Obezita - důvody vzniku a možnosti boje s ní

09.09. 2013 • Zdraví 1518x

Nejnovější výzkumy VZP uvádějí, že v České republice je obézní asi 55% populace. K tomu má více jak jedna třetina obyvatel nadváhu. Tyto výsledky jsou dle odborníků zarážející. V různých průzkumech asi polovina obyvatelstva říká, že by chtěli zhubnout. Položme si tedy otázku: Co způsobuje obezitu? A jakým způsobem proti ní můžeme efektivně zasáhnout? 

Obezita má hned několik příčin vzniku. Nelze proto tvrdit, že obézní jsou jen ti lidé, kteří příliš jí a nesportují, to by bylo pošetilé. Zda bude člověk někdy trpět obezitou není totiž dáno jen stravou, kterou konzumuje, ale z velké části jde o geneticky zakódovanou vlastnost. 

V běžném životě, jak už je asi zřejmé, jsou problémy u hodně obézních lidí způsobeny právě genetickým vlivem. Není tedy ale možné tvrdit, že člověk, u něhož je obezita dána geneticky, nemůže zhubnout. Jeho cesta ke štíhlosti bude však komplikovanější než u jiných lidí. 

Kromě genetického vlivu zde však působí ještě jiný faktor způsobující obezitu, který vychází z evoluční teorie vývoje lidského druhu. Stejně jako v pravěku, funguje lidský organismus i nyní. Pravěcí lovci často trpěli hladem, proto si lidské tělo ukládá tukové zásoby pro případ nouze. Právě tento mechanismus je příčinou jo-jo efektu, kdy po extrémně rychlém zhubnutí přijde etapa hromadění tukových zásob v těle pro případ, že by opět přišlo období strádání. 

Pravý důvod nárůstu obezity v dnešní populaci je však spatřován ještě někde jinde. Jak již jistě tušíte, jedná se nedostatek pravidelných pohybových aktivit. Většina lidí má dnes sedavé zaměstnání, do práce jezdí autem a pěšky nechodí ani na nákup. Ten kdo má práci manuální zase dělá tu chybu, že během dne se pořádně nenají a vše dožene až večer po práci. 

Následkem je, že není schopen tuto přijatou energii spálit. 

Nemůžeme opomenout ani situaci, která také často k obezitě velkou mírou přispívá. Je to lenost připravit si vlastní jídlo a raději upřednostníme rychlovky v podobě instantních jídel, uzenin či produktů fast-foodů. Všechny tyto potraviny mají vysoký podíl tuků a soli a to opět vede k jedinému - obezitě. 

Jak je tedy možné ze začarovaného kruhu vystoupit? Na tento zajímavý dotaz nelze jednoznačně odpovědět. V případě obezity je to ještě o trochu více komplikované, než v případě jiných problémů. Nejde se totiž rozhodnout nejíst, na rozdíl od rozhodnutí, ke kterým se můžeme postavit čelem - nekouřit, nepít kávu atp. Jídlu se na rozdíl od cigaret a kávy nemůžeme úplně vyhnout, to je důvodem proč je právě boj s obezitou tak náročný. 

Všeobecným je fakt, že základem redukce hmotnosti je samozřejmě úprava jídelníčku a odstranění nevhodných stravovacích zvyklostí. V případě, že se Vám jedná o snížení váhy pouze o pár kilo, většinou postačí jen drobné změny v našem jídelníčku. Například tučné sýry můžeme nahradit tvarůžky, máslo zase margarínem. 

Jestliže se však nejedná jen o několik málo, ale spíše o několik desítek kilo, bude potřeba zasáhnout trošku rázněji. Jistě jste si také všimli existence mnoha podpůrných přípravků určených ke snadnější redukci váhy, samy o sobě však příliš účinné nebudou. Zajisté bude nutné zařadit do našeho denního plánu také pohybovou aktivitu a zvýšení fyzické zátěže. 

Závěrem ještě jedna praktická poznámka. V případě, že právě s redukcí hmotností začínáte a uvažujete, které potraviny z Vašeho jídelníčku vyřadit, vyřazujte postupně. Nejdříve potraviny, kterých se určitě můžete vzdát. Evidentně nutně nepotřebujete jíst smažené chipsy a škvarky a po krátké době na ně už úplně zapomenete. Vždy za určitý časový horizont udělejte rekapitulaci - jaké potraviny jste vyřadili a jaké výsledky to přineslo. Na základě tohoto srovnání se můžete v klidu rozhodnout, jaké další potraviny omezíte, nahradíte nebo jíst nebudete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra