Jak se zbavit kousání nehtů

02.11. 2013 • Zdraví 1628x

Statistiky hovoří, že jeden z nejčastějších zlozvyků je kousání nehtů. Co je zprvu jako nevinné odkousnutí poškozeného nehtu, se může zvrtnout v nepěknou závislost. Lidé si nejčastěji koušou nehty, když jsou nervózní. Způsobuje to jistá potřeba něco dělat. Někdo neposedí chvíli na místě, jiný vrže zuby, jiný si projíždí rukou ve vlasech no a také se najdou jedinci, jež si nervové vypětí kompenzují kousáním nehtů.

Ti, jež si často okusují nehty, jsou na to po čase závislí. Jakoby potřebovali cítit tvrdý nehet, odkousnout jej a nedokonalosti jakýmsi prapodivným způsobem zapilovat pomocí zubů. Stěží někdo vysvětlí, proč si nehty sám kouše. To je asi stejné, jako když se kuřáka zeptáte, proč kouří, nebo alkoholika, co na tom chlastu vlastně má. Nemá cenu to rozebírat.

Těm, co si koušou nehty dokonce ani nějak zvlášť nevadí, že je mají krátké a nepěkné. Čert to vem, potřebují je hryzat. Většinou s kousáním začnou už děti. V průběhu věku z toho mladé dámy možná vyrostou, protože potřeba parádit se a lakovat si dlouhé nehty je pro něj zajímavější, než ohryzování špiček prstů.

Pokud si vaše dítě kouše nehty, s největší pravděpodobností ho trápí nějaký problém a tímto kousáním jen potlačuje vztek, hněv. Promluvte si s ním. Nejde ani tak o kousání nehtů, jak o vyřešení problémů a formování silné osobnosti. Potlačovaná agrese se může na dítku velice negativně projevit až třeba v dospělosti.

Ale zpět k samotnému kousání nehtů. Pokud chceme dítě odnaučit si kousat nehty, zkusme mu prsty namáčet v pepři a jiných kořeních, jež nejsou zrovna příjemné. Dost často je také tento zlozvyk způsobem nedostatkem vápníku. Proto zařaďte do jídelníčku svého potomka mléko, jogurty i sýry. Pokud pité mléka zrovna neholduje, jistě mu zachutná ochucené sladké mléko. Hodně vápníku je také v oříšcích, hrášku, brokolici anebo sardinkách.

Pokud je problém u vás samotných, už jen to, že chcete s kousáním nehtů skončit, je pozitivní a první důležitý krok k tomu, aby se tak stalo. Jestli si nejste jistí, čím je tento nepříjemný zlozvyk způsoben, pak prostě jen zkuste zvýšit příjem vápníku. Pokud chuť na nehty neustále zůstává, problém bude spíše v psychickém rázu, a tudíž je nutné k situaci tímto způsobem také přistupovat.

Za nehty se usazuje nejen špína, ale třeba i baterie a další bacily, jež mohou způsobovat další problémy, například v dutině ústní, jícnu, hrtanu, anebo v celé trávicí soustavě. Ano, i taková nepatrnost, jako okusování nehtů může mít takové fatální následky.

Pro odstranění tohoto zlozvyku se doporučuje precizně si upravit nehty, ideálně od profesionála a nalakovat. Prý to dotyčného omrzí, si hezky upravené nehtíky kousat. Jenže ne u všech to platí, lak, ne lak.

Zjistěte, kdy si nejčastěji nehty koušete. Často se děje u sledování napínavého filmu, čekání v ordinaci apod. je proto jasné, že potřebujete mít něco neustále „v puse“. Zkuste žvýkačku, nebo bonbony. Doma si ohryzujte třeba mrkev nebo jablko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra