Jak se bránit kvasinkové infekci

30.09. 2013 • Zdraví 2036x

Ráda si užíváte dlouhé opalování a koupání v těchto letních dnech? Jste na „dobré“ cestě stát se jednoduchým terčem kvasinkové infekce, protože kvasinky si přímo libují v teplém a vlhkém prostředí.

S kvasinkovou infekcí pochvy se minimálně jednou za život střetne téměř každá druhá žena. Léčba není nijak obtížná. Zajdete ke gynekologovi, ten vám prohlídne vaše rodidla a většinou vám předepíše nějakou mastičku či čípky. I přes jednoduchost léčby, není kvasinková infekce nic příjemného. Po vyléčení se může neustále vracet a vy ji tak můžete léčit i rok v kuse.

Candida albicans

Naše střeva obývá spoustu mikroorganismů, které společně tvoří střevní flóru. Mezi tyto organismy patří i Candida albicans, která se dokáže nekontrolovatelně množit a způsobuje nepěkné kvasinkové infekce. Tato kvasinka může postihnout jakoukoliv sliznici nebo vlhké místo na těle. V ústech vyvolá velmi bolestivé, vyvýšené zažloutlé skvrny. Může napadnout i prsní bradavky a nehtová lůžka. Velice výjimečně se objevuje závažná generalizovaná forma kvasinkové infekce (postižené je celé tělo). Ženy trpí především infekcí vaginální.

Příznaky onemocnění:

§  Intenzivní svědění v rozkroku (může se objevovat ve večerních hodinách nebo po celý den).

§  Hustý tvarohovitý výtok z pochvy.

§  Zarudnutí vnějších genitálií.

§  Pálení a bolest.

Pokud zpozorujete některý z příznaků, podstupte gynekologickou prohlídku. Neléčená infekce může vést k chronickým onemocněním. Jestliže už jste ve vaginálních mykózách „zběhlá“, tak víte, že v lékárně je k dostání i léčivo bez předpisu (např. mastička Clotrimazol). Výplachy pochvy se příliš nedoporučují, kvůli narušení přirozeného poševního pH.

Jak se kvasinkám vyvarovat?

V tomto případě se vážně vyplatí nepodceňovat prevenci! Pokud se budete řídit těmito vyzkoušenými radami, omezíte tím výskyt kvasinek na minimum. Navíc budete mít dobrý pocit, že jste proti výskytu infekce udělala maximum.

§  Tolik oblíbené krajkové prádlo či prádlo z jiné „umělotiny“ jednou provždy nahraďte bavlněnými kalhotkami. Tanga, ať už bavlněná či nebavlněná, nejsou vůbec vhodná.

§  Místo silonek noste punčochy se samodržícím lemem.

§  Čeho je moc, toho je příliš, aneb nezahrnujte svojí vagínu nekonečnou péčí. Přílišná čistota, také není zdravá.

§  Nepoužívejte parfémovaná mýdla a přísady do koupele, vložky, toaletní papír a intimní deodoranty.

§  Často si měňte ručník. Genitálie při sušení moc netřete.

§  Po močení se utírejte zepředu dozadu.

§  Omezte horké koupele.

§  Když se vyrazíte k vodě, tak vždy mějte sbalené dvoje plavky. Po vodních radovánkách ihned vklouzněte do suchých plavek.

§  Obzvlášť v létě, pokud je to možné, nenoste upnuté džíny.

§  Příjemným pomocníkem při praní prádla se vám může stát prací prášek pro miminka, který je k vaší pokožce šetrný.

§  Ze svého jídelníčku odstraňte sladké a zvykněte si na bílý jogurt s živými kulturami (Lactobacilus acidophilus), listovou zeleninu, česnek a olivový olej.

I naši milovaní manželé se můžou nakazit…

Nejčastěji se kvasinky přenesou pohlavním stykem. Muž pak trpí zánětem předkožky a žaludu. Výtok nebývá a příznaky jsou téměř nepatrné, těžko rozpoznatelné. Domníváte se, že je váš partner zcela zdravý, ale vy opakovaně trpíte mykózou? Je dost možné, že je nositelem kvasinek a vy o ničem nevíte, neboť příznaky jsou, jak už jsem zmiňovala, téměř neviditelné. Pak se dostáváte do bludného kruhu a je nutné používat prezervativ nebo sexuálně abstinovat do té doby než se partner nechá vyšetřit. Urolog vašemu milému většinou předepíše antimykotickou mast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra