Zkuste recepty z kustovnice čínské

21.08. 2014 • Zdraví 1870x

Kustovnice čínská je na naší planetě jedním z nejzajímavějších druhů ovoce. Tato plodina je našemu zdraví velmi prospěšná a je možné z ní připravit celou řadu pokrmů. Abyste získali lepší přehled o jejím využití, podíváme se nyní společně na několik možných receptů.

Příprava kustovnice – obecné rady

Kromě konzumování čerstvých nebo sušených plodů této rostliny  existuje i mnoho dalších způsobů jejího zpracování. Pro přípravu čaje z kustovnice postačí zalít plody horkou vodou a nechat luhovat cca 20 minut. Poté nálev slijeme a vyluhované plody jsou stále poměrně chutné a je možné je zkonzumovat samotné. Optimální porce kustovnice  je 10-20 gramů. Obecnou radou je, aby během vaření neměly plody kontakt s kovem, tzn., doporučujeme vařit v nádobě keramické, porcelánové či skleněné. Stejné pravidlo platí i pro předměty, kterými budeme pokrm míchat. K tomu tedy využijte vždy plastové, skleněné nebo dřevěné nádobí.

Dále je kustovnice čerstvá i sušená velmi chutná v kombinaci s jinými druhy sušeného ovoce nebo s ořechy ve formě griliáše. Variantou je také klasický odvar, kdy jednu lžíci kustovnice vaříme 5-10 minut v 1/4l vody. Vzniklý vývar je možné vypít, nebo i společně s bobulemi sníst.

Inspirace pro vaření

Jednou ze zajímavých možností, jak kustovnici zpracovat je její vývar s rybími medailonky, na kterém si nejen pochutnáte, ale dosáhnete rovněž pozitivních účinků, jako je zlepšení krevního oběhu, doplnění krve, projasnění zraku nebo posílení jater. K přípravě budete potřebovat cca 100g rybích medailonků, 10g kustovnice, 1 lžíci čínského vína, 1 lžičku andělikového prášku, 600ml kuřecího vývaru a 4ks houby shitake. Nejprve vaříme veškeré ongredience kromě rybích medailonků po dobu 5-10 minut. Poté rozehřejeme pařák, vlijeme do něj horký vývar včetně všech přísad, přivedeme k varu a přidáme rybí medailonky.

Jako další recept můžeme uvést kuře na kustovnici. Připravíme si jedno menší kuře, vodu, 4 lžíce kustovnice a sůl. Omyté kuře vložíme do pekáče, osolíme, zasypeme kustovnicí a podlijeme horkou vodou. Upečeme dozlatova, přičemž ke konci pečení maso podléváme a také přeléváme vývarem. Získáme tak celkově tonizující pokrm.

Kustovnici velice hojně využívá východní kuchyně. Jako příklad můžeme uvést jidášovo ucho s kustovnicí ve woku. Pro přípravu budeme potřebovat 20g kustovnice, 200g jidášova ucha, 1 lžičku medu, 1 lžičku nasekaného zázvoru, 1 lžičku čínského vína, 1 lžíci oleje a 2 lžíce silného masového vývaru. Nejprve blanšírujeme jidášovo ucho v horké vodě doměkka. Ve woku rozpálíme olej a za stálého míchání veškeré ingredience rychle osmahneme. Vzniklý pokrm celkově posiluje lidské tělo, podporuje posílení plic, sleziny a krve.

Dále je možné z kustovnice připravit i rychlou ranní snídani. Připravíme si 4 lžíce kustovnice, 300g obilné kaše, 6ks vlašských ořechů a 2 lžíce rozinek. Nejprve spaříme rozinky vroucí vodou a propláchneme kustovnici. Ořechy vyloupeme a nasekáme nadrobno. Vše vložíme do misky a přidáme obilnou kaši. Zalijeme vroucí vodou tak, aby veškeré ingredience byly ponořené, důkladně promícháme, přiklopíme a necháme cca 5 minut odstát. Můžeme přisladit medem nebo třtinovou melasou, případně přidat další kompotované nebo sušené ovoce. Tato snídaně je velice lehce stravitelná a navíc zdraví prospěšná.

Výše jsme uvedli pouze ukázku několika málo receptů, ovšem kustovnice má skutečně variabilní možnosti využití a má blahodárný efekt na lidské zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra