Dornova metoda

11.03. 2014 • Zdraví 1196x

Již jsme si zvykli, že masáže nejčastěji probíhají takovým způsobem, že vám masér či terapeut natírá jednotlivé partie těla různými vonnými oleji a poté vám je velmi svědomitě vmasíruje do kůže. Odměnu za takto strávený čas většinou tvoří velice hezký pocit svěžesti a omládnutí kůže. Dornově metodě v tomto ohledu přísluší mimořádná pozice. Nejedná se ani tak o vítané odreagování a starost o vlastní zevnějšek, avšak spíše o způsob, jak se z nějaké příčiny vychýlené klouby a obratle dostanou na své původní místo. Po takové masáži člověka už nic neomezuje v pohybu nebo ho to moc nebolí. Dornova metoda se tedy nachází přesně mezi klasickou masáží a specializovanou operací, díky kterým se snadněji zbavíme jinak dlouhotrvajících problémů s naším pohybovým ústrojím.

V dnešní době se tato technika uplatní všude tam, kde lidé trápí chronické bolesti zad, kyčlí, kolen, ale také i tzv. tenisového loktu či obecnými potížemi s klouby. Bezpochyby největší výhodou této metody je především fakt, že třebaže vězí v „narovnávání“  třeba jinak více anebo méně omezené pohyblivosti některých oblastí těla, které si obyčejně pojíme s ukrutnou bolestí. Co se týče Dornovy metody, pacient skoro žádnou bolesti necítí.

V současnosti, kdy člověk je třeba kvůli práci nucen většinu dne strávit před monitorem počítače s nohou přes nohu, aby v podobném duchu pokračoval po různých hospůdkách anebo při některém pro jeho klouby nevhodné sportovní aktivitě.

A zrovna v tuto chvíli může přicházet na řadu již zmíněná Dornova metoda. Jejím základním principem je důkladná a k překvapení všech zúčastněných jemná masáž, při které se obratle a klouby dostávají zpátky tam, odkud je vyhnal úraz, sport či pouhý dlouhodobý sedavý způsob života. Hlavní podstatu tvoří pozvolný pohyb trpícího člověka dle pokynů terapeuta, který navíc jemně tlačí palci svých rukou.

S ohledem na to, že se potíže, při kterých se tahle metoda používá, vytváří relativně dlouhou dobu, nesmíme si myslet, že nějakým zázrakem zmizí už po jediné návštěvě terapeuta. Aby byla procedura považována za úspěšnou, obvykle to vyžaduje, abyste centra, která se tímto zabývají, pravidelně docházeli až několik měsíců, a to asi v týdenních intervalech.

První schůzka s terapeutem probíhá tak, že nejprve odhalí místa, na která se obratle či klouby vychýlily. Samotné napravení postižených částí následuje teprve o nějaký čas později. Terapeut poté klienta požádá, aby protější horní anebo dolní končetinou velmi opatrně hýbal dopředu a a zase dozadu. Jakmile to udělá, terapeut zatlačí na daný obratel, a ten se za okamžik opět vrátí do správné polohy.

Ještě tu dodejme, že i když si u těch závažnější stavů úspěšná aplikace Dornovy metody opravdu  žádá klidně i již zmíněných několik měsíců, poprvé se pacientovi od bolesti uleví většinou po dvou terapiích. To jak bude účinná, závisí na tom, aby zkušený terapeut svými umírněnými pohyby překonal přirozenou svalovou obranu končetin klienta, která by jinak silně zabránila, aby se vychýlené obratle navrátily zpět.

Dornovu metodu mohou podstoupit skoro všichni ti, kteří jsou schopni alespoň minimálně se pohybovat, a zároveň jsou ochotni v průběhu celého období, kdy dochází k její aplikaci aktivně spolupracovat, člověk by se tedy měl snažit změnit své špatné pohybové zvyky, existují přesně stanovené případy, kdy není její použití důrazným způsobem doporučeno. Mezi jednu situaci patří fakt, kdy postižený a trpící člověk má zrovna akutní zánět, prodělal nedávno operaci, či u něj lékaři diagnostikovali osteoporózu ve velmi pokročilém stádiu.

Závěrem doplňme, že přestože se Dornově metodě připisuje význam hlavně tehdy, kdy dojde ke zdravotním potížím, o kterých už byla řeč v úvodu, stejně tak  se okrajově uplatňuje také u problémů výrazně jiného typu, jako jsou třeba některé případy bolestí hlavy, krátkozrakosti či srdeční arytmie, dále i u pocitů závrati, hučení v uších, ztráty citlivosti v rukou, a dokonce v některých případech i u dětí, kteří se nedokáží dobře koncentrovat.    

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra