Co to je a k čemu je dobrá cizrna

12.09. 2013 • Zdraví 2694x

Jmenuje se cizrna beraní, na základě vnější podobnosti s hlavou berana a také se můžeme setkat s pojmenováním hrách římský. To vše je cizrna, luštěnina, o které se veřejně mluví, jako o té nejlepší na světě, právě díky obsahu dost důležitých látek.

U nás se po řadu let v hlavní roli nejčastější luštěniny střídaly fazole, čočka a hrách a mohlo by se tak zdát, že je cizrna nově vyšlechtěnou plodinou. To však není vůbec pravda, protože cizrna se pěstuje již více než sedm tisíc let a pochází z oblasti dnešního Turecka. Do Evropy se dostala nejprve díky dobyvačným Římanům a odtud se rozšířila do celé Evropy.

Proč jíst právě cizrnu?

Cizrna je skvělou potravinou pro náš klidný a spokojený život. K jejím základním vlastnostem patři to, že pravidelná konzumace dost výrazně snižuje obsah cholesterolu v krvi, čímž upravuje tlak a pomáhá předcházet kardiovaskulárním nemocem či mozkovým příhodám. To však není vše. Cizrna posiluje nervovou soustavu a pravidelný konzument cizrnových jídel je klidný, vyrovnaný a spokojený.

Nebyla by to luštěnina, kdyby neodstraňovala problémy s trávením. Nejen, že jej urychluje, odstraňuje takové nepříjemnosti, jako je nadýmání, zácpa, nebo naopak průjem. Usnadňuje práci střevům a pomáhá tak k pročištění a detoxikaci organismu.

Arterioskleróza

Máte strach ze stařecké demence? Není to nic neobvyklého. Tento problém se týká většiny osob, starších osmdesáti let (i mladších, bohužel). Pravidelnou konzumací cizrny posílíte jak nervy, tak mozek a nemoci, jako arterioskleróza, či jiné formy stařecké demence se vám s největší pravděpodobností vyhnout. Budete i žít déle, protože látky v cizrně působí jako ochranný štít proti vzniku infarktu myokardu.

Proti stresu

Pokud se opět vrátíme k blahodárným účinkům na nervovou soustavu, pak musíme zmínit, že cizrna je přírodním lékem i pro zátěžové situace, jako je stres a jiná napětí. Pokud máte povolání, kde stres je na běžném pořádku, jistě do svého jídelníčku cizrnu bohatě zařaďte.

Co obsahuje hrách římský?

V první řadě je to množství vlákniny, které nejen přispívá ke snadnému trávení, ale i podporuje snižování tělesné váhy. Bohatě jsou zastoupeny bílkoviny, čímž se cizrna stává nutnou potravou pro vegetariány, kterým má tento nedostatek v jejich potravě nahradit. Cizrna obsahuje i kyselinu listovou, železo, zinek, hořčík, fosfor, vitamíny skupiny B a provitamín A. mimo to je v ní řada přírodních antioxidantů.

Kdo pravidelně konzumuje cizrnu, ten má i zdravější klouby. Obsah látek totiž stimuluje tvorbu kolagenu, který posiluje chrupavku a jiná pojiva. Je zde tedy zabráněno vzniku kloubních nemocí.

Tato, až vzácná luštěnina neobsahuje lepek, proto je vhodná pro všechny osoby trpící na nemoc zvanou celiakie a určitě by zvýšený příjem cizrny do potravy měl platit u těhotných žen, neboť obsah kyseliny listové přispívá k narození zdravého a plně vyvinutého plodu – dítěte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra