10 důvodů, proč doplňovat tělu vitamín A

02.10. 2013 • Zdraví 1516x

Na tom, že vitamíny jsou pro tělo zásadní potřebou, se shodne každý lékař i laická veřejnost. Když už ale věnujeme tolik péče tomu, abychom tyto prvky tělu dodávali, není od věci vědět, proč vlastně. Zde je článek o tom, proč je tak důležitý zrovna vitamín A a z čeho jej můžeme získat.

Proč vitamín A konzumovat?

má blahodárný účinek na náš zrak podporuje tvorbu červených krvinek pečuje o vitalitu pokožky má na starosti zdravý růst těla a jeho vývoj vyživuje sliznice a dohlíží na jejich správnou funkci stimuluje imunitní systém poskytuje vyšší odolnost proti infekcím udržuje v chodu pohlavní orgány a potenci chrání před nervovými poruchami máme díky němu chuť k jídlu

O tom, co nás čeká při jeho nedostatku, lze pojednat snad již jen ve zkratce. Tak například šeroslepost, bolest očí a jejich vysychání, ohrožení zánětem spojivek, poruchy na oční sítnici, dále pak rohovatění kůže a tvorba šupinek, ztráta pohlavního chtíče, zpomalení pohlavního dozrávání (u dospívajících), ztráta chuti, pokles imunity těla, tendence k zánětlivosti, vysychání sliznic, zpomalení nebo úplné zastavení růstu, v nejtěžších případech pak nervové poruchy, poruchy tvorby kostí a v krajním nedostatku i smrt.

Vitamín A živočišného původu

Pojďme se tedy rychle podívat na to, co konzumovat, aby se nás výše zmíněné nepříjemnosti netýkaly! Velké množství vitamínu A lze nalézt ve vaječných žloutcích, v mléku a veškerých produktech z mléka vyrobených a v neposlední řadě i v játrech. Nelze opomenout ani ryby, rybí tuk a rybí játra. Možná máte pocit, že sehnat rybí játra je úkol nadmíru složitý nebo nadměrně finančně náročný, ale pravda je taková, že například tresčí játra pohodlně seženete na pultech obchodů hned vedle sardinek – a za normální cenu. Dosud jsme jednali o vitamínu A, který pochází z živočišného zdroje. Pokud tomu tak je, nazývá se retinol. Jeho charakteristikou je to, že se do těla vstřebává velmi snadno.

Vitamín A rostlinného původu

Existuje ale ještě druhý druh vitamínu A a to, jak jistě už tušíte, ten rostlinného původu. Jeho správným (ačkoli ne moc hojně používaným) názvem je provitamin A či karotenoid. Z něj se v těle musí retinol nejprve vytvořit a až pak je organismem vstřebán. Nejznámějším zdrojem „Áčka“ z rostlinné říše je bezpochyby mrkev. Ze zeleniny pak dále rajčata, špenát, sladké brambory a obecně většina listové zeleniny. Z ovoce se mezi zdroje řadí dýně, mango, meloun, vodní meloun, meruňky, mandarinky, švestky a další.

Výhodným specifikem vitamínu A je fakt, že na rozdíl od jiných dobře snáší tepelnou i jinou úpravu. Plody nám tedy přinesou vzácné látky i ohřáté, vařené, zmražené i coby kompot nebo marmeláda!

Je možné se předávkovat vitamínem A?

V pojednání o tomto vitamínu by ale zaručeně nemělo chybět varování před jeho přemrštěnou konzumací! Doporučená denní dávka pro zdravého dospělého člověka je totiž stanovena na 800 – 900 mikrogramů / den. Při jeho nadměrném příjmu může dojít k předávkování, které poznáme nevolností, zvracením, vypadáváním vlasů, bolestí kloubů, apatií, suchou kůží a dokonce i poruchami vidění. Zvlášť těhotné ženy by měly dávat velký pozor – pokud budou svému tělu dopřávat přehnaně velké dávky, může se to neblaze odrazit na plodu. V ohrožení je totiž zdravý vývoj končetin. Na svědomí také má vývojové vady nervové trubice. Tento dopad však hrozí až při kritickém užívání vitamínu A, jehož množství je vyčísleno na 3 miligramy denně.

Jediného, čeho se nemusíme bát – jak těhotné ženy, tak všichni ostatní – je vitamín A v podobě beta-karotenu, který je neškodný a nelze se s ním předávkovat. Konzumace mrkve a další zeleniny je tedy beze strachu povolena! Jediným dopadem nadužívání může být zažloutnutí kůže, což je ale pro někoho, kdo nechce chodit do solária, cíl.

A jak jinak se rozloučit než perličkou na závěr? Víte, za čím prý často stála úmrtnost polárních expedic? Ano, za předávkováním se vitamínem A! Jeho největší koncentrace je totiž k nalezení v játrech arktických zvířat, tj. medvědů či vlků a psů. Tedy jediného zdroje potravy ve chvíli, kdy vlastní zdroje byly už vyčerpány...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra