Zelený ječmen a těhotenství

02.04. 2016 • Zdraví 1244x

Každou ženu, která dbá o své zdraví, musí zajímat, jaké potraviny může jíst během těhotenství. Má to totiž vliv nejen na průběh devíti měsíců čekání na vysněné miminko. Strava a životní styl mají přímý vliv i na vývoj a zdraví dítěte. Jak si v této pozici stojí zelený ječmen?

Nejčastější argument proti - detoxikace může ohrozit plod

Lidské tělo odolává během svého života obrovskému spektru vlivů. Ne zrovna malá část z nich není rozhodně zdraví prospěšná a umí opravdu uškodit. Za mnohými vlivy se tělo vyrovná samo, nicméně se v organismu vždycky usazuje něco, na co je samočistící schopnost lidského těla jednoduše krátká.

To je přirozeně důvod obliby detoxikačních potravin, mezi které patří i zelený ječmen. Pravidelná konzumace silně podporuje čistící procesy v těle, díky kterým se tělo zbavuje škodlivin. A taky se stává zdravějším. Tohle jsou perfektní zprávy pro člověka, který není těhotný. Jenže mnoho nastávajících maminek se bojí, že se právě uvolňované škodliviny mohou dostat do kontaktu s plodem. A tento problém s detoxikačními zelenými potravinami mají i kojící ženy. Ty se domnívají, že se nevhodné látky dostanou do mateřského mléka. 

Pokud chceme tyto obavy zhodnotit, je třeba se trochu zamyslet nad fungováním lidského těla. Většinu škodlivin a usazenin umí lidský organismus dostat ven jednoduše vylučováním, tedy močí, stolicí či potem. Není se proto třeba obávat rizika, že by se jakýmkoli způsobem dostaly do těla dítěte.

Přesto je prozíravé začít s užíváním zeleného ječmene ještě před samotným otěhotněním. Důvodem je jednoduše to, že začátek každé očisty přináší dočasné průvodní jevy, které nejsou vždycky příjemné. Obvykle se jedná o únavu, bolesti hlavy, průjmy nebo zhoršení stavu kůže. Zmizí sice během několika dní a zdravý člověk s nimi nemá problém. Ale protože těhotenství samotné přináší také dost průvodních jevů, nemá smysl kombinovat oboje, i kdyby jen na několik dní. 

Pokud se tedy dostanete do jiného stavu až po úvodní části detoxikace, neměly by s užíváním zeleného ječmene nastat žádné potíže.

Může zelený ječmen při těhotenství a během kojení s něčím pomoci?

Jistěže, protože obsahuje obrovské množství velmi prospěšných a cenných látek. V zásadě jde hlavně o vitamíny, minerály, aminokyseliny a další látky, které si tělo obvykle nevyrobí samo. Toho by rozhodně těhotná žena měla využít. Nepotřebuje totiž dostatek živin jen pro sebe, ale také pro vývoj plodu. A vhodně složeným jídelníčkem toho lze samozřejmě dosáhnout. Konzumace zeleného ječmene navíc odstraňuje riziko, že nějaký podstatný prvek bude budoucí mamince chybět. Kdyby k takovému nedostatku došlo podepíše se to na zdravotním stavu ženy a může to ohrozit i vývoj dítěte.

Stejně lze ve prospěch zeleného ječmene argumentovat i v případě matek kojících. Protože se mateřské mléko vytváří v těle ženy, musí pro jeho kvalitu mít matka potřebnou zásobu podstatných látek. Jinak totiž hrozí, že se látky budou dostávat do mléka, ale odcházet z těla ženy – nebude tedy jejich dostatek pro oba. Ještě horší situace může samozřejmě nastat v případě jejich absence. 

Shrnutí

Na první pohled vypadají argumenty odpůrců zeleného ječmene v těhotenství svoje důvody. Po drobném pohledu do funkce těla dojdeme ale k závěru, že zelený ječmen během těhotenství rozhodně neuškodí a přináší mnoho výhod mamince i dítěti.

Je ale třeba připomenout dodržování množství produktu doporučeného výrobcem. To najdete vždy na etiketě. Každý organismus je citlivý a organismus těhotné ženy o to více. Je tedy nutné se rozhodně vyhýbat jakýmkoli přešlapům či extrémům v této oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra