Účinný boj proti podzimním virózám

16.10. 2013 • Zdraví 1351x

Horké, slunné léto končí, a začíná sychravý podzim. Jenže nejen ten. S ním je také spojena řada nemocí, běžným nachlazením počínaje, chřipkou konče. Rýma, kašel, bolest v krku, ale i hlavy, kloubů, svalů. Zvýšená teplota, anebo jen dusivý pocit na hrudi, ucpaný noc, chrapot a mnoho dalšího. To je takový základní a běžný výčet všech nemocí, které postihnout běžného občana, pokud nemá dostatečně posilněnou imunitu a je denně v kontaktu s virózami napadenými lidmi. A není to tak složité, protože spousta bacilonosičů je jak v městské hromadné dopravě, nebo vůbec hromadné dopravě, v prodejnách a supermarketech, na ulici, v práci i škole, prostě všude. Trvá několik dní, než se přijímaný bacil projeví v plné síle, a tak bez problémů kolem sebe trousíme tyto bacily, aniž bychom zaznamenali na sobě nějaké projevy onemocnění. Za pár dnů lehne půlka maloměsta, za dalších několik dnů pak polovina velkoměsta. Tak jednoduše vzniká epidemie, šířící se kapénkovou infekcí.

Většinou sice nejde o bůhví jak vážnou nemoc, ale vždy je to nepříjemné a omezuje nejen ve výkonu v práci, při učení, ale i sportu, snižuje dobou náladu a vůbec tak celkově unavuje tělo i mysl. Časté nachlazení pak výrazně snižují imunitu a vedou i k chronickému onemocnění. Proti takovým neduhům se jde bránit spolehlivou a silnou prevencí.

Otužování

Jeden z nejstarších a nejběžnějších prostředků k posílení imunity je pravidelné otužování. Pokud nejste zvyklí, rozhodně to neznamená, že máte v extrémně chladných dnech naběhnout do rybníka, či řeky a dát se do plavání. To by byl možná takový šok, který by nemusel mít dobrý následek. Po každé koupeli nebo sprchování si dejte studenou sprchu. Rozhodně se však netrapte, jen to, co snesete. Časem si zvyknete a vydržíte více. Tělo se celkově prokrví a vy se budete cítit nejen svěží, ale i fit.

Čerstvý vzduch

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu posílí jak imunitu, tak tělo. Dejte si každý den alespoň půlhodinovou procházku a uvidíte, jak se budete cítit skvěle. Provětrá se vám hlava a vaše problémy se budou zdát malichernější. Posílíte i svalstvo a tím také formujete i postavu. Ne možná nějak zásadně, ale časem účinek poznáte. Budete se cítit skvěle a dobře se vám bude spát. Nutné je také vnitřní prostory budov pravidelně větrat. Ať doma, nebo v práci. Teplý a hustý vzduch jen podněcuje rojení bacilů a tak vznik nepříjemných nemocí. Udělejte si řádné větrání aspoň na pár minut a bude se vám nejen lépe pracovat, ale i vyženete bacily.

Strava

Jeden z pilířů posílení imunity, je strava. Musí být bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky, a také řadu dalších výživných látek. Nesmí chybět dostatečné množství vlákniny i vody. Každý den vypijte nápoj ze šumivé tablety multivitamin, jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny a vše doplňujte tekutinami. Jak čistou vodou, tak neslazenými čaji, hlavně bylinkovými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra