O historii zázračných bobulek Acai Berry

18.09. 2013 • Zdraví 1237x

V dnešní době se můžeme poměrně často setkat s potravinovými doplňky vyrobenými z plodů palmy acai, která se přirozeně vyskytuje nejčastěji na americkém kontinentu. Tyto potravinové doplňky musí splňovat nejpřísnější měřítka zdravé výživy. Historie plodů acai se datuje do hluboké minulosti. V amazonských pralesech se tak dodnes můžeme potkat se starodávnou legendou, jež vysvětluje způsob, kterak se tamní lidé poprvé setkali s neuvěřitelnými účinky plodů palmy acai.

Podle legendy v dávných časech jeden náčelník domorodého kmene vyhlásil poměrně tvrdý zákon, jenž měl zařídit přežití kmene v těžkých dobách. Aby měl kmen dostatek potravy na každého jednotlivce, musel se náčelník postarat o ustálení počtu členů kmene. To mohl udělat pouze tím způsobem, že zakázal kmeni rozmnožování a každý nově narozený hladový krk nechal zabít. Byl to jediný způsob, kterak se vyhnout hladovému nebezpečí. Náčelník musel ukázat, že pravidlo platí opravdu pro každého člena kmene, a proto musel nechat zabít vlastní novorozené vnouče. Náčelníkova dcera protrpěla řadu dní, když znenadání uslyšela z dálky dětský pláč. Rozhodla se najít plačící dítě a vydala se tedy směrem, odkud hlas slyšela. Místo dítěte však našla palmu, na níž rostlo velké množství chutně vypadajícího ovoce. Pod tímto stromem žena padla únavou a žalem. Přesně pod tímto stromem našel svou dceru náčelník kmene a při pohledu na velké množství ovocných plodů se rozhodl zrušit zákon o zabíjení novorozeňat. Palma byla pojmenována po jméně náčelníkovy dcery, psaným pozpátku - acai.

Ovoce palmy acai pokrývá pralesní plochy Amazonie. V dnešním světě známe toto ovoce pod názvem Acai berry a patří k oblíbenému jídlu domorodců již několik staletí. Stravovací návyky domorodých obyvatel jsou známé vyváženým příjmem důležitých látek nezbytných pro správné fungování lidského organismu a zdravý životní styl. Jelikož plody palmy acai patří na běžný jídelníček domorodců, pak nás jistě nemůže překvapit, že i plody acai patří mezi výborné zdroje energie.

Acai berry jsou tmavé bobule, které velmi vzdáleně vzhledově připomínají hroznové víno. Velké znovuobjevení prožívá acai v 70. letech 20. století, kdy se nejprve šíří ve sportovním prostředí západních zemí. V 80. letech již acai berry představují obvyklý potravinový doplněk hráčů fotbalu nebo surfařů.

Acai berry se užívá v podobě čerstvého ovoce, můžeme se také setkat se sušenými plody nebo jako součást různých tyčinek. Brzy se z nich stal střed opravdového vědeckého zájmu, na jehož konci stojí studie, které dokládají velký význam těchto bobulí pro lidskou výživu. Jedná se o výborný zdroj vitamínů, minerálů, antioxidantů nebo bílkovin.

V dnešní době můžeme být u stále narůstajícího zájmu o aca berry v Evropě či Americe. Palmy acai se už nenacházejí pouze v Amazonii či Antilách, ale můžeme je objevit i ve Státech (hlavně na Floridě). Pěstování v této oblasti má ale menší problém. Sice si palmy můžeme na Floridě běžně prohlédnout, ale plody ze zdejší produkce nemají takovou sílu jako ty v Amazonii. První zralé trsy totiž tyto palmy plodí většinou až po deseti či dvanácti rocích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra