Zdravotní účinky zázvoru

12.01. 2014 • Zdraví 1406x

Zázvor je velmi podivně vypadající rostlina. Má pokaždé jiný tvar a ten, kdo má bujnou fantazii v něm dokonce může nalézt různé tvary. Někdy vypadá jako plod, jindy jako brambora nebo kořen. Jedná se ale o rostlinu s velmi charakteristickou ostrou chutí. Rostlina dorůstá do výšky až metr a půl. Oddenky se využívají jako koření nebo se z nich připravuje báječný čaj. Své využití nalézá také v kosmetice.

Zázvor není nijak složité sehnat. Najdeme ho ve většině supermarketů, případně v obchodech se zdravou stravou. Jeho chuť je velmi specifická, pichlavá a někteří lidé ji nesnesou. Zázvor je výborný pokud potřebujete vyléčit z nachlazení, rýmy nebo i jiných nemocí. Obvykle se pije v zimních měsících jen tak pro zahřátí. Nejdříve jen vyzkoušejte, zda Vám čaj bude skutečně chutnat kvůli jeho ostré chuti. Proto si dávejte i pozor na to, kolik čaje vypijete.

Zamilujete-li se do zázvoru, jeho vůně i chuť Vás jistě očaruje. Ale opět pozor na dávkování. Přehnané množství má opačný účinek a v ústech budete cítit nepříjemnou chuť. Tento pocit se dá přirovnat k tomu, že vám cirkulárka přejíždí po celém jícnu.

Posiluje imunitu a tlumí záněty

Asi nejčastěji se zázvoru využívá v době akutních problému chřipky a nachlazení. Stejně tak se dá použít i jako prevence těchto onemocnění a mnohých dalších. Vytváří takový pevný štít kolem celého těla, který ho obrání před kapénkovou infekcí. Zázvor posiluje imunitní systém člověka. Navíc velmi výborně funguje jako prevence proti rakovině. Zázvor má protizánětlivé účinky, a tak ničí veškeré rakovinotvorné buňky. Buňky v těle člověka nemají šanci vůbec se vyvinout, natož růst nebo se dokonce projevit.

Proti bolesti

Bolest hlavy je již dnes častá u spousty lidí. Je to způsobeno rychlým způsobem života, neustálým sledováním monitoru nebo nedostatkem tekutin. Chcete-li se bránit proti bolesti, a nejen té hlavy, vsaďte na zázvor. Pomáhá jak proti bolesti hlavy, tak i kloubů, svalů, ale i dalších částí těla. A vedlejších účinků se rozhodně bát nemusíte, žádné nepřijdou.  Nápomocen Vám bude i tehdy, trpíte-li nějakou chronickou chorobou, jako je například revmatoidní artritida, ischias a další.

Antioxidant

Jedná se o silný antioxidant. Zázvor dokáže bojovat proti virům a bakteriím, které způsobují vážné choroby, ale také působí jako prevence vzniku vážných chorob, jako je Alzheimerova. Viry a bakterie ale mohou způsobovat i jiné nemoci, se kterými by si tělo jinak neumělo samo poradit. Jsou to například onemocnění mozku.

Podpora krevního oběhu

Jeho blahodárné účinky na lidské srdce a krevních jsou dokázány. Opět se jedná o prevenci. Přesněji prevenci shlukování krevních destiček v cévách. Tímto zabraňuje vzniku nevzhledných křečových žil. Dále posiluje správnou funkci srdce.

Uvolní dýchací cesty

Nejlepší obranou proti nachlazení, rýmě a celkové únavě. Takovéto stavy na člověka přichází často na podzim. Ještě se do toho vloží špatná nálada z počasí a člověk je na sesypání. Takový šálek horkého zázvorového čaje dokáže zázraky. Stejně tak funguje proti zánětu průdušek, kašli, bronchitidě, astma.

Trávení a nevolnosti

A další odvětví, kde zázvor působí je trávicí ústrojí. Zde dochází ke snadnějšímu trávení a odbourává toxiny. Stejně tak bojuje proti parazitům, virům a bakteriím. Ty se následně vyloučí z těla ven. Trpíte-li nevolností, dejte si zázvor. Můžete ho brát i během těhotenství, po chemoterapii nebo jen při klasické nevolnosti. Jistě si v čaji najdete zalíbení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra