Jak lze předejít syndromu vyhoření? Včasnou změnou práce.

07.01. 2021 • Zdraví 311x

Syndrom vyhoření velmi nenápadně nastupuje a ničí naše zdraví a psychiku. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že jím trpí a dále se dusí ve stejné práci, která je ničí. Za nejčastější příčinu syndromu vyhoření se považuje dlouhodobý stres, který jedinec neřeší a nefiltruje, takže se postupem času přehoupne až ve výsledné vyhoření. Jak se bránit včas?

Jak se projevuje syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření definujeme jako úplné vyhoření a nezájem o věci, kterí vás dříve třeba i bavily. Souvisí s ním rapidní pokles pracovního výkonu, nebo dokonce letargie k pracovním úkolům a povinnostem. Do práce se vám nikdy nechce (ne pouze občas), nevstáváte s chutí a radostí, ale naopak se u vás projeví úzkostné nálady při pomyšlení na pracovní záležitosti, nechuť a nezájem.

Většinou se vyskytuje u lidí, kteří setrvávají několik let (i desítek let) na stejné pracovní pozici. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy došlo k vyhoření již po pár letech v dané profesi. Naopak některé lidi nepostihne nikdy, i když budou celý život na stejném místě. Jedná se o velmi zákeřného a nepředvídatelného škůdce v pracovním životě.

Ohrožené skupiny zaměstnání

Jak už jsme si řekli, za nejčastější příčinu se považuje chronický stres. Některé profese, které se se stresem potkávají velmi často, mohou být tedy náchylnější na výskyt syndromu vyhoření. Mezi tyto skupiny patří:

  • Pedagogové a učitelé

  • Lékaři a další zdravotnický personál

  • Manažeři, vedoucí a ředitelé, kteří odpovídají za velké týmy nebo jiné věci náročné na zodpovědnost

  • Psychologové

  • IT programátoři a specialisté

Můžete si všimnou, že většina těchto pozic se denně dostává do kontaktu s dalšími lidmi. Dalo by se tedy říct, že práce s lidmi může být psychicky náročná, avšak syndrom vyhoření může postihnou kohokoliv.

Prevence syndromu vyhoření

Jak tedy tomuto nenápadnému škůdci na našem zdraví předejít? Nejdůležitější je, jako i u dalších onemocnění nebo zdravotních problémů, prevence. Pokud včas rozeznáte symptomy syndromu vyhoření a uděláte patřičné preventivní kroky, můžete mu zcela předejít.

Pokud cítíte, že vás současná práce vyčerpává, stresuje a vyhlídky do budoucna neslibují žádné zlepšení, možná je čas přemýšlet o změně práce. Někomu pomůže pouze výměna kolektivu a pracovního prostředí, takže se může nechat zaměstnat na stejné pozici, pouze v jiné společnosti.

Jiní zase potřebují radikálnější změnu a tak se rozhodnou pro absolvování rekvalifikačního kurzu a nový začátek kariéry. Vzdělávání v dospělosti naštěstí není dnes již žádný problém a rekvalifikaci můžete absolvovat téměř kdekoliv v České republice. Stačí si vybrat správný obor a přihlásit se na kurz. Získáte osvědčení o rekvalifikaci a můžete se vydat vstříc nové cestě v životě.

Při prevenci syndromu vyhoření také hraje důležitou roli dodržování zásad psychohygieny a filtrace stresu. Pokud u sebe začnete pozorovat pokles pracovní morálky, motivace a nechuť k práci, začněte se více zaměřovat na své duševní zdraví. Zařaďte pravidelné procházky, zdravou stravu, dostatek spánku a pobyt v přírodě do svého režimu a budou se dít divy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra