Jak na zdravou snídani

10.11. 2013 • Zdraví 1617x

Mnoho žen věří tomu, že když ráno vynechají snídani, tak rychleji zhubnou. Proč to není pravda? Samozřejmě můžete oponovat, že omezení příjmu energie, nebo úplná hladovka je zaručený způsob, jak snížit hmotnost. Tělo si dříve nebo později prostě musí sáhnout do nastřádaných špíčků, aby mělo energii na svůj provoz. Nárazovým vynecháváním pravidelného jídla se však pomalu, ale jistě snižuje váš metabolismus. To má za následek pomalejší spalování – pomalejší hubnutí. Jakmile se po delším hladovění najíte, tělo se bude snažit uložit co nejvíc tukových zásob, protože neví, kdy zase přijde nedostatek. Paradoxně pak hladověním tloustnete. Všimněte si, jak často vynechanou snídani doháníte dopoledne sladkostmi, kdy je do oběda ještě daleko, anebo se večer dokrmujete tučnými pochutinami, když jste během náročného denního režimu nestihla v klidu jíst. 

Pokud chcete být štíhlá, nesmíte mít během dne hlad. Ideální je naplánovat si konzumaci do pěti až šesti menších porcí a nezapomenout také na stálý přísun tekutin, nejlépe neslazených. Když jíte zdravě a současně se přehnaně nestresujete počtem kalorií, nesmyslným omezováním a dietními zákazy, vaše tělo se vám odmění. Nenecháte-li své bříško po ránu kručet hlady, předcházíte tak možnému vzniku žaludečních vředů. Pokud necháte žaludek prázdný, kyselé žaludeční šťávy začnou naleptávat žaludeční stěnu.

Snídaní byste měla přijmout 20 – 25 % celkové denní energie. Proč? Protože se tělo potřebuje nastartovat, aby mohlo od rána pracovat na plný výkon. Vynechání snídaně se na vašem výkonu, ať už psychickém nebo fyzickém, ať už jste studentka, úřednice, prodavačka, manažerka nebo servírka, nutně projeví poklesem soustředěnosti, takže brzy začnete dělat chyby a překonávat spánek.

Čím dříve totiž ráno dodáte tělu energii, tím více máte potom času, abyste všechnu bez námahy spálila, tuk se tak neukládá do zásob. Vyjíte-li celou ledničku, až když se večer vrátíte z práce, zakládáte si tak nejen na obezitu, ale i na těžko odbouratelný stravovací zlozvyk. 

Ženy často vynechanou snídani omlouvají buď nedostatkem času v ranním spěchu, nebo neschopností cokoli po probuzení pozřít. Co se prvního důvodu týče, malá snídaně vám zabere pět minut, tak zkuste třeba o tuto dobu zkrátit líčení v koupelně. Je-li vám ráno z jídla těžko, dejte si porci menší, než je vaše zaťatá pěst, a lehkou – ovoce nebo jogurt s obsahem tuku 3 – 5 %.

A jaké jídlo zvolit, abyste se hned po ránu necítila přeplněně? Milujete-li sladké, neodpírejte si ho, ale jezte ho právě ráno. Tělo stihne cukry spálit. Ať už si dáte tvarohovou buchtu od maminky, nebo zamlsáte chleba s marmeládou či medem, nic se nestane. S mírou si dopřejte i sušenky, nejlépe celozrnné a bez tukové náplně.  Možná vás překvapí, kolik zbytečné energie se skrývá v oblíbených sladkých cereáliích, vždy pozorně čtěte složení, než spořádáte misku čokoládových cornflakes, jež se kaloricky vyrovná běžnému obědu.  Vsaďte také na celozrnné pečivo – vybrat si můžete z vícezrnných dalamánků a bochánků, které vydají akorát na jednu porci. Přidejte výborný sýr typu cottage (existují sladké, zeleninové, pálivé a další příchutě), bylinkový tvaroh, tvrdý nízkotučný sýr nebo libovou a kvalitní kuřecí šunku a máte chuťově dokonalou snídani za pár vteřin!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra