Vitamíny rozpustné v tucích

10.01. 2014 • Zdraví 1378x

Televizní reklamy jsou plné sloganů o tom, jaké potraviny se mají konzumovat. Všichni se samozřejmě snaží prodat ten svůj produkt, ale v jednom mají reklamy pravdu. Vitamíny jsou velmi potřebné a důležité. Jejich přísun je nutné pravidelně dodržovat. Vitamíny jsou velmi důležité v době, kdy je člověk nemocný,  nachlazený. Určitě to všichni znáte, že se do nemocnice pacientům nosí pomeranče, banány nebo mandarinky jako vítané. Vitamíny jsou obsaženy nejen v ovoci, ale i v zelenině a jiných potravinách. Vitamíny se dají rozdělit do dvou skupin. Jednou z nich jsou vitamíny rozpustné v tucích a druhé nejsou rozpustné v tucích.

Nyní se budeme věnovat tukům, které jsou rozpustné  tucích. Jsou to vitamíny D, E, K a A. jistě jste si sami všimli, jaká je pomůcka, ano slovo „deka“. Pod tím pojmem, že jsou rozpustné v tucích si nemusíte představovat, že tyto vitamíny se mohou jíst jen se lžičkou oleje nebo jiného tuku. Ve skutečnosti je to tak, že pokud tyto vitamíny budete konzumovat v podobě tabletky, musíte si ji vzít během jídla nebo bezprostředně po něm. Pokud by totiž takový vitamín byl sněden na lačno, neměl by vůbec žádný účinek. Bylo by to, jako byste žádný vitamín ani nespolkli. Proto si dávejte pozor, kdy si vitamíny berete.

Doporučuje se teda vitamín sníst během hlavního chodu, a úplně nejlépe je ho zakomponovat do potravy. Pro správný životní styl, který je v současné době velkým trendem, je důležitá vyvážená a pestrá strava. Ta by měla obsahovat hlavně zeleninu, ovoce, maso, ryby, dostatek mléčných produktů, obiloviny a spoustu dalších potravin. Bude-li jídelníček složen ze všech těchto složek, člověk se vyhne všem vážným chorobám, bude se cítit lépe.

Vitamín D

Vitamín D je velmi důležitý pro zdravé a silné kosti. Jeho konzumace se využívá jako prevence proti osteoporóze. Dále výrazně posiluje celý imunitní systém, který brání tělo napadení rakovinou. Vitamín D je důležitý pro vápník, ten se získává ze stravy. Vitamín D a vápník spolu tvoří dokonalou kombinaci, která bojuje proti onemocnění kostí. Právě díky vitamínu D se může vápník dostávat do těle a tím zde blahodárně působit. Má-li tělo nedostatek vitamínu D, vyplývá z toho, že má i nedostatek vápníku. Významným zdrojem vitamínu D je sluneční záření. Proto je dobré být v hostečné míře na slunci. V zimních měsících, kdy slunce nesvítí dostatečně, je možné, že dojde právě k nedostatku vitamínu D. Snažte se proto i v zimě chodit na procházky, aby Vaše tělo mohlo čerpat sluneční paprsky, kterých přes zimu bohužel není tolik jako v létě. Ženy muslimského vyznání, které musí kvůli víře být zahaleny, trpí nedostatkem vitamínu D, protože se na jejich tělo nedostanou paprsky slunce. Na druhou stranu nadměrné opalování taky není dobré. V žádném případě to neznamená, že problémy s kostmi se Vám vyhnou. A navíc si můžete přivodit rakovinu kůže.

Vitamín E

Asi nejznámějším vitamínem ze všech je vitamín C a obecně je asi nejvíce propagován. Což je vlastně velká škoda, protože existují i jiné vitamíny, které jsou stejně, možná i více důležité. Například vitamín E je velmi důležitý, nepostradatelný a často brán jako hotový zázrak. Jeho účinky na lidské tělo sou fenomenální. Bojuje proti vnějším vlivům, chrání srdce, cévy, posiluje imunitní systém člověka. Navíc se snaží tělo bránit před zákeřnými vlivy rakoviny. Vitamín není všemocný a rakovina se může vyskytnout. Stane-li se tak, vitamín E bojuje i o to, aby průběh nemoci byl co nejstravitelnější. Dále působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Jeho konzumace se doporučuje kuřákům a osobám, které se zdržují v zakouřených prostorách, například restauračních zařízení. Tento vitamín totiž zbavuje tělo toxinů, které pochází z cigaretového kouře. Každá buňka v těle bude obalena tímto vitamínem a tím ji chrání před nepříznivými vlivy. Zpomaluje stárnutí, takže pokud chcete si prodloužit mládí, tak hurá do toho. Stejně tak i zpomaluje průběh Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. A to ještě není všechno. Vitamín E dokáže pročišťovat krev, řež ochraňuje i nervovou soustavu. Pokud byste trpěli nedostatkem tohoto vitamínu, projevilo by se to právě na nervové soustavě. Hojně se vyskytuje v přirozeném prostředí v ořechách, listové zelenině, nebo rostlinném oleji. Vyskytuje se i v tučných pokrmech.

Vitamín K

Hlavní činnosti vitamínu K, je správná srážlivost krve. Proč právě K? Název je odvozen od slova koagulace. To označuje srážlivost. Pokud byste trpěli nedostatkem tohoto vitamínu, poznali byste to již na první pohled. Začaly by se na těle tvořit poměrně snadno modřiny, nebo u žen se to projevuje silnou menstruací. Zastáváte-li názor zdravého životního stylu, se kterým souvisí zdravá a vyvážená strava. V tomto případě nemůže k nedostatku dojít. Vitamín K velmi blahodárně působí na hojení ran, jizviček nebo jiných poranění. Doporučuje se také pro lidi, kteří se chystají k nějakému operativnímu zákroku. Opět je zde prevence osteoporózy. Nedostatek se přeci jen může projevit a to v době, kdy pacient onemocnění vážnou chorobou, během které je nutné požívat antibiotika. Rizikovou skupinou jsou také osoby trpící onemocněním jater, či střev. Vitamín K obsahuje například listová zelenina, maso, rostlinné oleje, mléčné výrobky a tmavě zelená zelenina.

Vitamín A

Vitamín A je významný právě pro dobrý zrak. V přírodě se vyskytuje v mrkvi, a proto se říká, že mrkev je výborná pro dobrý zrak. Ale zrak není jedinou oblastí, o kterou se vitamín A stará. Posiluje růst kostí, regeneruje buňky v těle, stará se o pevnou pokožku a vnitřní sliznici. S jeho nedostatkem se setkáváme jen ve výjimečných případech, u dospělých téměř vůbec, jen u malých dětí nebo dlouhodobě nemocných. Jak již bylo napsáno, vitamín A je důležitý pro správný růst, proto malé děti by měli jíst dostatek mrkve. Podobně jsou na tom dospívající děti. Nejvážnější případy nedostatku vitamínu A můžou skončit až úplnou slepotou. Kromě mrkve se vyskytuje i v játrech, vejci, mléku, a rybím tuku, ve všem červeném nebo oranžovém ovoci a zelenině, což jsou například meruňky, rajčata, červená paprika, červený rybíz a mnoho dalšího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra