Lapacho jako pomocník proti mikrobům a parazitům

01.10. 2013 • Zdraví 1352x

Tradiční indiánské pojmenování lapacha v dnešní době relativně dobře znají také obyvatelé Evropy. Občas se sice o lapachu hovoří jen tak jako o mravenčím dřevě, a to z toho důvodu, že vnitřní stranou již odumřelé kůry se velmi rádi promenádují zrovna mravenci, ovšem pro Inky, a i jejich předchůdce představovalo lapacho vždycky hlavně Strom života. Příčina je prostá. V lidové medicíně se pomocí něho, tedy ve formě velice silných odvarů, odedávna léčila celá řada chorob, jež spolu však příliš nesouvisely. Tady z tohoto poté vzniklo označení, jež nejspíše přetrvá i nyní v jednadvacátém století. Výzkumy provedené v laboratořích totiž dokazují, že jedinečnost lapacha tkví zejména v jeho proti bakteriálních a antiparazitických vlivech.

Má především tu moc, že dokáže potlačit působení, anebo přímo zničit takové množství bakterií, které často odolávají kyselinám, ale společně s tím i plísním, kvasinkám, virům či několika nejrůznějším parazitům najednou.

Zdravotní účinky lapacha

Obzvlášť bychom v tomhle případě měli zdůraznit zejména kladné účinky lapacha s ohledem na 2 velmi významné virové rodiny. Jedná se tedy o smutně známý virus HIV a dále sem spadá skupina tzv. herpetických virů. Tohle pojmenování možná neznají všichni, avšak jejich podstata je stále stejná. Řadí se totiž k těm vůbec nejrozšířenějším virům, které způsobují spoustu všelijakých onemocnění, a to kvůli tomu, že opravu dlouhodobě zůstávají v lidském těle, jež se jimi nakazilo. To je pro tyto viry bohužel typické.

Antimalarikum - lapacho proti malárii

Společně s tímto se již před více než půl stoletím stalo lapacho proslulé zároveň také coby  velmi spolehlivé přírodní antimalarikum. Lapachol, tedy látka, kterou se z lapacha podařilo získat a izolovat, se momentálně považuje a jeden z klíčů, aby se odhalily nezvyklé účinky této léčebné kúry na lidské zdraví. Právě lapachol podle celé škály testů představuje to, co stojí v pozadí antimalarických efektů. Ty, co se týče Stromu života, Indiáni poznali už před stovkami let. Samotné lapacho navíc zásluhou svého mimořádného složení, o něž do této chvíle vědci bez velkých úspěchů usilují nasimulovat už po několik desítek let, stimuluje správnou funkci lidského imunitního systému. To přirozeně také značných způsobem vede k jeho antimikrobiálním vlivům. Nejspíše i z toho důvodu zahrnuje seznam tolik virů, kterým lapacho zvládne čelit. Pomáhá lidstvu bojovat s obyčejnou rýmou, se záněty dýchacích cest, i tohle samozřejmě velmi dobře věděli již staří Inkové, až zrovna po zmíněný HIV virus.

Za velkou částí těchto zdravotních efektů poté zpravidla vězí celkem jednoduchá chemická reakce. Beta-lapachon, druhá podstatná látka obsažena v „mravenčím dřevě“, totiž rovnou narušuje koloběh enzymů tam, kde již viry buňky zasáhly. Tímto i přímo ovlivňují syntézu DNA a RNA. Když tedy látky vyskytující se v lapachu začnou v oblasti zasažených tkání plně účinkovat, za nedlouho zabrání tomu, aby viry mohly převzít kontrolu nad rozmnožovacími procesy uvnitř postižených buněk. To v konečném důsledku zapříčiní pochopitelně to, že nakonec ani sám virus nemá šanci vniknout do těch ostatních dosud ještě zdravých buněk.

Antimikrobiální vliv lapachové kúry

Závěrem v této souvislosti doplňme, že některé sirnaté sloučeniny umí rozjet přeměnu lapacholu na beta-lapachon. Tímto se ještě o kousek zvýší antimikrobiální vliv vlastní lapachové kúry. To mimo jiné úzce souvisí i s yerbou maté. Zrovna tento princip nalezneme v jádru tradičního pojítka účinků lapacha s konzumací yerby maté, na které lze natrefit v kultuře Indiánů Jižní Ameriky, protože servírování yerby maté pokaždé předcházelo pití nápoje lapacho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra