Jak skoncovat s kouřením

01.09. 2013 • Zdraví 1482x

Kuřáků je všude hodně, a to i přesto, že někdo si troufá tvrdit, že kouření již dávno není v módě. Od posouzení, jestli stále moderní je či není, tu následující řádky nejsou. Tento článek si klade za cíl shrnout ty nejúčinnější rady, jak se svým zlozvykem skončit. Jedná se především o tipy, které můžete aplikovat sami. Pokud máte odvahu a odhodlání svěřit se do rukou odborníků, pak samozřejmě více doporučuji tento radikální, avšak možná nejvíce účinný krok.

Co tedy můžeme udělat sami od sebe (a pro sebe)?

Jak přestat kouřit

 • Skalním pilířem je tvrdošíjné odhodlání skončit. Bez toho to nikam nepovede. Pokud nemáte vůli na pevné slovo „definitivně končím“, pak samozřejmě nebudete mít dost sil ani na provedení tohoto nelehkého úkolu.
 • Neustále si věřte a ve chvílích největší krize si v duchu obnovujte svoji motivaci. Bude nejlepší, když ji i budete mít sepsanou na velkém papíře. Až vám bude nejhůř, vraťte se k důvodům, proč se tak trápíte. Znovu vás to po psychické stránce posílí.
 • Stanovte si přesný den, kdy skončíte. Zakroužkujte si jeho datum v kalendáři, aby jím již nešlo jen tak „tajně“ posunovat.
 • Řekněte všem známým lidem ve vašem okolí, že přestáváte kouřit. Budete se jim díky tomu cítit zavázáni. Ve chvíli, kdy by vás s cigaretou spatřili, vám samozřejmě zlozvyk vyčtou. Pro ně to bude signál k tomu, aby vás více hlídali a vám tato skutečnost přinese pocit zahanbení. To k procesu odvykání napomůže, protože se v další takové situaci nebudete chtít ocitnout znovu.
 • Najděte ve svém okolí někoho, kdo je ve stejné situaci. S „odvykacím kamarádem“ půjde všechno lépe. Budete se povzbuzovat, držet pevnou vůli vzájemně, budete si rozumět v tom, co právě prožíváte a jak se u toho cítíte.
 • Odstraňte ze svého obydlí všechny cigarety a popelníky, pro jistotu i zapalovače či sirky, které by vám váš dřívější zlozvyk neustále připomínaly. Vyhazujte poctivě všechny plechovky a nepřemýšlejte o zdobených porcelánových miskách ze svátečního servisu jako o vhodných odkladištích pro popel. Vy už popelník přeci nepotřebujete!
 • Rozvěste po místech, kam jste se s cigaretou nejčastěji uchylovali, nápisy hlásající „už nekouřím!“. Budete tak mít stále na očích váš cíl.
 • Po nějaký čas se vyhýbejte místům, kde se kouří – hospody, bary, kluby... Také s přáteli, kteří proti svému zlozvyku nic nepodnikají, se nějakou chvíli nestýkejte. Pokud je vazba mezi vámi pevná, oni to určitě pochopí a ještě vás budou pro vaši pevnou vůli obdivovat.
 • Vytvořte si seznam činností, které jste běžně dělali s cigaretou v ruce a vymyslete k nim nějaké náhradní, stejně tak lákavé řešení. Ranní kávu například můžete namísto cigarety doplnit třeba o sladký koláč!
 • Odměňujte se. Veďte si tabulku, kolik peněz jste ušetřili a za tyto peníze si kupte něco, co vám udělá radost. Pořád mějte na paměti, kolik financí teklo do cigaret zcela zbytečně a jaká je jejich využitelná hodnota. Třeba jste už dávno mohli letět na dovolenou. Není snad toto taky jednou z velkých motivací?
 • Nevyměňujte nikotin za příval cukru! Toto je častý problém – bývalí kuřáci kompenzují svoji věčnou chuť na cigaretu enormním přísunem sladkostí či jiných nezdravostí. Nahradit cigaretu koláčem, muffinem nebo čokoládou lze například při snídani nebo při svačině, nelze tak ale činit pokaždé.
 • Předem si naplánujte, co budete dělat při náhlé chuti na cigaretu. Jak asi tušíte, tomuto nutkání se nemůžete vyhnout. Zaveďte si proto nějaký rituál, který uvedete do chodu právě při takové situaci. Může jít například o odklikování 10 kliků, o dřepování, zazpívání písničky, vypití sklenice vody, spořádání mrkve a podobně.
 • Pokud nevíte, co s rukama, které po dlouholetém návyku zákonitě potřebují „něco držet“, vyřešte to nějakou hračkou. Tou můžou být antistresové míčky, různé korálky, prstýnky, klíčenky, plyšáci…Vyberte si, co zrovna u vás a ve vaší profesi bude nejméně nápadné nebo nejlépe tolerovatelné.
 • Pokud víte, že vaše tělo potřebuje zejména tvrdou disciplínu, můžete na sebe ušít jiný bič. Kupte si ve zdravé výživě například sušené slané mořské řasy a při každé chuti na pravidelný „relax“ v podobě cigarety jednu zkonzumujte. Než abyste měli někdy zase chuť, to si to do příště radši rozmyslíte! Jako stejně tak účinnou odstrašující potravinu můžete zkusit pár kapek rybího tuku, octa nebo jiných nelibých pochutin. A pokud jste odvážní ještě více, co takhle malou chilli papričku nebo zrnko chilli už sušeného?

Závěrem nelze než doporučit, abyste nezkoušeli náhražky typu elektronická cigareta, vodní dýmka, nikotinové náplasti a podobně. Pokud se chcete zlozvyku úplně zbavit, nelze se „oblbovat“ jinými prostředky, které samy o sobě nejsou zase až o tolik zdravější. Musíte ze svého života jednou pro vždy odstranit nutkání vtahovat horký kouř hluboko do těla. Ve všech případech je vhodné konzultovat své rozhodnutí s lékařem, ať již pokus dopadne či nedopadne úspěšně. A co je nejdůležitější – nevěšte hned po prvním nepovedeném úsilí hlavu. Snad žádný bývalý kuřák nedovedl zlomit zlozvyk hned napoprvé!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra