Co je a jak se projevuje menopauza

06.09. 2013 • Zdraví 3556x

Menopauza je fyziologický proces změn, který nastane v určité fázi života u každé ženy. Objevuje se mezi čtyřiceti až šedesáti lety. Ženský organismus projde v průběhu tohoto procesu mnoha změnami.

Vaječníky přestávají plnit svou funkci, snižují tvorbu hormonů estrogenu a progesteronu, následkem čehož se žena stává neplodnou. Právě změna hladiny těchto hormonů způsobuje všechny nepříjemné projevy menopauzy. Protože většina funkcí ženského těla je ovlivněna právě hormony estrogen a progesteron. 

Příznaky

Mezi příznaky menopauzy patří:

 • poruchy a následně i ztráta menstruačního cyklu
 • návaly horka
 • nadměrné pocení
 • kolísání krevního tlaku
 • bušení srdce
 • bolesti hlavy
 • únava, malátnost
 • závratě
 • nespavost
 • podrážděnost
 • neklid, nervozita
 • poruchy soustředění
 • poruchy paměti
 • časté změny nálady
 • zažívací obtíže

Příznaků doprovázející menopauzu je velmi mnoho a jejich výskyt je velice individuální. Mohou přetrvávat krátce, ale také velmi dlouhou dobu před i po období vlastní menopauzy.

Nejvýznamnější změnou v životě ženy je zcela určitě nepravidelnost a postupem času úplná ztráta menstruace, následkem čehož se žena stává neplodnou. Častým projevem menopauzy jsou návaly horka, a to především v oblasti obličeje, krku a hrudi. Je to způsobeno dočasnou poruchou cévní regulace.

V průběhu menopauzy také ochabují prsy a mění se ukládání a podíl tělesného tuku v těle. Toho začíná výrazně přibývat, s čímž souvisí také vyšší hladina cholesterolu v krvi. Dochází k častějším zánětům a infekcím pohlavních orgánů. Sliznice pochvy se stává suchou, mění se její kyselost a dochází lehce k množení bakterií. Problémy nastávají také s močovým traktem. Častým příznakem menopauzy je časté a bolestivé močení, močové infekce nebo výskyt močové inkontinence.

Nebezpečným faktem je, že v důsledku vysokého krevního tlaku a útlumu pohlavních hormonů se zvyšuje riziko vzniku cévních a srdečních onemocnění. Pohlavní hormony totiž plnily funkci ochrany cév. Proto se u žen po padesátém roce výrazně zvyšuje riziko vzniku takovýchto onemocnění, především však ischemické choroby srdeční.

Mohou se objevovat i další příznaky, např. vysychání v ústech, poruchy chuti, vysychání v nose, hltanu, hrtanu i očích, vysychání a ztenčování kůže, lámavost nehtů a vlasů, řídnutí vlasů, ochabnutí svalů pánevního dna nahrávají vzniku atrofií dělohy.

Klasickým příznakem menopauzy je také úbytek kostní hmoty, což může vést až k řídnutí kostí neboli osteoporóze. Ženy v nebo po období menopauzy jsou tak mnohem více náchylnější na zlomeniny předloktí, obratlů, krčků stehenních kostí atd.

Příčiny

Jak už bylo řečeno, příčinou vzniku obtíží spojených s menopauzou je absence ženských hormonů estrogenu a progesteronu. Doprovodná léčba se tak zaměřuje na zmírnění příznaků, a to především užíváním chybějících hormonů.

Menopauza je však přirozený proces, jehož výskyt nelze ničím oddálit ani mu zamezit. V jakém věku se menopauza ohlásí, záleží jednak na genetických dispozicích, ale také na lidské rase, počtu odrozených dětí, zeměpisné poloze a dalších faktorech. Je tedy na každé ženě, jak se s danými změnami dokáže vyrovnat a zda se naučí mít své tělo i s těmito změnami ráda.

Léčba

Léčba spočívá v hormonální substituční terapii (HST), tj. v užívání:

-  samotných estrogenů

-  kombinací estrogenů a gestagenů (tzv. hormonální terapie v širším slova )

Výběr terapie je individuální a o jejím zahájení vždy rozhoduje gynekolog. Hormonální substituční terapie je v současné době velmi oblíbená. Není však zcela bezriziková. Takto užívané estrogeny totiž zvyšují riziko ucpání cév nebo vzniku rakoviny prsu. Mohou způsobovat otoky a zadržování sodíku v těle. Hormony lze užívat formou tablet, gelů, náplastí, podkožních implantátů nebo např. nosních sprejů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra