Afty a jak je léčit

27.09. 2013 • Zdraví 3337x

Skoro každý zná to nepříjemné pálení a řezání v ústech, které ohlašuje blížící se vyklubání aftu. Proč je taková malá bolístka tak nesnesitelná, že o ní pořád víte? Aft je drobný vřídek bělavé nebo nažloutlé barvy, který se vytvoří na sliznici – nejčastěji na dásni, uvnitř tváře, často také na horním patru nebo rtech, neobvyklý není ani na jazyku.  Může dosáhnout různých velikostí (od malé tečky až po rozsáhlejší plošku) i počtu.  I když se nejedná o žádné vážné onemocnění, dokáže nás nehezky potrápit. Aft se objeví zcela nečekaně a několik dní vám znepříjemní všechny činnosti, spojené s pohybem úst. Najednou si uvědomujeme každé sousto pokrmu či doušek nápoje, které polykáme. Běžná mimika i mluvení se stávají bolestivými.

Jak na léčbu aftu

Nejvhodnější léčba aftu by měla brát ohled na důvod jeho vzniku. Aft může vzniknout v okamžiku, kdy se nadmíru stresujete.  Stačí pár dní špatného spánku, když nestíháte termíny v zaměstnání, nebo nervování před zkouškami ve škole. Možná je také virová infekce nebo původ alergický. Každá otevřená ranka, kterou si v ústech nechtěně způsobíte, je branou do vašeho krevního řečiště. Místo, kde se vyseje aft, může být předtím podrážděno nevhodnou stravou (příliš kořeněné či kyselé jídlo) nebo mechanicky (ostré hrany chipsů, cornflakes a dropsů). Jen si zkuste vzpomenout, kolikrát už jste se v životě kousla do jazyku nebo vnitřní tváře? Nepoužíváte příliš tvrdý zubní kartáček, který vám silným tlakem dráždí dásně a okolní sliznice? Jako preventivní opatření, pokud trpíte na afty a nechcete vznik nového podnítit, je dobré pokusit se sama stanovit příčiny a okolnosti, za nichž aft vznikne, a vyhýbat se jim. Dodržovat pravidelnou hygienu ústní dutiny, zuby čistit opatrně a kartáčky s měkkými štětinami, pomalu žvýkat, abyste se nekousli do tváře či rtu, omezit nebo zcela vypustit z jídelníčku jídla a nápoje, o nichž jste si jistá, že vás dráždí.

Domácí léčba aftů

A co tedy s těmito neviditelnými, ale velmi otravnými bolístkami dělat, když už se objeví? Rozhodně se nesnažte plošku jakkoli dál mechanicky rozrušovat. Žádné seškrabování nebo propichování! Je-li bolest opravdu velká a neustává, zastavte se v lékárně a nechce si doporučit nějaké vhodné kloktadlo. Jako domácí alternativa se doporučuje vyplachování úst silnějším alkoholem (ideálně čistou slivovicí nebo jinou pálenkou), pokud vám však té dobroty není líto a nespolknete ji dřív, než začne léčit. Dezinfekční a zklidňující účinky má a doporučuje se výluh z mateřídoušky nebo z heřmánku.  Babská rada, jak na afty, doporučuje obyčejnou cibuli – oloupat, nakrájet na kolečka a potírat postižená místa.  Cibule má všeobecně antiseptické vlastnosti, takže ji lze proti zánětům užívat nejen ve formě obkladu, ale i konzumovat.

Pokud se vám afty dělají častěji během roku, zkuste se zamyslet, jestli vám nechybí vitamín C a B komplex? Jejich nedostatkem trpí většina osob, která se afty opakovaně vrací. Zvolte nápravu buď formou lékových doplňků stravy (třeba multivitamín v tabletkách nebo rozpustné šuměnky do vody) nebo obohaťte svůj jídelníček o nedráždivé ovoce a zeleninu. 

Objevují-li se vám afty častěji než pětkrát ročně? Pak byste měla požádat o profesionální radu svého stomatologa.  Jestli už aft máte a bolest je tak nesnesitelná, že se nemůžete ani napít, pokud se vám vytvoří více než čtyři afty najednou, pokud vám rapidně stoupne tělesná teplota, anebo ne afty déle jak deset dní nehojí, je nejvyšší čas objednat se k lékaři. Obyčejný aft se sice zdá být banalitou, skutečný odborník by jej však neměl podcenit a zvolit pro vás individuální způsob léčení a doporučit vhodnou prevenci.

Dobrá zpráva na konec pro všechny, jimž afty znepříjemňují život. K moderním metodám, které podporují hojení bolavých vřídků, už dnes patří i ošetření laserem u zubního lékaře. Takový drobný zákrok slibuje okamžité uvolnění vnitřního pnutí, do druhého dne prý i zmizení boláčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra