Léčivé účinky brusinek

14.09. 2013 • Zdraví 2426x

Specifická chuť i aroma dávají brusinkám punc nezaměnitelnosti. Leckterý gurmán a labužník nevynechá delikatesy, kde se snoubí právě i chuť těchto malých, červených bobulek s naprosto jinými a nechá tak vyniknout líbeznosti dokonalému pokrmu.

Gurmánský zážitek a lahodná chuť

Tento, možná až poetický úvod značí, že se brusinky, konkrétně u nás, přidávají do takových pokrmů, jako je ten národní – výtečná svíčková s domácím knedlíkem, šlehačkou a samozřejmě brusinkami. V některých restauracích vám automaticky dají se smaženému hermelínu i kopeček brusinek. V kombinaci s tímto plísňovým sýrem jsou brusinky víceméně dokonalé, stejně jako jsou skvělé toasty a brusinkami a hermelínem. Receptů je celá řada, což pomůže pohladit chuťové pohárky strávníka, ale pomůže i od různých zdravotních potíží.

Urologických potíží se zbaví člověk díky konzumaci brusinek

Jako jsou hlavně nemoci močového ústrojí. V tomto jsou brusinky jedinečné a nenahraditelné. Jakýkoli urologický problém, ať už se jedná o akutní, nebe chronický zánět močového měchýře, dokonce i kvasinkové infekce, či častých zánětů močových trubic, případně i nachlazení ledvin, všude se předepisují léky, obsahující látky, jež jsou zastoupeny i v brusinkách a správný lékař také nemocnému doporučí zvýšit příjem brusinek. Muže potěší, že brusinky jsou přírodním lékem na prostatu, u žen zase tyto červené kuličky blahodárně působí při menstruaci a výrazně tlumí bolestivé křeče.

Lék i na jiné potíže

Pokud bychom o brusinkách hovořili, jako o přírodním léku na urologické potíže, tak bychom jim výrazně křivdily. Ony umí i mnohé jiné – celkově posilují imunitu, a chrání tělo před oslabením. Proto by zvýšená konzumace měla být nařízena v období chřipek a nachlazení a pak také u lidí již zasažených kapénkovou infekcí. Obsah brusinek má také příznivý vliv na kterékoli chronické onemocnění. Zmírňuje projevy během léčky a omezuje dalšímu oslabení imunity. Velkým plusem je ochrana srdce a cév proti vzniku náhlých příhod i vážného onemocnění. Konzumace brusinek je také prevencí proti žaludečním vředům, kožních vyrážek anebo dokonce i zubního kamene, druhou nejčastější nemocí zubů a dásní.

Obsah látek v brusinkách

A nyní k tomu, proč jsou tyto plody tak skvělé. Obsahují velké množství vitamínu C, také provitamínu A, dále jsou to organické kyseliny, antioxidanty anebo anti-hnilobné látky. Důležitá je v brusinkách i kyselina elagiková, která přímo a cíleně ničí bakterie, způsobující právě urologické potíže.

Odkud brusinky jsou

Trochu netradičně, až nakonec zmíníme, odkud vlastně brusinky pocházejí. U nás je rostlina Brusnice, která plodí tyto červené bobulky (jaké překvapení), pro řídkých výskyt chráněná. Proto většina plodů, které se k nám do prodejen dostávají, pochází ze své domoviny, tedy Ameriky. Již původní obyvatelé – Indiáni, znali léčebné účinky brusinek a používali je dokonce na otevřené rány. Díky tomu se začaly Brusnice vysazovat, jako když rostou houby po dešti, a nyní je Amerika svými brusinkami proslavená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra