Specifická chuť i aroma dávají brusinkám punc nezaměnitelnosti. Leckterý gurmán a labužník nevynechá delikatesy, kde se snoubí právě i chuť těchto malých, červených bobulek s naprosto jinými a nechá tak vyniknout líbeznosti dokonalému pokrmu.
Gurmánský zážitek a lahodná chuť
Tento, možná až poetický úvod značí, že se brusinky, konkrétně u nás, přidávají do takových pokrmů, jako je ten národní – výtečná svíčková s domácím knedlíkem, šlehačkou a samozřejmě brusinkami. V některých restauracích vám automaticky dají se smaženému hermelínu i kopeček brusinek. V kombinaci s tímto plísňovým sýrem jsou brusinky víceméně dokonalé, stejně jako jsou skvělé toasty a brusinkami a hermelínem. Receptů je celá řada, což pomůže pohladit chuťové pohárky strávníka, ale pomůže i od různých zdravotních potíží.
Urologických potíží se zbaví člověk díky konzumaci brusinek
Jako jsou hlavně nemoci močového ústrojí. V tomto jsou brusinky jedinečné a nenahraditelné. Jakýkoli urologický problém, ať už se jedná o akutní, nebe chronický zánět močového měchýře, dokonce i kvasinkové infekce, či častých zánětů močových trubic, případně i nachlazení ledvin, všude se předepisují léky, obsahující látky, jež jsou zastoupeny i v brusinkách a správný lékař také nemocnému doporučí zvýšit příjem brusinek. Muže potěší, že brusinky jsou přírodním lékem na prostatu, u žen zase tyto červené kuličky blahodárně působí při menstruaci a výrazně tlumí bolestivé křeče.
Lék i na jiné potíže
Pokud bychom o brusinkách hovořili, jako o přírodním léku na urologické potíže, tak bychom jim výrazně křivdily. Ony umí i mnohé jiné – celkově posilují imunitu, a chrání tělo před oslabením. Proto by zvýšená konzumace měla být nařízena v období chřipek a nachlazení a pak také u lidí již zasažených kapénkovou infekcí. Obsah brusinek má také příznivý vliv na kterékoli chronické onemocnění. Zmírňuje projevy během léčky a omezuje dalšímu oslabení imunity. Velkým plusem je ochrana srdce a cév proti vzniku náhlých příhod i vážného onemocnění. Konzumace brusinek je také prevencí proti žaludečním vředům, kožních vyrážek anebo dokonce i zubního kamene, druhou nejčastější nemocí zubů a dásní.
Obsah látek v brusinkách
A nyní k tomu, proč jsou tyto plody tak skvělé. Obsahují velké množství vitamínu C, také provitamínu A, dále jsou to organické kyseliny, antioxidanty anebo anti-hnilobné látky. Důležitá je v brusinkách i kyselina elagiková, která přímo a cíleně ničí bakterie, způsobující právě urologické potíže.
Odkud brusinky jsou
Trochu netradičně, až nakonec zmíníme, odkud vlastně brusinky pocházejí. U nás je rostlina Brusnice, která plodí tyto červené bobulky (jaké překvapení), pro řídkých výskyt chráněná. Proto většina plodů, které se k nám do prodejen dostávají, pochází ze své domoviny, tedy Ameriky. Již původní obyvatelé – Indiáni, znali léčebné účinky brusinek a používali je dokonce na otevřené rány. Díky tomu se začaly Brusnice vysazovat, jako když rostou houby po dešti, a nyní je Amerika svými brusinkami proslavená.