Stévie

14.10. 2013 • Zdraví 1535x

Tak trochu jiným sladidlem je stévie, bylinka pro oslazení. Jedná se o tropickou rostlinu, která má řadu léčivých schopností a prý se až dvě stě krát sladším než běžný cukr. Pokud roste, vypadá tak trochu jako meduňka, či kopřiva a může dorůst do výšky až jednoho metru. List jsou kopinaté, květy bílé. Vzhledem k tomu, že se bez kalorií a běžného cukru, je vhodná i pro diabetiky a doporučuje se jako sladidlo lidem, kteří chtějí zhubnout.

Stévie je dnes běžně dostupná i u nás. Lze si koupit v květináči, anebo zasít semeno a nechat vyklíčit. Není nějak zvlášť náročná na pěstování, jen nesnese zimu pod deset stupňů. Z rostliny se používají její listy, buď přímo, čerstvé, dají se i zamrazit, anebo je použijí sušené.

V čem je stévie lepší než cukr

V první řadě je to rostlinka jako dělaná pro redukční diety. Lidé, kteří trpí obezitou, jsou často milovníci sladkých pokrmů. Zákusky, dortíky, věnečky, čokolády, ale i palačinky a buchty. Jestli to vše ve vás vyvolává okamžitou potřebu něco sladkého sníst, pak prosím, ale při tvoření použijte místo cukru právě stévii. Nejen že je zdraví prospěšná (viz dále), ale v tomto případě se po ní netloustne a příjem oblíbeného sladkého není ohrožen.

Stévie udržuje rovnováhu cukrů v krvi, proto hned tak na další sladkost chuť není. Což opět vede ke snížení tělesné hmotnosti a podpoře procesu hubnutí. Vaše únava bude zažehnána a vy se cítíte svěží, mladá a plná energie. To vás může vést k dalšímu výkonu a opět tedy snižování hmotnosti – jak prosté hubnutí.

Jenže stévie není jen pro diabetiky a osoby bojující s nadváhou. Skvělá je i podpora trávení a taktéž detoxikaci organismu. Prakticky je to zdravá bylinka, která má extra sladkou chuť. Dají se jí nahradit veškerá umělá sladidla, takže nejen že perfektně vyčistí trávicí soustavu, ale také je šetrná k diabetikům.

Jenže to není vše, obsah látek v ní podporují krvetvorbu a urychlují proces hojení ran. Pravidelná konzumace zamezí vzniku esteticky nevhodných jizev, a vůbec vyrovná nestabilitu pleti. Je podporující látkou při léčbě ekzémů, kožních vyrážek i akné.

Kdo má problém s chrupem, jistě ocení, že omezuje vznik zubního kazu a chrání dásně před onemocněním. Dále vyrovnává krevní tlak, takže je účinná jak při hypertenzi, tak u osob s nízkým krevním tlakem. Celkově stévie posiluje metabolismus, odvrací pocit hlavu a naopak má člověk rychlejší spalování. Perfektně bojuje i s viry i bateriemi, takže posiluje imunitu a brání tělo před napadením kapénkovou infekcí. Poradí si s plísněmi a posiluje činnost slinivky břišní.

Kdo se rozhodne přestat kouřit, tak by si měl stévii okamžitě doma zasadit. Podporuje odvykací kúru a pomáhá zvládat abstinenční příznaky. Jak od nikotinu, tak alkoholu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra