nehodách. Dokáže pomoci jak na duši, tak na těle. Tím jak působí zároveň na lidskou duši, ale i na hojení ran, je často využíván právě ve zdravotnictví. V běžné praxi se také využívá jako antioxidant. Takže vyskytne-li se v těle nějaká infekce, nemá šanci. Napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, díky čemuž se člověk cítí méně unavený. V přirozeném stavu se hojně vyskytuje v ořechách a všech dalších podobných semínkách, jako je sezamové nebo slunečnicové, ale také v masu, rýži a dokonce i vnitřnostech.

Vitamín B6 – pyridoxin

Bojujete se svalovými křečemi? Právě jste našli řešení. Proti svalovým křečím se nejčastěji doporučuje hořčík v tabletách. Ale věděli jste, že součástí těchto tablet je právě i pyridoxin? Asi ne. Kromě svalových křečí bojuje také proti srdečním poruchám a onemocnění cév. Srdeční nemoci nemají možnost propuknout, obsahuje-li Vaše tělo dostatek tohoto vitamínu. Posílení nervové soustavy je další funkcí. Díky tomu se člověk dokáže uvolnit a netrpí například depresemi nebo jinými psychickými poruchami. A ještě nejsme u konce s výčtem jeho kvalit. Je také výborným pomocníkem pro správné trávení, uvolňuje nepříjemnosti v žaludku a posiluje celkový imunitní systém člověka. A v neposlední řadě působí preventivně proti ledvinovým kamenům. Tento vitamín se vyskytuje v ovesných vločkách, arašídech, vejci, rybách, játrech nebo třeba kvasnicích.

Vitamín B9 – kyselina listová

Etamín B9, kyselina listová, folát, folacina. Ne nebojte se. Nebudeme tady hovořit o několika látkách, ale pouze o jedné. Všechny tyto názvy totiž označují jedinou látku a to vitamín B9. Chcete-li zpomalit čas a zanechat si přirozené mládí, tento vitamín je ten pravý. Pomaluje totiž stárnutí, pokožka je hezká, pružná, oddaluje šedivost vlasů. Ženy tuto schopnost jistě rády uvítají. Ale to není vše. Detoxikuje krev, čímž ji zbavuje všeho, co by tam nemělo být. Nastávají matky by měly tuto kyselinu listovou konzumovat ve zvýšeném množství, protože má blahodárný vliv na vývoj plodu. Hojně se objevuje v listové zelenině, obilovinách, mrkvi, dýních, ale třeba i fazolích, vejcích nebo kvasnicích.

Vitamín B12 – kobalamin

Vitamín B12 je většinou znám pod svým správným názvem. Kobalamin je již méně používaný, asi kvůli výslovnosti a možnému zkomolení. Studenti připravující se na zkoušku rozhodně ocení jeho schopnost podpory paměti. Dále také má vliv na správné trávení, posiluje srdce, zabraňuje vzniku chudokrevnosti. Pro kuřáky je zde dobrá zpráva. Tento vitamín totiž dokáže výrazně snížit nebezpečí rakoviny plic. Malé děti a dospívající by jej měli konzumovat díky jeho podpoře růstu. Dále napomáhá nervové soustavě. Dietáři pozor. Vitamín podporuje chuť k jídlu. Pokud jste zrovna na redukční dietě, rozhodně se mu obloukem vyhýbejte, mohlo by se totiž stát, že by dieta měla právě opačný účinek, než by normálně měla mít. Tento vitamín je poslední z vitamínů tzv. B-komplexu, který obsahuje všechny vitamíny B. Pod pojmem B-komplex, se dají vitamíny koupit i v lékárnách v podobě tablet. V běžném prostředí se vitamín B12 vyskytuje v rybách, játrech, mase, ale také mléce, či mléčných produktech a vejcích.

Vitamín B7 – vitamín H

Pozor na tento vitamín, který je tak trošku odlišný od ostatních vitamínů skupiny B. Do této skupiny sice patří, ale již není součástí B-komplexu. Proto je častěji znám pod názvem vitamín H nebo dokonce častěji pod pojmem biotin. Bojuj proti stárnutí, člověku se zpomalí šedivost a omezí se skvrny na kůži. Výborný je jako prevence všech kožních onemocnění, dále také posiluje vlasy, nehty. Tlumí napětí ve svalech, čehož jistě využijí aktivní sportovci. Běžně se vyskytuje v hovězích játrech, kvasnicích, rýži, vejci, sóji, nebo mléce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra