Léčba akné s pomocí hormonů

06.11. 2015 • Zdraví 1288x

Pokud bychom někdy dělali statistiku výskytu chronických kožních onemocnění, na prvních místech by určitě bylo akné. Jde o kožní neduh, který postihuje více jak 90% veškeré dospívající populace. A jde pochopitelně jak o muže, tak i ženy. Nevyhýbá se přitom skoro nikomu. Navíc je ve svých počátcích mnohdy považováno spíše za problém kosmetický, než zdravotní. Když se ale dostane do svých pokročilejších fází, je obvykle potřeba plná asistence specialistů – hlavně v oboru dermatologie. 

Největší nepříjemností ve spojení s akné je často jeho naprostá viditelnost – pupínky a vřídky jsou na tváři člověka a prakticky je nelze nijak zakrýt a za prvé působí mizerným dojmem, za druhé je mnohem těžší držet si v takovém stavu nějaké sebevědomí. Akné je možné léčit rozličně. Za prvé je potřeba vědět, co ho vlastně způsobuje. Je totiž potřeba uvolnit ztuhlou rohovinu v oblasti mazových žláz. Právě odumřelá kůže a další nečistoty vytvářejí zátky, které způsobují nemožnost přirozeného odtoku kožního mazu a následné zanícení celého místa. Téměř samozřejmostí je návštěva kožního lékaře – ten doporučí postup, který se nejlépe hodí jak podle typu akné, tak i podle predispozic pacienta. Lze také využít mnoho moderních přístrojů na léčbu akné, kterých je na trhu dostupných stále větší počet. Ale u dost z nich je smutný fakt, že fungují jen u některého typu akné a ne u všech pacientů. Mezi základní postupy při nápravě patří také princip hormonální léčby, což se většinou děje skrze použití hormonální antikoncepce. Ta pomáhá obecně akné velmi dobře eliminovat a celkově působí na dobrý stav pokožky. 

Kdybychom hledali společné znaky léčebných postupů a přípravků, zjistíme, že mnoho z nich má hlavně antiandrogenní efekt. Mají tedy schopnost redukovat v těle hladinu androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů. Ty se starají o optimalizaci produkce kožního mazu. Žádaným výsledkem léčby má být pochopitelně kompletní eliminace akné a také prevence jeho návratu, protože jeho výskyt je sám o sobě nepříjemný a v mnoha situacích postiženého člověka značně omezuje. Je ale potřeba mít na paměti skutečnost, že bez ohledu na použitou léčebnou metodu se výsledky většinou nedostaví ihned, ale až tak v horizontu dvou až tří měsíců. Podívejme se tedy nyní na léčbu trochu podrobněji. 

Za prvé si vezmeme do hledáčku ony zmiňované antiandrogeny. Základním mechanismem funkce tohoto hormonu je tzv. kompetitivní inhibice biologického charakteru působení těchto androgenu. Pokud jde o antiandrogeny, rozlišujeme dva typy. Za prvé steroidní anriandrogeny a dále nesteroidní antiandrogeny. Nejčastěji využívaným antiandrogenem je pak CPA. Má dobré účinky právě na potlačení akné jako takového. Nesmíme ale zapomenout ani na receptor spironolaknon, který disponuje antiestrogenním efektem. Takové přípravky se hodí hlavně pro ženy s alergiemi na CPA. V každém případě je ale nutné pečlivě sledovat stav lidí, kteří používají obecně tyto přípravky. 

Pokud jde o antiandrogeny nesteroidního typu, jsou v ČR poněkud omezeny. Hlavně takový flutamid je omezen hlavně na oblast urologie – léčí se jím karcinom prostaty a jeho cena je docela vysoká. Dalším velmi omezeným lékem je také finasterid. Možností je také kombinovaná hormonální antikoncepce. Jednou z možností je COC, kterou tvoří dvě základní složky – estrogen a gestagen. Estrogen je možné sehnat v podobě přípravku ethinylestradiol. Denní dávka pro pacienta je mezi 15ti a 50ti miligramy. Přípravků s gestagenem je poměrně hodně a jsou také mnohem dostupnější. Jako každý typ léčby má i ta hormonální jak výhody, tak i nevýhody. 

Na prvním míst je třeba zmínit skutečnost, že při použití správně nastavené hormonální léčby může akné  vymizet dosti spolehlivě a také se již nevracet. Kromě toho nepatří mezi nejdražší možnosti léčby akné, na rozdíl od mnoha jiných metod. Všechno se ale odvíjí od toho, jaká konkrétní látka je použita. Hormonální antikoncepce se vyznačuje také svoji konkrétností – pomáhá nejen na specifický typ akné, ale také v oblasti nechtěného těhotenství a dalších oblastí. 

Obecně je také tento druh antikoncepce příznivý na stav pleti, ačkoli se mohou vyskytnout i vedlejší účinky. Ačkoli nemusí jít o změny žádoucí, je pravdou, že zmizení akné je pro mnohé lidi v takových případech naprostou prioritou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra