Příznaky těhotenství

10.10. 2013 • Zdraví 2466x

Každá žena si dříve či později položí otázku, jestli je, nebo není těhotná. Ať už se na miminko těšíte a úzkostně plánujete nejvhodnější konstelace možného početí, anebo jste se zrovna nechovala zodpovědně a případný následek v podobě řvoucího tyrana by pro vás byl největší životní komplikací – vždycky tu je určité napětí z mnohadenního čekání, zda jste, či nejste v tom.

Říká se, že co žena, to jiné příznaky a zkušenosti během těhotenství i porodu. Ano, tento nejpřirozenější proces v našem životě je skutečně velice individuální. Příznaky, doprovázející rané stadium těhotenství, jsou natolik obecné, že na jejich objevení nelze spoléhat jako na jediný indikátor oplození. Nicméně jsou jakousi blikající kontrolkou vašeho organismu, která vám má včas dát najevo, že se děje něco mimořádného. Většina příznaků  spadá spíše do oblasti psychiky a schopnosti naslouchat svému tělu, jejich diagnóza je závislá na pocitovém úsudku – a tedy ji může ovlivňovat velké množství spolupůsobících vnějších okolností i vaše další zdravotní komplikace.

Nejznámější a nejtypičtějším příznakem, který ohlašuje možné těhotenství, je jakékoli narušení menstruačního cyklu – nejčastěji vynechání periody. Absence menstruace však může být vyvolána také stresem, nemocí, či extrémní fyzickou námahou. Existují však i ženy, kterým se menstruace dostavila ještě v prvních měsících těhotenství. Poměrně časté je i jedno až dvoudenní implantační krvácení, které je podobné běžnému špinění v průběhu cyklu, objevující se asi v polovině měsíce po oplodnění. 

K jistějším příznakům také patří neklesající bazální teplota. Pokud jste si pravidelně zaznamenávala hodnoty z ranních měření, porovnejte je. Jestliže za posledních osmnáct dní zůstala teplota zvýšená, jste pravděpodobně těhotná.  Zkontrolujte také přirozený hlen děložního hrdla: máte-li hustý a vydatný, mléčně bílý výtok, který nesvědí a nezapáchá, pak byste měla co nejdříve navštívit svého gynekologa, anebo alespoň zakoupit v lékárně domácí test pro indikaci raného těhotenství.

Ostatní příznaky nejsou již tolik spolehlivé, ale jejich stálý nebo cyklický výskyt mnohé napoví. Můžete se u vás projevit jedna, dvě, všechny, anebo také žádná. Většina průvodních komplikací se podobá prvním příznakům běžné chřipky nebo premenstruačním obtížím. Dejte pozor, aby se z vás nestal hypochondr, jelikož síla sugesce je obrovská – ať už na měsíční periodu netrpělivě čekáte, anebo se modlíte, aby nepřišla.

K ženskému lékaři se vydejte, pokud na sobě během jednoho až dvou měsíců pozorujete následující příznaky, které se u vás dříve neprojevovaly. Cítíte se velice unavená a ospalá. Přecitlivěle a nevyrovnaně reagujete na zdánlivě banální podněty, vykolejí vás jakékoli emocionální hnutí (chce se vám plakat dojetím a po chvíli byste nejraději někoho podřezala).  Mění se vaše chutě, stále máte hlad, jíte, a přitom vás nic nezasytí, po několika soustech se vám milovaný pokrm znechutí. S tím souvisí i častá nevolnost, pálení žáhy a nutkání k zvracení (nejen ráno, ale kdykoli během dne), které nemusí vyvolávat jen jídlo, ale třeba i čištění zubů, nebo intenzivní vůně a pachy.  Bolí vás doslova celé tělo – v hlavě vám tepe, píchá vás v kloubech, svaly se zdají být namožené, jak po dlouhém tréninku.  Častěji pociťujete nutkání k močení, bolí vás podbřišek, jste nafouknutá a trápí vás zácpa?  Objednejte se ke svému gynekologovi, třeba už je miminko na cestě!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra