Chudokrevnost

27.08. 2013 • Zdraví 1441x

Anémie, česky zvaná chudokrevnost je výrazné snížení počtu červených krvinek a krevního barviva v krvi. Někdy je problém zapříčiněn nedostatečně vyváženou stravou, což je naštěstí většina případů, jindy naopak může jít o jeden z projevů i vážné nemoci.

Jak se chudokrevnost projevuje?

Bez krevních testů se nedá odhalit, jestli člověk trpí anémii, nebo ne. Osoba, která však na nedostatečný počet červených krvinek trpí, je obvykle podrážděná, rozčílí ji i nepatrnost. Je bez síly, chuti do života, také velice často unavená. Chce se jí jen spát, nic nedělat a stěžovat si na celý svět.

Takových lidí je spousta, aniž by je sužovala nemoc zvaná chudokrevnost, nicméně jestliže se nám zdá, že by dotyčný mohl skutečně mít problém s krví, anebo sám se člověk cítí nepřirozeně, podrážděně a neví proč, měl by problém začít řešit.

Příčina chudokrevnosti

Pokud vyloučíme skutečné závažná onemocnění, která jsou pod dohledy lékařů, pak se zaměříme na vlastní jídelníček. Ten by měl být pestrý a vyvážený, nesmí chybět spousta čerstvé zeleniny a ovoce, doplněno dostatečným množstvím tekutin, ale nezapomínat na to, že jsou i potraviny, které je také nutno konzumovat. Ať už jsou to mléčné výrobky, obiloviny, tak také maso.

Nutné železo

Vůbec nejčastějším důvodem chudokrevnosti je právě nedostatečné množství příjmů potraviny s vysokým obsahem železa, jako je maso (nikoliv uzeniny), také tmavé plody, jako jsou borůvky, ostružiny, i švestky, ze zeleniny pak třeba tmavě zelená paprika, kapusta nebo brokolice. Obvykle platí, že čím jsou plody tmavší, tím více železa obsahují.

Na zdraví s červeným vínem

A co ne velice důležité – příjem potravin s vyšším obsahem železa je nutné zapít sklenkou červeného vína. Dobré a poctivé červené víno sice není naplněno ferrumem, ale podporuje vstřebávání železa do těla. Recept proti anémii tedy zní – přírodní hovězí steak, zapitý výtečnou frankovkou anebo modrým portugalem a jako desert borůvkový koláč.

Není ani dobré se nadmíru sytit masem a jinými, na železo bohatými potravinami. Vše musí být vyvážené a dostatečné. Jedině tak může tělo bezmezně fungovat a využít všech svých možností.

Dlouhodobý nedostatek železa, pakliže je vyloučena možnost nevyvážené stravy, se pak léčí podáváním železa ve formě tablet. Dávkování a přísun však musí schválit a hlídat ošetřující lékař. Nadbytek železa by mohl tělu také uškodit, jako ostatně cokoli.

Na chudokrevnost obvykle více trpí ženy, nejen kvůli pravidelnému cykloidnímu krvácení v každém měsíci, ale také proto, že se často nedostatečně stravují a maso opomíjejí. Další skupinou, kde se vyskytuje řada anemiků, jsou vegetariáni a vegani. Existují sice potraviny, jako luštěniny (například cizrna) obsahující velké množství železa, jenže i to nemusí tělu stačit. Vždy je základem celkově dobrého fungování těla vyvážená a pestrá strava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra