Stalo se vám někdy, že vás zničehonic naprosto ochromil strach, začalo vám bušit srdce, měli jste sucho v ústech, zrychlil se vám dech, polil vás ledový pot a bylo vám zkrátka a dobře nepříjemně? Nejspíš se jednalo o panickou ataku, která může odejít stejně rychle, jako přišla, ale nejčastěji se její výskyt opakuje. Jaké může mít panická ataka spouštěče a jak se dá léčit?
Opakující se záchvaty paniky
Panická porucha může mít mnoho spouštěčů. Někdy se může jednat o nepříjemnou vzpomínku, která vám vytane na mysli, jindy její příchod zapříčiní nějaká myšlenka a někdy vznikne z důvodu výskytu nějakého fyzického podnětu. Obecně se dá říct, že jejím spouštěčem může být cokoliv. Důležité je tedy nejprve se zaměřit na to, co ji spouští. Jakmile jste schopni identifikovat kdy a za jakých okolností u vás k záchvatům paniky dochází, můžete podstoupit léčbu.
Nebojte se o svém strachu mluvit
První krok při léčbě bude komunikace s terapeutem. Budete ho muset seznámit se svými problémy, spouštěči a strachy. Při rozhovoru buďte otevření, upřímní a popište své záchvaty úzkosti do detailů. Terapeut vám následně s největší pravděpodobností doporučí podpůrnou psychoterapii, s jejíž pomocí budete léčit vaše stavy. Tento druh terapie se osvědčil při léčbě závislostí a úzkostí.
Myslete pozitivně a zbavte se negativních podnětů
Ať už vaše stavy úzkostí způsobuje cokoliv, snažte se to ze svého života odstranit. Pokud to ale není možné, naučte se s tím žít a získat nad tím moc. Nenechte se ovlivňovat negativními vzpomínkami a myšlenkami a naučte se převzít kontrolu nad svým životem. Panické ataky díky tomu časem vymizí úplně.
Nenechte se paralyzovat strachem a úzkostmi a postavte se jim. Převezměte kontrolu nad svým životem a navštivte odborníky, kteří vám s tím rádi pomohou.