Jak se zbavit otoků nohou?

29.10. 2013 • Zdraví 3328x

Stává se vám, že vám po celém dni na nohou otékají chodidla i kotníky? Příčinou mohou být různé – nemoc, špatná obuv, vzduch, strava, a mnohé další. Pro odstranění je tudíž nutné najít svoji příčinu vzniku nepříjemných otoků a proti nim bojovat.

Otoky nohou často vznikají v těhotenství, také v létě při vysokých teplotách spojené s nepříjemným dusnem. Často se také stává, že k otoku chodidel dochází při nedobře formované obuvi, ale bohužel někdy jsou oteklé nohy vnějším projevem nějaké vážné nemoci. Pokud si nejste jisti, proč vám nohy otekly a rozhodně můžete vyloučit jak nevhodnou obuv, tak celodenní stání na nohou v horku a dusnu, pak vyhledejte lékaře a nechte si poradit od odborníka. Rozhodně není otok nohou úplně normální.

Při otoku dochází se stlačení cév a tudíž omezení průchodu jak krve, tak kyslíku. Chodidla jsou chladná a nedostatečné prokrvení, dlouhodobě, může vést bohužel až k ochrnutí. Nohy často otékají při nadváze a obezitě a zde je řešení jasné – shodit nadbytečná kila. Nepříjemné mravenčení, studené nohy a následné otoky jsou také příčinou nedostatečného pohybu.

Jak se říká – všeho moc škodí. I zde se slavná slova stávají realitou a proto jak dlouhé sezení, ležení, nebo příliš dlouhé stání je prostě pro chodidla moc a aktivita se musí střídat. Máte-li sedavé zaměstnání, asi to není zrovna jednoduché, ale při sezení nohy procvičujte tak, že napínáte špičky a povolujete. Pokud máte holou nohu, tak je dobré prsty zdvihat předměty. Přestávek využívejte k chůzi. A naopak, je-li vaše pracovní pozice spojená s dlouhodobým stáním, pak si o přestávkách sedněte a nohy promnete. Klidně i lehce promasírujte a namažte krémem. Dobré je střídání typu obuvi. I přes to, že nemáte předepsané lodičky a klidně můžete mít pohodlné tenisky, vždy je střídejte – nízké podpatky, otevřené, uzavřené boty apod.

Prostě nejlepší proti otokům je přirozená chůze. Pokud si ji dopřáváte pravidelně a dostatečně, rozhodně byste se měli otoků zbavit, anebo je alespoň výrazně omezit. Pomáhají také kompresní elastické zdravotnické punčochy. Ty nekupujte jen tak, je nutné, aby pasovaly přímo na vaše nohy, proto je musí lékař, či jiný zdravotní pracovník změřit a vybrat vám ty nejlepší. Punčochy jsou nejen proti otrokům, ale také proti křečovým žilám a vůbec podporují správné a zdravé prokrvení.

Večer si dopřávejte lázně. Prostě nohy ponořte do horké (ale vám vyhovující) vody, ve které rozpustíte koupelovou sůl. Skvělá je levandulová, jež příjemně uvolní, anebo také s eukalyptem, která nohy osvěží. Nechte je tam tak dlouho, dokud nebudou vrásčité. Po osušení je nechejte ještě v klidu na vzduchu a poté namažte krémem. Skvělé jsou se skořicí nebo se zázvorem na prohřátí, ale určitě postačí i běžný krém na nohy. V této chvíli si nohy promasírujte, speciální péči věnujte ploskám nohou a také patám. Promněte prsty a dostaňte se až ke kotníkům.

Jestliže vám nohy otékají často, zkuste lymfatické masáže. Mechanické působení na chodidla i dolní končetiny způsobí rozpohybování lymfatického systému a tudíž k prokrvení těchto míst. Otoky nohou bývají totiž také způsobeny nedostatečným průtokem lymfatického systému. Díky lymfatickým masážím se nejen zbavíte nepříjemných otoků, ale také shodíte i nějaké to kilo navíc a budete se cítit lépe.

Otoky nohou mohou být způsobeny nedostatečným příjmem tekutin. Nutné je denně vypít minimálně dva až tři litry tekutin, v létě tři a půl až pět litrů. Ideální jsou čistá voda nebo bylinkové čaje. Pozor na slazené nápoje, které také mohou být příčinnou oteklých nohou.

No a jestliže jste zkusila již všechno možné a nic se nezměnilo, pak vyškrtněte ze svého seznamu konzumace alkohol a nikotin, tady cigarety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra