Když Vás trápí nespavost

18.04. 2014 • Zdraví 1336x

Z výzkumů vyplývá, že celá polovina Čechů se někdy setkala s nespavostí. Třetina se s ní pak dokonce setkává více než jednou týdně. Je to i Váš případ? V tom případě byste s tím měla začít něco dělat. Dlouhodobá neléčená nespavost má totiž za následek nebezpečné nemoci!

Stres - zabiják spánku!

Příčiny nespavosti jsou obvykle docela snadno odhalitelné, hůře se ale léčí. Nejčastější zabiják spánku je stres. Projevuje se například u lidí, kteří pracují dlouho do noci a když už se konečně dostanou do postele, mají sklon začít přemýšlet o svých problémech. Pak obvykle přechází do fáze, kdy projevují značné úsilí na to, aby usnuli. Jenže čím více se o to snaží, tím méně se jim to daří. A tak nakonec po pár probděných hodinách vstávají a jdou opět pracovat, aby ten čas alespoň trochu využili.

Často je také paradoxně příčinou nespavosti samotná postel. Mnoho lidí má totiž ve zvyku brát si ve volném čase práci právě do postele, kde následně tráví nekonečné hodiny ve snaze pracovat v pohodlí. To je ale bohužel špatný přístup, protože naše tělo si na to po čase zvykne a už nebude umět přepnout z pracovního režimu na spací. Postel slouží pouze k odpočinkovým záležitostem, práci si vyřizujte někde jinde.

Nechoďte spát s prázdným žaludkem

Pokud zrovna držíte dietu, určitě máte načteno, že zhruba po 18.hodině už není vhodné jíst a ve večerních hodinách už vůbec ne. Pravdou ovšem je, že můžete večeřet klidně až v devět večer. Nezáleží na čase, ale na tom, co jíte. Vhodný je například zeleninový salát s kuřecím masem nebo celozrnné těstoviny. Výhodou pozdějších večeří je, že nepůjdete do postele s hladovým žaludkem. Když navíc před spaním vypijete teplé mléko s medem, spánek je zaručen.

Zdrojem Vaší nespavosti může být také elektromagnetické záření, které vysílají přístroje v místnosti, kde spíte. Ať už jde o televizi, mobil, radiobudík nebo notebook, efekt je vždy stejný. Jsou doložené případy, kdy dotyčný usnul až po tom, co se z místnosti odebraly všechny tyto rušivé elementy. Dbejte také na to, abyste měla v ložnici dostatečnou tmu. K tomu si můžete dopomoci žaluziemi nebo tmavými závěsy. Při nedostatku tmy totiž tělo vyplavuje hormony, které Vám nedovolují usnout. Kontrolujte teplotu v místnosti, nemělo by zde být ani horko, ani zima.

Pozor na nápoje s vysokým obsahem kofeinu

Citlivější lidé také pociťují nespavost v případě, že přes den vypili větší množství kávy, než na jaké jsou zvyklí, ať už šlo třeba jenom o jeden šálek navíc. Stejně fungují také energetické nápoje, černý čaj nebo coca-cola. Jestliže patříte mezi silné kuřáky, příčina Vaší nespavosti může být právě v tomto zlozvyku. Nikotin má totiž mírné povzbuzující účinky, které jsou u každého naprosto individuální. Pozor také na alkohol, ten totiž utlumuje činnost nervové soustavy a Vám se tak může zdát, že nejste vůbec ospalá a máte energie na rozdávání. Pro člověka je ale podstatné, aby spal alespoň osm hodin denně.

Snažte se každý den dodržovat stejnou dobu, kdy chodíte spát a kdy vstáváte. Pokud v pracovním dni chodíte spát v deset a o víkendu o půlnoci, má Vaše tělo rozházený režim. Ke spánku si můžete dopomoci třeba čtením knížky. Oči se unaví, mysl zklidní a Vám se tak bude spát jedna báseň. Důvodem nespavosti může být i to, že se tak projevuje nějaká skrytá nemoc. Ve chvíli, kdy chodíte v noci močit častěji než je normální, špatně se Vám dýchá nebo pociťujete syndrom neklidných nohou raději vyhledejte lékaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra