Bělení zubů nejen doma

Bělení zubů nejen doma

22.01. 2012 • Zdraví 2791x

Co nejpečlivější péče o zuby se v posledních letech stala pevnou součástí zdravého životního stylu. Zatímco jsme ještě před několika málo lety čas od času mohli narazit na desperáty, kteří zářivým úsměvem opovrhovali, a často jej dokonce vykládali jako známku určitého snobství, dnes by za zdravé bílé zuby dal nevímco i poslední návštěvník nádražního kiosku s pivem a čínskými nudlemi. Ruku v ruce s tímto vývojem šlo i všeobecné rozšiřování možností bělení zubů. Technologie, která sice sama o sobě nemusí vždy dokázat zázraky, ale nesporně život vašich zubů výrazně obohatí. Konec konců i proto, že toho, kdo celou proceduru podstoupil, obvykle přivede k důslednější péči o jeho chrup.

Přestože je dnes bělení zubů běžně posyktovanou službou, představa, že se svými cigaretami zažloutlými zuby jednoduše usednete na křeslo, abyste z něj po hodině vstali s hollywwodsky zářivým úsměvem, je mylná.

Pro skutečně efektivní výsledky je totiž nutné nejprve absolvovat sérii přípravných kroků, a stějně tak je nezbytné po ukončení vlastního bělení o chrup důkladně dbát, a zároveň, je-li to nezbytné, celou „kůru“ po uplynutí půl roku zopakovat. Což se týká zejména silných kuřáků, ale i třeba náruživých pijáků černé kávy nebo čaje.

Zanedbatelné, i když v žádném případě nedosažitelné, nejsou ani náklady na celou operaci – jeho cena na soukromé klinice začíná někde na pěti tisících, ale může se vyšplhat třeba i na čtyřikrát tolik. Dobrou zprávou zde nicméně může být fakt, že u některých poskytovatelů těchto služeb může být přípravné vyčištění zubů zdarma.

Podívejme se už ale nyní blíže na vlastní postup. Prvním krok, jak jsme si již naznačili, spočívá ve fázi přípravné péče. Během první návštěvy je tak pacientovi odstraněn zubní kámen v co největším možném rozsahu, tedy nikoliv jen na několika místech spodní řady zubů, a stějně tak hygienistka odstraní veškerý plak i v mezizubních prostorech. Kromě toho se pacient dopodrobna seznámí se způsobem, jímž má o své zuby pečovat jak před samotným bělením, tak i po něm. Nebo přesněji do té doby, dokud bude mít vlastní zuby.

Plak je odstraněn, zubn kámen zmizel. Jak se bude postupovat dál? Prvním krokem dokonalá příprava ústní dutiny pro vlastní zákrok. Během necelé půlhodinky se tak nejprve důkladně zakryjí veškeré měkké tkáně, aby nedošlo k jejich poškození bělícím gelem.Jinými slovy, lékař vám důkladně vystele ústa tampóny spolu se speciální směsí z ochranných pryskyřic. Teprve poté můžeme přistoupit k samotnému bělení.

To spočívá v opakovaném nanášení bělícího gelu, který se na zuby aplikuje obvykle třikrát nebo čtyřikrát, a to vždy zhruba na čtvrt hodiny. Po jejím uplynutí se bělicí gel ze zubů odstraní, a přichází další vrstva. S každým opakováním se částečně změní jejich zabarvení, což se sleduje tak dlouho, než jejich barva odpovídá předpokládanému výsledku, se kterým je pacient spokojen.

Jak jsme si naznačili výše, ani dnešní moderní způsob bělení zubů neznamená jejich naprostou spásu. Abyste si své vybělené zuby v tomto stavu udrželi co nejdéle, je posléze nezbytné nepodceňovat zubní péči, pravidelně si zuby čistit způsobem, se kterým vás lékař podrobně seznámí, a samozřejmě se nevyhýbat pravidelným preventivním prohlídkám.

Běžnou, nikoliv však nezbytnou, součástí bělení je kromě popsaného lékařova zákroku i následné domácí bělení. To spočívá v pravidelném nošení bělicích forem na zuby vždy zhruba v šesti až osmihodinových intervalech, a to obvykle po dobu jednoho až tří týdnů. Výhodou je, že pacient si v tomto případě obvykle může vybrat, jestli mu více vyhovuje denní nebo noční nošení těchto forem.

Na závěr ještě připomeňme, že podobně jako po běžném zubařském zákroku i v případě bělení zubů je nezbytné těsně po zákroku počítat s větší citlivostí zubů. Nejde jenom o to, že kontakt zubů s „agresivnějšími“ potravinami a například studenými nápoji může ýt nepříjemný. Omezením kontaktu zde především zabráníte nežádoucímu zabarvení zubů. Bezprostředně po zákroku se proto snažte vyhnout cigaretám, kávě, černému čaji, ale třeba i borůvkám nebo malinám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra