Jak se zbavit oparu

28.11. 2013 • Zdraví 3666x

Není nic nepříjemnějšího, než když se chystáte na důležitý pohovor nebo rande a na rtu vám vyraší nepěkný opar. Rande se v takovém případě asi moc nepovede, protože polibku se nedočkáte, a na pohovoru nebudete myslet na nic jiného, což bude vést k hroznému výkonu. S oparem bojuje spousta nešťastných lidí, přičemž si můžou být jistí, že ho budou mít v budoucnu zase.

Co je to opar?

Opar není pouhou kosmetickou vadou. Takové akné se dá zamaskovat make-upem, nebo v horším případě léčit antibiotiky. Proti oparu je to úplná prkotina. Opar způsobuje virus, který si po nakažení nese člověk s sebou po celý život. I když zrovna opar nemáte, virus stále číhá a může o sobě dát kdykoliv vědět. Nejčastěji se objevuje při oslabené imunitě (např. během nachlazení), po extrémní fyzické či psychické námaze, nebo po vypití velkého množství alkoholu s následnou dehydratací. I když je dnešní medicína na vysoké úrovni, nad vyléčením oparu dodnes krčí lékaři rameny. Vědci totiž nedokázali dosud vyvinout ani lék, ani třeba očkování. Jediné, co proti oparu alespoň trochu zabírá, je lokální léčba z lékárny, která slouží pouze pro rychlejší hojení již vzniklého oparu.

Kde se opar tvoří?

Opar najdete nejčastěji na rtu. Bohužel to ale není jediné místo, kde se může vyskytovat. Vyrašit může i na nose, bradě, nejnepříjemnější je pak postižení genitálií. Kůže na oparu je totiž extrémně vysušená, praská, a to na oněch partiích způsobuje urputnou bolest a svědění.

Dermatolog – jediný lékař, který něco zmůže

Jestli vám volně prodejné prostředky nepomáhají, vydejte se na kožní. Detailně popište lékaři svůj problém, a medikaci, kterou jste zatím zkoušeli. Společně určitě dokážete najít vhodný způsob, jak potíže alespoň umírnit.

Jak poznat opar

To, že se vám tvoří opar, poznáte velice snadno. Kůže na inkriminovaném místě je napnutá a svědí. Jakmile se vám opar začne dělat, spolkněte tabletku léku proti horečce. Látky v něm obsažené dokážou ničit viry, a znesnadnit tak oparu jeho existenci.

Hlavně nelíbat!

Když máte zrovna opar na rtu, s nikým se nelíbejte a nepraktikujte orální sex. Viry jsou v tomto období obzvláště činné, proto byste těmito aktivitami partnerovi virus, a s ním spojený opar, přenesli na ústa, nebo právě na intimní partie.

Léčíme opar

1. Led vám uleví

Pokud nestihnete opar podchytit a on vám vyraší, je jasné, že s ním budete chvilku žít. Kromě estetických problémů o oparu stále víte kvůli bolesti. Zklidňovat postižené místo můžete čímkoliv studeným – zmrzlinou, kostkou ledu,… Chlazení pomůže alespoň na chvíli od svědění i od nepříjemné bolesti.

2. Nedotýkejte se oparu

Jakmile máte opar, snažte se ho nedotýkat. Mohli byste si ho totiž přenést i na jiná místa. Při nanášení mastiček a podobných preparátů proto pokaždé používejte třeba kosmetickou vatovou tyčinku nebo vatový tampon. Materiál, který přišel do styku s oparem, okamžitě vyhazujte! Když necháte například povalovat použitou vatovou tyčinku na umyvadle, a někdo z rodiny ji bude muset vyhodit za vás, může se virus přenést i do jeho těla. Proto si zapamatujte: Namočit vatu mastičkou, důkladně vmasírovat do postiženého místa a okamžitě likvidovat!

3. Kravské mléko – zázrak, který máme všichni doma

Jestli bydlíte na vesnici, ideálně v blízkosti nějaké farmy nebo zemědělského družstva, máte na dosah perfektní pomoc proti oparu. Čerstvé kravské mléko, nebo klidně i to pasterizované ze supermarketu, naneste na kousek vatičky a přiložte na opar. Když si mléko navíc dáte před aplikací do lednice, bude vás to léčit, a zároveň příjemně chladit.

4. Tea Tree Oil

V poslední době čím dál víc lidí objevuje zázrak jménem Tea Tree Oil. Je to přírodní olejíček, který se používá k léčbě rozmanitých kožních onemocnění. Po nanesení na opar urychluje hojení a zklidňuje bolest.

5. Náplasti na opary

Léčbu urychlují i náplasti na opary, které seženete v každé lékárně. Jedná se o jakýsi průsvitný film, který nalepíte přes opar. Postižené místo je tak nejen perfektně zamaskované, ale navíc je citlivá kůže chráněná před nepříznivými vlivy a má klid na regeneraci.

6. Obklady

Na opar zabírají obklady z černého čaje nebo meduňky. Nemusíte přitom vymýšlet nic složitého, stačí, když si koupíte sáčkový čaj a použitý sáček přiložíte na opar. Látky obsažené v čaji usnadní hojení a uklidní kůži.

Na mokvající opar nejlépe pomůže líh. Díky němu se postižená oblast vysuší, vytvoří strup, a opar se tak bude moct konečně začít hojit.

7. Několik babských rad na závěr

Na vysušení mokvajícího oparu je vhodná zubní pasta. Tu si naneste na místo nejlépe před spaním, abyste náhodou nevyšli ráno ven s ošklivým bílým flekem na puse. Účinky zubní pasty můžete znát z boje proti akné, kde vysušuje pupínky. I v tomto případě pasta opar vysuší a citlivou oblast zklidní.

Při nadměrné bolesti a nesnesitelnému svědění si na opar naneste bílý jogurt. Dokáže kůži nejen uklidnit, ale i zchladit a léčit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra