Červená řepa

04.10. 2013 • Zdraví 1754x

Také si pamatujete klasickou přílohu takového běžného jídla, jak karbanátky a podobné menu, která se podávala v závodním stravování s kostičkami zavařené červené řepy? Byla levná a jednoduše se nandávala, tak proč ji nenacpat snad ke každému jídlu, že? Ulehčit si práci a ušetřit bylo vždy heslo podnikových a školních kuchyní v bývalých letech. Díky tomuto nepsanému pravidlu má dodnes řada lidí i k výtečným pokrmům odpor. Proto není až tak divu, že namísto zdravého stravování, se doslova dáví tučnými a mastnými pokrmy s minimálním obsahem důležitých látek pro organismus.

Obsah látek v červené řepě

Tato kořenová zelenina, sytě červené barvy a úžasného přírodního barviva, obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Silně jsou v ní zastoupeny vitamíny C, E a většina ze skupiny B. Z minerálů a stopových prvků je to široká škála, velmi důležitých prvků, mezi kterými nechybí hořčík, železo, měď, vápník, zinek, fluor, také kobalt, lithium, draslík a jód. V červené řepě nesmí chybět, jak v jiné zelenině, obrovské množství vlákniny, nezbytné látce pro bezproblémové trávení a vylučování. A nutno zmínit i obsah pektinu, látky, která má v hlavním popisu práce vylučování špatného cholesterolu z těla ven.

Proti rakovině

Neméně důležitou informací je, že červená řepa obsahuje látky antokyany, neznámý název, ale velice nezbytné působení. Tyto látky jsou důležitou prevencí vzniku nádorů v těle a v tom případě i prevencí rakoviny. Není sice zaručeno, že pravidelná konzumace červené řepy odvrátí riziko vzniku rakoviny zcela, ale určitě dost omezí. V případě, že máte genetickou predispozici k nádorovému onemocnění od svých předků, zahrňte červenou řepu do svého jídelníčku.

Lepší játra a silný mozek

Vysoký obsah betainu zaručuje posílení mozku a nervové soustavy. Je nezbytně důležitým prvkem jako prevence i léčby aterosklerózy. Navíc se díky této látce lépe regenerují naše játra a mohou nám bezvadně sloužit ještě řadu dlouhých let.

Pro zdravé děťátko

Zvláštní pozornost si zaslouží obsah křemíku a kyseliny listové. První jmenovaný je nezbytným prvkem pro tvorbu vazivových tkání i kostí. Navíc posiluje cévy a regeneruje organismus. To vše má za následek oddálené fyzické stáří, vůbec zpomalení stárnutí a jak pokožka, pleť, tak i vlasy i nehty jsou pevné, zdravé a bezproblémové. Kyselina listová je nenahraditelnou substancí pro správný a zdravý vývoj lidského plodu v prenatálním období a navíc odráží možnost potratu. Pro nastávající maminky je červená řepa nejen důležitá, ale prakticky nutná.

A co ještě umí červená řepa?

Díky tomu, že posiluje nervy a nervovou soustavu, je skvělým přírodním lékem na posílení paměti a činnost mozku, je takovým prostředkem proti zapomínání. Vysoký obsah železa příznivě působí na pročištění krve a tudíž i na posílení imunity. Červená řepa si hravě poradí i s onemocněním zvané borelióza, či klíšťová encefalitida. Významně tu urychluje proces léčby. Posiluje zrak i jeho ostrost a pozitivně působí i na hladinu inzulinu v našem těle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra