Dnešní uspěchaná doba plná úvěrů, splátek, pracovního vytížení, nesplněných úkolů, pozdních příchodů, nezaplacených složenek, křiku, stížností a různých překážek v životě či mnoho dalšího, nás udržuje v neustálém napětí, které se po dlouhodobém působení, promítne i na fyzické stránce osoby a na jeho zdraví. Proto musíme hledat možnosti, jak z napjatých situací ven.
To, co je výše popsáno, není nic jiného, než stres. Slovo pochází z anglického výrazu stress, v překladu napětí či namáhání organismu. Samotný stres pak definujeme jako obranný stav organismu, při dlouhodobém působení zátěžových faktorů. Stres je obrana pro uchování psychického zdraví tak, aby nedošlo k poškození či až dokonce smrti.
Lékaři dělí stres na dvě složky. Eustres, tedy ten, který má za úkol jedince vyburcovat k lepšímu výkonu, například při práci, kdy jsme ve stresu, že práci, kterou jsme měli mít hotovou už včera, nemáme, ale šéf ještě není v práci, takže se snažíme, seč nám síly stačí, abychom měli hotovo co nejdříve a nemuseli tak čelit potupě. Druhý druh stresu je tak zvaný distres a je to přesně ten stav, jež člověka zbavuje chuti na cokoli – práci, koníčky i jídlo. Časem se projeví i fyzickými změnami. Dlouhodobý stres působí na nervovou soustavu a poškozuje ji. Říká se, že se člověk prostě zbláznil.
Stresor
Stresor je to, co vyvolává stres, tedy jakákoli zátěžová situace, podmět. Stresor vyvolává vnitřní úzkost, to, co nás bolí, aniž víme, jak to přesně popsat. Dlouhodobá úzkost se přenáší na jiné orgány, a jedním z prvních je žaludek. Tvoří se nevolnosti, žaludeční křeče a vředy. Následně i špatné trávení a postupně další a další části lidského těla.
Odolnost vůči stresu
Každý máme jinou hranici odolnosti vůči psychické zátěži. Nelze kvůli tomu člověka odsuzovat, je to dáno jak geneticky, tak výchovou a dalšími faktory. Jistým nepsaným pravidlem je, že čím více člověk v životě zvládne psychicky zátěžových situací, je pak více odolný vůči dalším. Jenže je to jen hypotéza, každý na nenadálé situace reaguje jinak.
Jak se vyvarovat stresu?
Ano, dobře se radí, ale hůř se žije osobě, která má značné problémy a neví si rady. Nutno však mít na paměti, že každý problém se dá vyřešit, i ten sebehorší, zvláště, není-li člověk sám. Zní to jako fráze, ale skutečně je dobré mít opravdové přátele a jim se v případě problému vypovídat. Také platí, najít si činnost, při které nebudete muset na problém myslet. Je-li vaším stresorem šéf, který své místo dostal jen díky rodinné příbuznosti s majitelem firmy, a jinak je to neschopný parchant, který práci nerozumí a po podřízených se „vozí“? Jestliže si z nějakých důvodů nemůžete najít novou práci, pak začněte hrát squash – mlácení do zdi míčkem vyplaví nahromaděný vztek a napětí.
Nebuďte dokonalí
Někteří lidé mají pocit, že musí mít vše dokonalé. A to jsou právě ti, kteří pak plní čekárny gastroenterologických ordinací protože mají potíže se zažíváním. Nikdo není dokonalý, a když se vám něco nepovede, tak co – jste jen lidská bytost, ne superman.