Jak na akné na bradě

08.10. 2015 • Zdraví 1482x

Akné je velmi nepříjemnou kožní nemocí a za svůj život se s ním setkal v nějaké podobě snad každý. Odborně, tedy latinsky, jde o nemoc acne vugaris a jde asi o nejčastější onemocnění kůže vůbec. U nás přitom postihuje valnou většinu populace, což je ostatně viditelné. Je tak masovou záležitostí, že se s ním během života v nějaké formě setká kolem 90% obyvatel. 

Pokud bychom měli načít témat nejčastějších míst, kde se akné vyskytuje, je to hlavně obličej (tváře, nos), pak také lokality na zádech a vůbec zadních partiích těla člověka. Občas se vyskytne i na genitáliích, ale tyto případy zase nejsou tak časté. 

Vysokou frekvenci má ovšem výskyt pupínků na bradě. Jak se jistě každý mnohokrát přesvědčil, je brada velmi podstatným reprezentačním místem a je většinou stále viditelná. Proto je akné vyskytující se právě tam nepříjemné hned z více důvodů. Tato nemoc si ale nevybírá a právě na bradě se vyskytuje v mnoha případech. Akné na bradě je typické hned z několika důvodů. Hlavní je zmínit, že se jedná o nemoc chronického typu. Takže pokud se u vás jednou vyskytlo, bude se vracet neustále. Kolikrát si člověk myslí, že už se tohoto neduhu zbavil, jenže chyba lávky, on se vrací zase a ještě vytrvaleji. Akné často přes veškerou naši snahu není ochotno ustoupit ani o kousek. 

Jak tedy tento neduh vůbec vzniká a proč? Původ této nemoci kůže vězí v ucpání mazových žlázek. Kvůli stálé přítomnosti odumřelé kůže, případně dalších nečistot na kůži, dojde při stálé produkci mazu k vytvoření zátky a následně také nepříjemnému zánětu. Sekret těchto žláz tak začíná stagnovat a vytváří podmínky pro zánět, který přechází často až do hloubky kůže. Zánět samotný není zase tak velkým problémem (což nijak nesnižuje jeho nepříjemnost), ale hlavně po něm zůstávají často trvalé jizvičky, kterých se o to obtížněji zbavuje. 

Pokud dojde ke vzniku akné  právě na bradě, je z toho poměrně dost nepříjemný kosmetický problém, protože je hodně viditelné. Na zádech je to sice také problém, ale méně viditelný. Ani samotné jizvičky, které po odstranění akné vznikají, nejsou to nejhorší. Problémem je opět to, že na jizvy působí kvasinky a další bakterie, které v nich mohou způsobit další kožní problémy – třeba i zcela jiného typu než jenom akné. Nejrůznější roztoči umí udělat z takové oblasti nejen místo velmi bolestivé, ale také nijak vábné na pohled či dotek. 

Postup a tvar akné na bradě se mění hlavně s postupujícím věkem. Na tomto místě se akné objevuje poprvé hlavně během puberty, tedy v rozmezí 12tého až 14tého roku věku. Což nevylučuje možnost, že se akné objeví už mnohem dříve. Všechno se totiž odvíjí od individuálních dispozic člověka a jeho náchylnosti k nemocem a mnoha dalších faktorů. Základní příčinou vzniku akné je hlavně zvýšení produkce mužských pohlavních hormonů. Což ale probíhá u obou pohlaví. Je ale třeba upozornit, že akné na bradě či na dalších tělesných partiích není rozhodně záležitost definitivní, na kterou by nebylo žádného léku a opatření. Je celkem časté, že akné odchází samo od sebe kolem 20. Roku věku a lidé se s ním často už nikdy nesetkají ve výraznější míře. Jde o to, že během puberty a adolescence hladina hormonů v těle často kolísá, ale po dokončení tohoto vývoje se relativně ustaluje. Což neznamená, že akné nemůže vzniknout z jiných důvodů. U žádného člověka není možné odhadnout dopředu, jak se bude akné chovat zrovna v jeho případě. 

Jsou případy lidí, u kterých tato nemoc trvá i do velmi pozdního věku a někteří trpí akné i po čtyřicítce a někdy i déle. Je užitečné na tomto místě zmínit, jaké s sebou nese akné často následky. Máme hlavně na mysli poměrně dost nepříjemné jizvy, které hlavně na již zmiňované bradě nevypadají nijak dobře. V dnešní době velmi rozvinuté medicíny je možné je odstranit pomocí laseru či jiných přístrojů. Pokud je jich ale hodně, může to být celkem problematická záležitost. 

Nedílnou součástí jsou potom problémy psychického rázu – člověk si připadá ošklivý, nepřitažlivý a budovat si v takové situaci nějaké osobní sebevědomí je ještě náročnější, než normálně. V případě akné hraje svou roli také faktor dědičnosti, změny hormonálního původu, což u žen souvisí hlavně s menstruačním cyklem. Ale akné nepomáhá ani tolik známý stres, kterého je dneska všude čím dál více a ze stále většího počtu věcí. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra