Tinktura z levandule a olivového oleje je skvělá proti bolestem

27.08. 2020 • Zdraví 532x

Levandule lékařská je rostlina, která je pro své léčivé účinky využívána odedávna. Připravit si z ní např. můžete jednoduše tinkturu, jejíž součástí je olivový olej.

Levandule jako účinná „léčivka“

Levandule lékařská je rostlina, která patří mezi tradiční „léčivky“, o čemž ostatně svědčí už její druhový název. Pozitivně působí např. při bolestech či psychických problémech, ale také na krevní tlak anebo trávicí soustavu. Účinkuje rovněž při chřipce a nachlazení, podporuje hojení ran a kladný vliv má i na pokožku. Ženám navíc může pomoci při menstruačních problémech, jako jsou příliš velké bolesti. Levanduli je možné využít mnoha způsoby, přičemž jedno z nejzajímavějších použití představuje tinktura z levandule a olivového oleje.

Tinktura z levandule a olivového oleje (nejen) proti bolestem

Jak je patrné z předešlých řádků, levanduli lékařskou lze používat zevně, a to např. ve formě koupele, pro což se používala už ve starověkém Římě (ostatně latinské lavare znamená „umývat se“). Nachází ovšem i vnitřní uplatnění. Do této skupiny spadá i tinktura z levandule a olivového oleje, kterou si můžete připravit jednoduše doma. Budete potřebovat pouze květy levandule ze stonku a extra panenský olivový olej. Tinktura pomáhá při bolestivé menstruaci, bolestech zad, hlavy a migrénách, stejně jako při psychickém vypětí a pozitivně působí i na další neduhy.

Jak si levanduli vypěstovat?

Levanduli lze pěstovat na jaře ze semen, jež zasadíte do truhlíků, a to ideálně s hlinitopísčitou zeminou. Po vyklíčení (do 14 dní) je možné rostlinu vysadit ven (bude-li mít přes 10 cm). Vyhovovat jí přitom budou slunnější stanoviště, neboť nepotřebuje příliš mnoho vody. Po celou dobu růstu nicméně levanduli můžete nechat v květináči, ale musí mít dostatečný prostor. Pokud si ji vypěstujete, nemusíte ji použít pouze do tinktury, ale třeba také v kuchyni. Možná vás překvapí, že se jedná o jednu ze součástí provensálského koření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra