Léčení anorexie a bulimie

18.05. 2014 • Zdraví 1741x

Nespočet žen na světě touží po dokonalé a štíhlé postavě, ovšem v některých případech se tato neskonalá touha může vymknout kontrole a dojde k poruše příjmů potravy. Ta může hraničit s velkým ohrožením, mnohdy až se smrtí. Bulimie i anorexie nejsou jen nemoci, jedná se i o určité fobie z tloustnutí. Tyto nemoci mají dopad rovněž na nervovou soustavu a ve finále i mozek. Máme na mysli tzv. zdravý rozum.  Ve většině případů jsou bulimií nebo anorexií postiženy ženy, jsou však i ojedinělé případy, kdy onemocní muži.

Mentální anorexie

Slovo „anorexie“ jako takové se dá přeložit jako nechutenství. Je to v podstatě duševní onemocnění, které se projevuje až chorobným odmítáním potravy. V naprosté většině případů postihuje dospívající dívky a mladé ženy, které touží po štíhlé postavě. Tato touha může být až fanatická a způsobuje to, že postižený jedinec vidí v každém soustu jídla nebezpečí pro svoji linii a postavu. Tyto ženy často čtou magazíny, kde vidí své vzory mezi hubenými modelkami a nabývají pak dojmu, že samy mají nadváhu a potřebují svá kila zredukovat. Zpočátku to vaše okolí nemusí zaregistrovat, ale po určitém čase je nemoc zjevná, neboť se projeví na vyhublé postavě a odmítání jídla. V první fázi dojde u nemocného k omezování velikostí porcí, to ale časem přejde ke kompletnímu odmítání jakékoli potravy. Následný nedostatek vitamínů, minerálů a jiných důležitých látek postihnou pak vaši mysl. Osoby dlouhodobě nemocné anorexií provází častá deprese, ke které se postupně přidávají i další nemoci, neboť tělo je oslabeno a imunita klesá. Případy, které nejsou léčené, mohou skončit až smrtí.

Bulimie

Bulimie patří stejně jako mentální anorexie mezi poruchy příjmu potravy. Jedná se rovněž o postižení nervového systému, které je zapříčiněno také jistými představami a v důsledku toho nedostatečnou výživou těla. Od anorexie se liší tím, že takto nemocný člověk naopak trpí přílišnými návaly žravosti, kdy se v záchvatech přejídá. Poté se však ihned dostaví výčitky svědomí a člověk uměle vyvolá zvracení, aby se opět zbavil zkonzumované potravy. Zvracení je také nejčastějším příznakem bulimie, nemocní však používají i jiné způsoby pro vyprázdnění, např. projímadla nebo klystýr. Potom může být bulimie hůř rozpoznatelná pro okolí, neboť v případě zvracení lze zaznamenat zápach z úst, způsobený kyselým prostředím. Toto následně oxiduje a vzniklý povlak společně se zápachem napomáhá tvorbě zubního kazu. Důsledky jsou ale stejné jako u mentální anorexie, i bulimie způsobí rychlý úbytek váhy, ztrátu imunity a následně i vznik řady podružných chorob.

Příznaky a chování pacienta s poruchou příjmu potravy

Co se týče anorexie, prvotním příznakem je odmítání potravy, případně konzumace pouze velmi malých porcí a následný rapidní úbytek na váze. Dále se projevuje neklidem člověka, častou únavou a slabostí. Nepříznivě působní na stav vlasů a nehtů, vlasy postupně mohou začít vypadávat. Pozorovat můžeme také bledou pleť a kruhy pod očima, u dívek, které používají výraznější make-up, však nemusí být tento příznak na první pohled patrný.

Rozdílný je průběh u bulimie, kdy se postižený člověk přejídá a následně v důsledku výčitek svědomí zvrací. Záchvaty se nejčastěji dostavují večer a v noci, během dne nemocný jí málo. Nedostatek potravy a živin je příčinou únavy a dalších problémů s trávením. Většinou se projevují bolestí břicha, nadýmáním, ale výjimkou není ani bolest v krku nebo zvýšená kazivost zubů.

Obecně lze říct, že obě nemoci mají i společné znaky. Prvotním je neustálý zájem nemocného o tělesnou váhu a strach z tloustnutí. Postižení vynechávají stravu a v případě příjmu jídla mají pocit viny. U bulimie toto vyvolá zvracení, u mentální anorexie další omezení ve stravování. Nemocný člověk trpí únavou, podrážděností a depresemi, straní se kontaktu s okolím a uzavírá se do sebe.

Léčba

Tyto nemoci nejčastěji postihují mladé dívky ve věku mezi 13-18 rokem, proto první příznaky většinou odhalí rodiče. Ti ovšem nejsou vždy zcela důslední, neboť se mohou domnívat, že se jedná jen o rozmar a že stačí dceři přikázat jíst. Následovat však může další prohloubení depresí, které může vést až ke smrti. Buďto sebevraždou, nebo z nedostatku potravy. Abychom neudělali tuto zásadní chybu, je potřeba si uvědomit, že nemoci jsou mentálního charakteru a tudíž je prvotně nutné zvládnout nahromaděný stres. Nemocnou dívku je potřeba vyslechnout a snažit se zbavit úzkosti. Vyzkoušejte relax, např. masáže, koupele nebo i tvůrčí činnost.

Rady odborníka

Nejlepším řešením je konzultace s lékařem, který odborně doporučí postup léčby. Nemocní by neměli zůstávat sami se svými problémy. Zřídka kdy se onemocnění objeví v harmonické rodině, sportovně a kulturně založené. Jádro nemoci se většinou ukrývá ve vnitřních pocitech postiženého, který trpí pocity méněcennosti, nezajímavosti a nízkým sebevědomím. V důsledku toho se pak snaží vyniknout, zviditelnit a to ideálně dokonale štíhlou postavou. Bohužel pacient si již pak neuvědomuje, že tělo jen z kostí a kůže není krásné, spíš působí až strašidelně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra