Ženšen

04.04. 2013 • Zdraví 1248x

Slýcháme o něm často, ale pořádně nevíme, co to je – ženšen, rostlina, která se pěstuje a Asii, v oblasti dnešního Mongolska a proto je také jednou z hlavních složek přípravků východní medicíny. I když název vyvolává spojitost se ženským pokolením, není pojmenování příbuznost. Pochází z řeckého pojmenování pro léčení všech neduhů a již v nejstarších čínských knihách o lidovém léčitelství, se popisuje jako prostředek pro vyrovnání stability v lidském těle. U nás se nepěstuje, alespoň o tom není známo, protože je ženšen velice náročnou rostlinou. Během celého roku potřebuje správnou teplotu a množství vydatných dešťů. Tyto potřeby mu hravě splní právě oblast v Asii.

Obsah látek v ženšenu

A čím, že je ženšen tak významný? Obsahuje mnoho důležitých látek. Jejich názvy jsou někdy až krkolomné, ale pro běžného spotřebitele je důležité pamatovat si účinky těchto látek. V silném zastoupení jsou zde polysacharidy, peptidy, polyacetylénové alkoholy, panaxosidy, ginsenosidy, mastné kyseliny a další. Gisenosidy a panaxosidy jsou látky, které výrazně upravují procesy, probíhající v trávicí soustavě. Ničí špatné bakterie a udržují správné prostředí jak v žaludku, tak ve střevech.

V ženšenu nalezneme i mnoho jiných látek, jako jsou důležité bílkoviny, pro správný růst a výkon svalů, dále je to třeba vláknina, naprosto nenahraditelná složka pro zdravé a správné trávení, ale také jako pomocník při redukční dietě. Výrazný podíl a obsah látek, jako jsou polyfelolové sloučeniny, pomáhají potlačovat oxidaci tuků a naprosto šetrně a účinně oddalují proces stárnutí.

Obrovské množství zdraví prospěšných látek s výrazným účinkem na lidský organismus mají za následek posílení imunity. Ženšen je tak přírodním prostředkem proti všem chronickým a často opakujícím se nemocem. Pomůže i v období chřipek a nachlazení, odvrátit hrozící možnost napadení organismu viry a bateriemi.

Pro studenty

Ženšen by měl být předepisován studentům a všem, kteří potřebují procvičovat paměť. Účinné látky totiž působí na mozek, zlepšují koncentraci i soustředění a prohlubují paměť. Dokonce i posilují pevnou vůli a člověk je poté lépe odhodlán zvládat i nelehké úkoly.

Proti stresu

Stres na nás číhá na každém kroku. Dlouhodobě může vést k poškození zdraví, a dokonce i toho duševního. Ženšen napětí uvnitř uklidňuje, odstraňuje úzkostlivé stavy, i deprese. Udržuje harmonii v těle a člověk je pak více spokojený, klidný a vyrovnaný. Má mnohem lepší náladu a nic ho jen tak „nerozhází“.

Sexuální výkonnost

Ženšen má úžasný vliv na sexuální výkonnost. Nejenže zlepšuje libido, ale i erekci, plodnost a potenci. Užívá se jako silné afrodiziakum a podporuje sexuální aktivitu.

A velice dobře si poradí s kocovinou, kterou redukuje a rychle navrací člověk zpět „do normálního života“. Ženšen má spoustu příznivých vlivů na lidský organismus a vše je bez vedlejších účinků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra