Zápach z úst a jak na něj

16.09. 2013 • Zdraví 1508x

Pokud bychom měli mluvit o velmi nepříjemných společenských záležitostech týkajících se bezprostředně každého člověka, tak by na jedné z předních pozic byl určitě zápach z úst. Mnozí lidé si myslí, že jde pouze o jakýsi nedostatek v oblasti osobní hygieny jedince, nicméně toto tvrzení je zcela určitě nepravdivé. Je sice jasné, že pokud člověk nedbá o své tělo, tak to mu vrací úder stejnou silou, nicméně zápach z úst je často vinou nepříjemných onemocnění, za které lidé trpící touto nepříjemnou nemocí, nemohou. Zápach z úst se nazývá odborně pojmem halitóza a může představovat velký společenský problém. Příčin halitózy může být hned několik. Lidé, kteří touto chorobou trpí, o tom většinou neví a jsou na zápach z úst upozorňování okolím. Až tehdy jej začínají brát v potaz a chtějí se zápachem z úst něco dělat.

Bakterie jako příčina

Hlavní příčinou zápachu z úst jsou anaerobní bakterie, které se nacházejí přímo v ústní dutině. Tyto bakterie jsou původci síry, kterou produkují a z níž se právě uvolňují zapáchající látky. Právě ony jsou velmi negativně vnímány okolím. Anaerobní bakterie ovšem z úst zmizet nemohou, jelikož pro lidské tělo jsou nezbytné. Jsou to právě ony, díky nimž jsou štěpeny bílkoviny. Tento proces napomáhá úspěšnému trávení a také tomu, když je někde v ústech narušena tkáň. Bez problémů se pak právě díky těmto bakteriím dobře zahojí. Bílkoviny člověk přijímá ve většině potravin, takže jejich štěpení je velmi často diskutovanou záležitostí. Bílkoviny mimo samotné stravy najdeme také v hlenech a v krvi. Základem bílkovin jsou aminokyseliny. Pokud jsou bílkoviny nadměrně štěpeny, tak dochází k mnohem vyššímu uvolňování páchnoucích látek. Základem pro zápach z úst je tedy těkavá forma síry. 

Co způsobuje nejčastěji zápach z úst

Na prvním místě je třeba konstatovat, že zápach z úst není dědičnou záležitostí, takže nemůže být přenesen z jednoho člověka na druhého. Když bychom si měli říct, s čím souvisejí samotné příčiny zápachu z úst, tak je třeba říct, že jde zejména o nevhodnou ústní hygienu. Jestliže si člověk nečistí ústní dutinu tak, jak je to zapotřebí, dochází k tomu, že se v ústech rozpadá jídlo a jeho zbytky ulpí na některých místech. Právě tato místa jsou skvělými semeništi různých bakterií, které nemají v ústech co dělat. Pokud se přemnoží, je jasné, že člověku se bude linout z úst velmi nepříjemný pach. Problém se může nacházet také v trávicím ústrojí člověka. Mnozí lidé, mající sníženou schopnost zpracovávání bílkovin by měli určitě přizpůsobit tomuto faktu i svůj jídelníček. Vyhnout by se měli zejména rybám a také rozličným výrobkům z mléka. V těle může také probíhat nějaký nepříjemný zánětlivý proces, který se také často stává původcem toho, že z úst se line velmi nepříjemný pach. U hnisavých zánětů je zápach opravdu nadměrný. Pokud lidé užívají nějaké silné léky, je také pravděpodobné, že budou trpět silným zápachem z dutiny ústní. 

Další příčiny vzniku zápachu

Mnohé příčiny zápachu z úst jsou také přičítány vyčerpání imunitního systému konkrétního člověka. Příčinou mohou být také hormonální změny, kterými zejména ženské tělo v určitých obdobích prochází. Právě v takovýchto případech se většinou přemnoží anaerobní bakterie, jež jsou právě potom původci zápachu z úst. Nepříjemný zápach z dutiny ústní mohou také způsobovat některé velmi silně aromatické potraviny. Ostatně většina lidí má ráda cibuli anebo některé ze silně aromatických sýrů. Většina dospělých také pije kávu, která je původcem nepříznivého prostředí v ústech. Na zápach z úst má také vliv konzumace alkoholu a kouření. Oba dva lidské zlozvyky se zápachem z úst velmi silně souvisejí. Pokud člověk drží půst a dlouhou dobu nejí, tak klima v jeho ústech není také zrovna ideální. Samozřejmě také na zápachu z úst mají nějaký podíl dědičné dispozice.

Jak řešit zápach z úst

Základem pro snížení zápachu z dutiny ústní je především eliminace příčin takovéhoto zápachu. Základem je tedy kvalitní ústní hygiena, která by ostatně u každého člověka měla být naprostou samozřejmostí. Zdravý a ošetřovaný chrup je velkou výhrou. Jinak je možné také do značné míry upravit skladbu jídelníčku. Posílíte tak imunitní systém a zápach z úst se stane minulostí. V některých případech pomohou různé žvýkačky a také rozličné pastilky a bonbony. Tato pomoc je ovšem většinou krátkodobá. Skutečnost je ovšem taková, že mnohé žvýkačky bez cukru pomohou i odstranit některé zbytky od jídla. Volit je ovšem možné i rozličné doplňky potravin a v neposlední řadě i kvalitní zubní pasty a ústní vody. Není od věci používat například enzymatické přípravky, jako jsou třeba sladkovodní řasy anebo mladý ječmen . Dobré je také využívání mezizubních kartáčků, jež jsou schopny odstranit i velmi usazené potraviny. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra