Co dělat, když máte bolestivou menstruaci

06.09. 2013 • Zdraví 1536x

Existují ženy, které ani nevědí, že právě menstruují a naopak existují ženy, které „svých pár dnů“ doslova a do písmene protrpí. Silná křečovitá bolest v podbřišku, bolest v kříži, bolest hlavy, tlak v prsou, nevolnost, zvracení, … i tak se dá „prožít“ oněch pár dní ženského cyklu.

Už vás nebaví každý měsíc zapíjet růžové tabletky ibalginu, aby vám břicho a záda povolilo? To, že si máte podbřišek a kříž obkládat teplou vodou v lahvi víte už od svých 12 let? Vyzkoušejte rady a tipy z přírodní lékárny.

To, že menstruace bolí, není nemoc. Za bolest můžou křečovité stahy děložního svalstva. Příčiny těchto stahů můžou být různé – špatné prokrvení pánevní oblasti, nedostatek minerálů, hormonální nerovnováha. Pokud obvykle nemáte během svých dní bolesti a vaše poslední menstruace je bolestivá, dojděte si k lékaři a nechte se vyšetřit. Náhlá bolest totiž může signalizovat závažnější poruchu – například myom nebo endometrióza.

Naučte se svůj cyklus chápat a brát ho jako posvátnou věc, která má smysl. Mějte se ráda i v době premenstruačního syndromu, kdy jste celé dny otrávená, ukňouraná, protivná, přecitlivělá, … Snažte se být během menstruace co nejvíce v pohodě.

Ovlivněte bolestivou menstruaci!

Strava a životní styl

§  Pokud vás pár dní před menses honí mlsná, je naprosto normální. Klasické čokoládové tyčince nebo zákusku z bílé mouky a bílého cukru se ale vyvarujte. Raději sáhnete po domácích dezertech z obilovin, rýže či jáhel a oslaďte ho nanejvýš medem.

§  Deset dní před menstruací omezte konzumaci masa a mléčných výrobků. Jezte ryby. Vegetariánky a makrobiotičky potvrdily, že po přechodu na rostlinnou stravu jejich obtíže s bolestivou menstruací vymizely.

§  Jezte hodně zeleniny. Zajistěte si vyvážený příjem vitamínů a minerálních látek.

§  Nekuřte!

§  Do svého života zařaďte pravidelný pohyb, aby si tělo zvyklo na zátěž a krátkodobou nepohodu. Před menses není vhodné přílišné silové cvičení. Volte jen lehké aerobní zahřátí.

§  Pomalu se začněte otužovat. Pozor na prochladnutí.

Když už se menstruace dostavila

§  Zkuste klasický obklad s teplou vodou v láhvi nahradit obkladem z teplé soli. Sůl zahřejte na kamnech a vysypte do bavlněné látky. Obklad si přiložte na podbřišek či bedra.

§  Cvičte cviky podle Ludmily Mojžíšové.

§  Nepijte kávu nebo jiné nápoje, které obsahují kofein. Pokud si den bez kávy nedokážete představit, zkuste své chutě alespoň z části uspokojit meltou.

§  Z jógy se nechte inspirovat polohou „zajíc“. Klekněte si a sedněte si na paty. Ruce natáhněte co nejdál před sebe a čelo opřete o zem. Zavřete oči a klidně dýchejte. V této poloze setrvejte, dokud nepocítíte úlevu.

§  Pusťte si oblíbený film a na posteli se stočte do klubíčka, když se vám takto u filmu podaří usnout – jedině dobře.

Zázračné bylinky

§  Kontryhel – omezuje bolest i nadměrné krvácení. Pít ho můžete po celou dobu cyklu.

§  Maliník – pijte 1 – 2 šálky zhruba pět dní před menstruací. Maliník má příznivý vliv na tonus dělohy.

§  Jablečník nebo meduňka – uvolňují křeče.

§  Řebříček – u řebříčku platí, že co není dobré, to skutečně pomáhá. Odvar z řebříčku je vážně nechutný a hořký. Pomůže i při nadměrném krvácení. Jeden šálek popíjejte během celého dne.

§  Pupalkový olej – užívejte celý cyklus podle doporučeného dávkování. Vaše menstruace bude méně bolestivá a váš premenstruační syndrom lépe snesitelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra