10 ořechů pro zdraví

18.12. 2013 • Zdraví 2540x

Jak již je všeobecně známo, ořechy jsou skvělé pro posílení mozkových buněk, ale také například na dobrou činnost srdce. Ořechy jsou pro všechny dostupnou surovinou, kterou si mohou dovolit všichni. Proto jsou velmi oblíbené a často se stávají součástí různých pokrmů. Ořechy jsou vhodné jak pro děti, tak pro dospělé, téměř bez výjimky, samozřejmě kromě alergiků. Obzvláště se doporučují pro těhotné ženy, protože zajišťují správný vývoj plodu. Stejně tak je vhodná pro studenty a lidi, které čeká významná zkouška, protože ořechy podporují paměť.

VLAŠSKÝ OŘECH

Tento druh ořechů je v našem prostředí ten nejrozšířenější. Strom, Ořešák královský, naleznete téměř v každé větší zahradě. To dokazuje jedině to, že již naši předkové v dávné minulosti, znali blahodárné účinky této plodiny. Skvěle se hodí při problémech s nervy, pamětí. Plod obsahuje vitamín B, E, ale také prvky zinek, železo a selen. Pravidelná konzumace ořechů snižuje hladinu cholesterolu v těle.

LÍSKOVÝ OŘÍŠEK

Lískové oříšky v prostředí naší republiky, ale i v okolních státech proslavila jedna pohádka. Ano tradiční pohádka, která se vysílá během vánočních svátků, a je to Popelka. Popelka, dívka, které neměla maminku, jen tatínka a macechu. Hodný tatínek jí jednou přinesl kouzelné oříšky, které Popelce daly troje krásné šaty, vždy, kdy je potřebovala. Lískový oříšek je symbolem lásky, tak možná právě proto byl vybrán pro tento film. Tvar oříšku při bližším pohledu připomíná srdce, a právě při léčbě srdečních problémů je velmi důležitý. Opět jsou výbornou pomůckou pro studenty během zkoušek a zápočtů. Lískový oříšek obsahuje železo, vápník, měď, ale i fosfor a samozřejmě vitamín B, E.

ARAŠÍDY

Arašídy neodmyslitelně patří na stoly mnoha domácností. Slané oříšky se staly velmi oblíbenou pochoutkou mezi širokou veřejností. Když jednou začnete, nemůžete se od nich odtrhnout. Arašídy mají i jiné, méně používaný název, a to burské oříšky. Tyto jako jediné ze všech druhů ořechů nerostou na stromě nebo keři, ale v podzemí. Jedná se o plody Podzemnice olejné. Mnozí filmoví fanoušci si jistě vzpomenou na filmy Císařův pekař a Pekařův císař, kde se Kateřina Strádová krmila touto pochoutkou. Z Podzemnice olejné se také vyrábí, jak již název napovídá, olej. Oříšky jsou velmi tučné, ale na druhou stranu také zdravé, obsahují vitamín B, E, ale také bílkoviny, dobré pro nervovou soustavu a svalstvo. Pozor s přehnanou konzumací. Jak již bylo zmíněno, oříšky obsahují velké množství tuku a tak se z nich pěkně přibírá na váze.

PISTÁCIE

Pistácie dnes již patří také mezi oblíbence na stolech konzumentů. Počítají se sice již k těm dražším pochoutkám, ale například během vánočních svátků si je neodepře téměř žádná rodina. Pojídání oříšků je již jakýsi rituál, neboť každý jednotlivý kousek je nutné vyloupnout z tvrdé slupky, které není poživatelná. Pistácie se staly symbolem. Pokud chcete vystihnout jistou barvu nebo chuť, obvykle se používá termín pistáciová. Každý oříšek je přitom bohatý na vitamíny A, B, E, ale také obsahuje antioxidanty, železo, zinek, ale také selen nebo měď. Výborné jsou v prevenci proti rakovině.

KOKOS

Kokosový ořech j velmi speciální druh. Bílý kokos se stal nezbytností v domácnostech, kde se traduje pečení a sladkému cukroví. Pro milovníky míchaných nápojů je zde zase nápoj Piňacoláda, kde hlavní surovinou je právě kokos. A v neposlední řadě se dá využít v kosmetickém průmyslu. Po aplikaci mléka, sprchového gelu nebo jiného přípravku s obsahem kokosu zanechá pokožku nádherně voňavou, ale také hebkou a jemnou na dotek. Kokos obsahuje velké množství vlákniny, která je dobrá jako prevence k dobrému zažívání. Dále obsahuje proteiny a vápník.

JEDLÉ KAŠTANY

Pečené kaštany zdomácněly na vánočních trzích po celém širém okolí. Už asi nikdo si nedovede představit atmosféru trhů bez vůně pečených kaštanů. Kaštany si můžete doma sami udělat. Ale pozor jen ty jedné, které rostou na Kaštanovníku setém. Klasické kaštany ne, ty jsou plodem Jírovce maďala. Jemně nařežte nebo jinak narušte jejich slupku, a dejte péct do trouby nebo na pánev. Jemně je postříkejte vodou. Jejich chuť je výborná, nasládlá. Obsahují vitamín B, C, E a mnoho dalších látek, které jsou prospěšné pro lidské srdce a cévy.

KEŠU

Pomalu, ale jistě se dostáváme k těm luxusnějším oříškům, které jsou i cenově malinko dražší. Jedná se o poměrně nový druh oříšků, který do nedávné doby ještě nebyly součástí našich stolů. Stále častěji se objevují i jako součást pokrmů. Stejně jako ostatní ořechy, tak i kešu jsou bohaté na vitamín B a E, ale také obsahují minerály, hořčík, zinek nebo třeba železo. Jsou skvělé na zrak, ale také na pokožku. Jejich konzumace ji totiž dělá jemnější a hebčí. Velkým plusem tohoto druhu je to, že omezují revmatické potíže. Ledvinovník západní, jehož plodem jsou kešu, je zdomácnělý v Brazílii a ostatních státech Jižní Ameriky. Název kešu napovídá, jaký tvar oříšky ve skutečnosti mají, tvar ledvin.

PEKANOVÉ OŘECHY

Pekanové ořechy nejsou v našem prostředí až tak známé. Ale posuneme-li se na americký kontinent, situace se otočí o tři sta osmdesát stupňů. Tam patří mezi jedny z nejčastěji používanějších oříšků. Mají v sobě obsaženo velké množství hořčíku, vápníku, železa, fosforu, draslíku, ale také vitamínu B, a provitamínu A. Ořechy jsou velmi prospěšné pro lidský organismus a jejich konzumace se doporučuje na každém kroku.

MAKADAMOVÉ OŘECHY

Asi nejtučnějšími ořechy vůbec jsou makadamové ořechy. Jak nás název může klamat, ve skutečnosti se totiž vůbec nejedná o ořechy, ale o kaštany. Jejich nadměrná konzumace má neblahé účinky na postavu. Ale pozor, je nutné vědět, jak ořechy správně připravit. Nekonzumují se totiž syrové. Ale naopak v kosmetice patří mezi jednu z nejvyhledávanějších surovin. 

PARA OŘECHY

Para ořechy patří mezi nejvzácnější ořechy ze všech druhů vůbec. V Evropě se nevyskytují stromy, na kterých rostou. Ty jsou pouze v Brazílii, odkud se dováží do ostatních částí světa. A právě proto jsou tak vzácné. Množení stromů není snadné, a proto není nikde jinde místo, kde by se pěstovali, než v Jižní Americe. Obsahově jsou doslova bombou. Vitamín B, A a E, ale také bílkoviny, železo, fosfor, draslík nebo hořčík. To všechno obsahuje každý jeden ořech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra