Trápí Vás opary? Dejte se do boje!

05.03. 2014 • Zdraví 1696x

Zimní období přímo nahrává do karet popraskaným rtům a oparům. Nejen, že jejich léčba je velmi náročná, ale navíc jsou extrémně nakažlivé a nevzhledné. Jakmile se Vám jednou tato infekce do těla dostane, už s Vámi bude až do konce života. A opar se pak bude objevovat vždy, když ucítí, že jste v nadměrném stresu nebo máte oslabenou imunitu.

Jak opary vznikají?

Celou tuto nepříjemnou záležitost způsobuje virus zvaný Herpes simplex. Pokud se Vám opar objevil na rtu, měli byste za to být svým způsobem vděční, protože jsou doložené případy, kdy ho dotyčný měl například na očním víčku, v uchu nebo genitáliích. Nakazit se můžete různými způsoby. Kromě obyčejného přenosu infekce vzduchem to může být také použitím skleničky po infikovaném člověku, nadměrným sluněním, zvýšenou fyzickou zátěží či nadměrným stresem. Obvykle v tom hraje roli více faktorů.

Oparu se obvykle zbavíte do deseti dní, jenže jak se k němu během této doby vlastně máte chovat? To, že se Vám opar pravděpodobně objeví signalizuje nepříjemné pálení nebo svědění rtů. Pokud příznaky poznáte dopředu, začněte dané místo chladit ledem. Někteří lidé dokonce včasným ledováním dokážou katastrofu v podobě oparu odvrátit úplně. Studený obklad totiž způsobí, že opar uvnitř tkáně přestane růst. Preventivně můžete užívat B-komplex, který koupíte jako doplněk stravy v každé lékárně. Jestliže jste ale opar ještě nikdy neměla, příznaky pro Vás nemusí být na poprvé hned tak patrné a opar se Vám prostě zčistajasna objeví.

Snažte se zamezit šíření infekce

V první fázi se Vám na rtech vytvoří drobné puchýřky, kterých je obvykle více pohromadě. Pokud se chcete oparu zbavit co nejrychleji, snažte se z puchýřků vysušit čirou tekutinu, která je uvnitř. Toho můžete docílit například pomocí obyčejné zubní pasty s fluoridem. Na noc naneste na rty drobné množství a nechce do rána zaschnout. Rozhodně puchýřky nevymačkávejte ani nepropichujte, mohla byste si tak zanést do těla nepříjemný zánět. V tomto stádiu je navíc opar nejvíce nakažlivý, takže v místě, kam Vám vytekla tekutina z oparu, se s velkou pravděpodobností objeví další opar.

Když jsou puchýřky zcela vysušené, udělá se na jejich povrchu stroupek. Přestože Vás to možná bude velmi lákat, rozhodně ho nestrhávejte. Tím byste do něj totiž mohla dostat bakterie, které způsobí, že Vám opar začne mokvat a doba léčení se tak ještě více protáhne. Vyčkejte pár dní a stroupek zmizí sám. Jestliže zrovna s oparem bojujete, okamžitě vyměňte svůj zubní kartáček za nový. Ten je totiž pro opary skvělým útočištěm a často se zde infekce může skrývat dlouhé týdny.

Pomoc hledejte v lékárně i v přírodě

V lékárně seženete mnoho mastiček, které sice nejsou nejlevnější, ale dokážou výrazně urychlit hojení a navíc Vám doma vydrží delší dobu. Na trhu jsou také dostupné nenápadné náplasti na opary, díky kterým postižené místo uchráníte před bakteriemi a jinými škůdci. Vsázíte spíše na přírodní léky? V tom případě zamiřte do Vaší ledničky a vezměte si na pomoc obyčejné mléko a kosmetický tampónek, na který nalijte pár kapek a přiložte na postižené místo.

Výborné antibakteriální účinky má také tea tree oil nebo propolis. Stačí zapátrat v lékárničce! Jako první pomoc na dovolené nebo na chatě můžete použít nějaký silný alkohol (nejlépe slivovice), který také umí velmi dobře opar vysušit. Podobně jako zubní pasta funguje i kypřící prášek smíchaný s pár kapkami vody. Vytvořte z těchto ingrediencí hustou směs, kterou naneste na rty a nechte zaschnout. Vytvoříte si tak spolehlivý obranný štít před dalšími infekcemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra