Jak zjistím, že trpím alergií

26.11. 2013 • Zdraví 1484x

Alergie je dneska skoro tak běžná, jako internet v domácnostech. Čím to je, že dříve alergie nebyly, a najednou je jich všude jako máku?

Proč se alergie vyskytuje

Prvně nutno poznamenat, že uvedené tvrzení není až tak pravdivé. Alergie svým způsobem byly taky i dříve, jenže nebyly rozpoznány a symptomy se rozpoznávaly jako jiné nemoci, běžná nachlazení apod. A na druhou stranu dříve opravdu v takové výši také nebyly. Je to tím, že dnešní běžná strana je složena z řady konzervačních látek, které nejsou na pro příjem našeho těla určeny, na což naše tělo poté tedy také reaguje. Žijeme v dost desinfekční době a ti, co denně myjí podlahy, stírají prach ve svých bytech, tak se mohou setkat s tím, že jejich děti budou alergici.

Co je alergie

Přehnaná reakce imunitního systému na látky, se kterými se setkáváme v běžném životě. Způsobuje ji nesprávná funkce protilátek. Nelze přesně popsat, jaké jsou přesné projevy alergie. Může jít pouze o „rýmu“ až dokonce po smrt. V každém případě je alergickou reakcí cokoli, co je nepřiměřené, neběžné.

Časté příznaky alergie

Nejčastěji se jako alergická reakce počítají bolesti hlavy, náhlý kašel, rýma, svědění pokožky, nadměrné slzení očí, zarudnutí pokožky, výskyt pupínků, také dušnost anebo zhoršení sluchu. Je však třeba rozpoznat běžnou symptomy, od těch alergických. Tak třeba rýma – běžně se vyskytuje v době nachlazení, chřipek apod. alergická rýma se většinou rozezní náhle, obvykle jako redakce na pyl aj.

Mám nebo nemám alergii?

Jak poznat sám na sobě, zda mám nebo nemám alergii, je poměrně jednoduché – stačí své tělo pozorovat a všímat si, jak na co reaguje. Když na nějaké květiny, rostliny, nebo jídlo reaguje skutečně přehnaně, je pravděpodobné, že jde o alergii. Zkuste alergen, tady spouštěcí faktor alergie, vypátrat a nechat ho na své tělo opět působit. Pakliže půjde opět o znatelnou reakci, jste na tuto látku přecitlivělí a zkrátka alergičtí.

Někdy to nemusí být snadné, ihned rozpoznat, na co máme alergii. Faktorů kolem nás je spousta, takže ne vždy je to ten, co si zrovna myslíme.

Jak se alergie léčí?

Záleží na tom, na co jsme alergičtí. Pokud je našim alergenem chlupy domácích zvířat, pak je nutné se domácího mazlíčka prostě zbavit. To sice neznamená ho ihned dát utratit, ale třeba darovat známým, nebo přes inzerát i neznámým. Nejčastěji lidé bývají alergičtí ani tak ne na psí chlupy, jako srst koček. Dost často jim také vadí ptactvo, takže i když jsou andulky roztomilé, nejsou pro běžné fungování alergika vhodné.

Při léčbě je tedy nutné nejprve rozpoznat alergen a poté zahájit léčbu. Vždy se prvně odstraňují ty látky, věci, které alergickou reakci způsobují a léčba se podpoří i léky.

Testy na alergologii

Jestliže máte pocit, že nesnášíte jaro a léto, kdy je všude kolem hromada pylu, kvůli kterému neustále kýcháte, slzíte a dráždí vás průdušky ke kašli, nejspíš bude vaším spouštěčem alergie právě pyl. Nemusíte běhat po rozkvetlé louce a čichat ke květům rostlin, aby alergická reakce propukla. Bohatě postačí, když zajdete za svým ošetřujícím lékařem a ten vás pošle na alergické vyšetření. Alergický test trvá asi půl hodiny, během které vám nejprve na předloktí nakapou jednotlivé pyly v tekuté formě a poté píchnou, jemně do pokožky jehlou tak, aby se látka právě dostala do kůže a reakce spustila. Pokud se po několika minutách objeví zarudlá, oteklá místa, pak právě na ten druh rostliny, resp. pylu jste alergičtí. Alergie na pyl se léčí podíváním injekcí, zejména v době rozkvětu alergie a někdy i podáváním léků.

Jak jinak poznat, že mám alergii

Zapisujte si, co jste snědli. A také kde jste byli, jaké bylo počasí apod. Vše je nutné uvádět a stejně tak i příznaky. Například půjdete na oběd a asi hodinu potom vás začne silně bolet břicho. A tento údaj si také zapište. Po nějaké době, když si svůj zápisník projdete, zjistíte, že jste přecitlivělý na jistý druh potravin v kombinaci s jinými. Dost často jsou lidé alergičtí na mléko, nebo také jablka, nebo rajčata. Pozor, tady je nutno uvést, že ne každý průjem, nebo zácpa je projevem alergie na danou potravinu. Důvodem může být také stres, léky, které člověk bere, anebo voda, kterou vypije.

Nečekaná alergie

Občas se objeví i kožní vyrážky, spolu se svěděním, a marně si hlavu lidé lámou, co ji mohlo způsobit. Pokud se to vyskytne náhle v jedné rodině, domácnosti, původem bude dost možná, že prací prostředek. Zamyslete se nad tím, zda jste nezměnili druh, nebo zrovna nekoupili nové balení, které přehnanou alergii na kůži mohlo způsobit.

Kožní reakce na kosmetiku

Stejně tak může podráždění způsobovat mýdlo, šampon, a jiná kosmetika. Zjistěte datum spotřeby. Pokud je již výrobek prošlý, ihned se ho zbavte, protože alergickou reakci mohlo způsobit právě to, že je již starý. Anebo je nový a naše pokožka na něj není stavěná. Dost často způsobují svědění a kožní vyrážku mléka a krémy parfémované. Zejména na citlivější pokožce a velice jemných místech se může vyskytnout.

Méně je někdy více

Vždy si pamatujte, že nejlepší léčba alergie, je odstranění alergenu. Pokud budete po každé netradiční reakci brát léky na zklidnění, i když o přímou alergii třeba nepůjde, může se stát, že brzy již bude váš organismus reagovat tak, že léky nebudou zabírat, a naopak vy si ve svém organismu vypěstujete zcela vlastní a nové alergie. Ke všemu je nutno přistupovat věcně a s rozumem. Přemíra antialergických látek je podobně nebezpečná, jako těch samotných alergenů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra