Jak pečovat o zrak

17.09. 2013 • Zdraví 1723x

Oči jsou velice důležitým orgánem. Ano, dá se fungovat i bez zraku, ale člověk je dost způsoby omezen. Nemůže například řídit auto, či jiný dopravní prostředek, nevidí dobrý film, ani krásné barvy na vánočním stromečku. Celý život po tmě je něco, co si většina z nás není schopna představit. Že vidíme, bereme jako samozřejmost a o svůj zrak se moc nestaráme, spíše je více a více namáháme. Pokud chceme vědět, jak by náš běžný den vypadal, kdybychom neviděli, nechme si zavázat oči a vykonávejme vše tak, jako bychom dělali běžně. Velice těžké, že ano? To by nás mělo varovat, abychom svůj zrak nezanedbávali, a preventivně jej posilovali.

Časté vady očí

Někdy jsou od narození, jindy se tvoří během života. Jsou to dalekozrakost, tedy špatná viditelnost na blízko, jistým opakem je krátkozrakost, kdy postižený není schopen rozpoznat útvary vzdálenější. Další častou vadou očí je tupozrakost, velice špatná viditelnost prostorového vidění no a jako poslední častou vadou očí bývá stařecká vetchozrakost, jež čeká na většinu z nás.

Nemoci oka

Mezi nejčastější nemoci oka patří šedý zákal, který trápí velké množství naší populace, dále je to zelený zákal, diabetická retinopatie, jež postihuje lidí s onemocněním diabetes. Dále jsou to zákaly rohovky no a jiné degenerace, například častým šilháním apod.

Oční cvičení

Jako prevence snad všeho existují různá cvičení. A ani oči nejsou výjimkou, jde o sestavu několika cviků očí, resp. očních svalů, pravidelný pohyb očí do všech stran, ale také jemná masáž svalů kolem očí. Předcházíme tak vzniku vaků pod očima a také tmavých kruhů.

Masky na oči, obklady

Pro uvolnění celodenně namáhaných očí používejte jednoduché triky, jako obklad koleček čerstvé okurky, nebo ze sáčků černého čaje. Působí blahodárně a nádherně oči zregenerují. Zvláště když se celý den díváme do počítače, sledujeme televizi a čteme knihu při tlumeném světle.

Zarudlé oči

Často vám praskají žilky v očích a vy pak máte rudé oči, jako nějaký králík? Pomohou vám oční kapky. To čtené platí o tom, když nás oči pálí, svědí a dráždí. Cílené oční kapky anebo suchá slzy od problémů uleví. Ty druhé jmenované – suché slzy můžeme bez omezení používat tak, jak je nám libo. Nemají v sobě žádnou léčivou látku.

Mrkev a vitamín A

Je veřejně známo, že konzumace mrkve výrazně posiluje zrak. Je totiž silným zdrojem provitamínu A, který se konzumací v těle přeměňuje na vitamín A. v mrkvi je ho jako máku, ale jsou i další bohaté zdroje. Obecně jsou to všechny červené a oranžové plody. Každý den snězte menší mrkev a odstraníte problémy s očima, či je posunete dále od možnosti postižení. Pokud se vám i tak zdá, že byste chtěli příjem vitamínu A zvýšit, kupte si v lékárně vhodné doplňky stravy.

Borůvky málokdo ví, že výtečným posilovačem zdravých očí je i celkem obyčejná borůvka. Nejenže její pravidelná konzumace zamezí vzniku anémie, ale posílí i zrak. A navíc skvěle chutnají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra