Léčba obezity

24.05. 2014 • Zdraví 1818x

Každé tělo, na němž je nadměrné množství tuků nepůsobí pěkně, ale hlavně není to ani zdravé. Spousta lidí v naší republice, ale nejen u nás, bohužel v dnešní době trpí obezitou, nebo alespoň nadváhou. Podle nejnovějších statistických výpočtů se dokonce jedná až od 73 % dospělých mužů a cca 57 % žen. Přitom obecně obezitou je postihnuta asi čtvrtina populace, jak žen, tak mužů. Čísla jsou přímo alarmující.

Obezita nejsou pouze nadbytečná kila

Problémem není to, že člověk váží o nějaké to kilo víc, ale to, že trvalá obezita způsobuje mnoho zdravotních problémů. Díky silné vrstvě tuku na těle se různá onemocnění velice těžko rozpoznají a často jsou diagnostikovány až v pokročilém stádiu. Navíc dochází k nadměrnému zatěžování jak kloubů, tak celé pohybové soustavy, což způsobí dřív nebo později až silné bolesti. A jsou i další obtíže, jako problémy se srdcem, dýcháním, komatěním tepen apod. Výše jmenované jsou pouze ty základní problémy, které většinou postihnout obézní osoby. Samozřejmě jsou zde i další potíže, většinou s trávením. Trvají-li dlouhodobě a nejsou rozpoznány včas, mohou způsobit až rakovinu. Z těchto zdravotních důvodu doporučují lékaře lidem zhubnout pár kilo.

Index BMI

Hmotnostní index, přesně Body mass index, který má vyšší hodnotu než 25 upozorňuje na riziko. Abychom rozpoznali obezitu, není potřeba porovnávat výšku a váhu člověka, ta je zjevná již od prvního pohledu.

Nejohroženější skupiny

Známé tvrzení, že vše je už v genech, v tomto případě neplatí. Zdědit nemůžete obezitu, ale pouze návyky ve stravování. Samozřejmě že roli hrají i některé genetické indispozice, zdědit můžete např. širší boky, mohutnější kostru atd. ale i s těmito předpoklady můžete být štíhlí. Ovšem žije-li dítě v domácnosti, kde se konzumují příliš často tučné pokrmy, sladkosti, jí se pozdě večer před spaním atd., má to na něj samozřejmě negativní vliv a navíc se těmto návykům naučí. Stejně tak byste děti měli vést od malička ke sportům nebo alespoň dostatku pohybu, aby se jim to stalo vlastním.

Potíže a komplikace obezity

Kromě již výše zmíněných problémů postihují velmi často obézní lidi i další závažné nemoci. Jedná se např. o cévní mozkové příhody, infarkt myokardu, ischemickou chorobu, asterosklerózu tepen, objevují se také komplikace jako vysoký krevní tlak, zvýšený náběh na cukrovku, dna, brániční kýla nebo žlučníkové kameny.

Jak léčit obezitu

Obezitu není možné podceňovat, ačkoli to tak někdy nemusí působit, je to velice závažná choroba, která bývá příčinou mnoha dalších onemocnění. Proto je důležité ji nepovažovat za životní styl, ale za hrozbu. Samozřejmě také záleží na druhu obezity a stádiu, ve kterém je zachycena. Podle toho se poté volí také druh léčby, jelikož např. morbidní obezitu totiž nelze léčit sportem a zvýšenou pohybovou aktivitou, neboť postižený člověk by si mohl zničit klouby.

Dodržujte dietu

Ať již se rozhodnete dodržovat jakoukoli dietu, vždy je ideální odborný dohled lékaře. Budete-li přesto chtít shodit přebytečná kila vlastními silami, vyhněte se příliš drastickým dietám. Začněte přehodnocením skladby svého jídelníčku, vyřaďte příliš tučná jídla, smažená jídla, potraviny obsahující velké množství solí a sacharidů. Zvyšte příjem čerstvé zeleniny, případně ji můžete upravit dušením ve vodě nebo zeleninovém vývaru. Stejný způsob zvolte pro přípravu masa a nezapomeňte pravidelně a zodpovědně dodržovat pitný režim.

Fyzická aktivita a pohyb

Nedílnou součástí každého hubnoucího plánu by měl být pohyb. Neopomínejte však, že u obézních lidí je zvýšená zátěž na pohybové ústrojí. Proto je ideální zvolit vycházky na čerstvém vzduchu. Snažte se dodržovat pravidelné intervaly, nejlépe třikrát denně, tzn. ráno, v poledne a večer. Zpočátku vždy cca 30 minut, postupně se pokuste prodloužit délku a pokud možno i intenzitu. Chcete-li být více motivováni a máte-li tu možnost, pořiďte si pejska. Pravidelné venčení vám zpříjemní vaše procházky a starost o nového člena vám pomůže zapomenout také na strasti s vaší dietou.

Léky a doplňky stravy

Někteří z nás se mohou domnívat, že léky nebo doplňky stravy nejsou účinné. Pravda je, že není možné se spoléhat pouze na jejich účinek, ale měly by zamezit např. chuti na sladké a při pohybu pomáhají zrychlovat metabolismus. Tyto účinná léčiva získáte na předpis od lékaře. Volně prodejné přípravky vám mohou poškodit žaludek a navíc jsou většinou velice drahé. Při nežádoucích účincích je pak nutné vyhledat lékaře.

Pomoc psychologa

Obézní lidé bývají velmi často ve stresu, neboť nadměrné množství cukrů v jejich těle se může projevit v lítosti a tito jedinci jsou pak více zranitelní. Tento stres se může ještě navýšit, musejí-li často čelit posměchu vůči jejich nadváze. Na uklidnění a pro dodání síly se pak uchýlí k přejídání a konzumaci sladkého, např. zákusků. Jestliže i vás se týká tento problém, neváhejte navštívit psychologa a probrat s ním svoji situaci. Neodkládejte nic na později, neboť dlouhodobým strádáním dojde ještě k prohloubení tohoto problému. Rozhodně nejste sami se stejným trápením a důležité je zakročit včas.

Chirurgický zákrok

U jedinců postižených těžkou obezitou je možnost podstoupit chirurgický zákrok v podobě bandáže žaludku. Laicky řečeno, dojde k podvázání žaludku. Tím, že je zmenšen jeho obsah, je pak rychleji naplňován a vy máte častěji pocit plného žaludku. Samozřejmě tento zákrok je nutné předem konzultovat s lékařem obezitologem, který je oprávněn rozhodnout, zda je možné operaci provést, či nikoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra