Kryoterapie - léčba chladem

21.09. 2013 • Zdraví 1325x

Jistým opakem sauny je polárium, neboli komora, ve které je až vesmírný chlad.  Na lidský organismus má tento extrémní chlad pozitivní úžinky a i když se zdá, že jde o novinku, léčení pomocí chladu se využívá již několik stovek let. Starověcí Egypťané znali zdraví prospěšné účinky mrazu, ale teprve v moderní době se tento druh léčby vyvinul v dokonalost.

Představa pobytu v komoře, kde teploty silně klesají pod bod mrazu, je děsivá a nejspíš odradí většinu osob, aby tuto léčbu vyhledávali. Zvláště, když se do komory vstupuje pouze v jednoduchém oblečení – doporučují se šortky a tričko nebo tílko a ponožky. Jenže doba pobytu je skutečně krátká, jen několik minut, za které se člověk tuto ukrutnou zimu ani neuvědomí, kdežto lidský organismus ano. V komoře jste jako ve vesmíru, pod tlakem plynného dusíku. Obyčejná chvilka v tomto prostředí stačí na prokrvené celého organismu, přičemž se regenerují buňky v těle. Navíc se uvolní endorfiny, zvané hormony štěstí, která jsou zodpovědné za naši dobrou náladu a pocit štěstí.

Komora, ve které se vesmírný chlad odehrává, se nazývá kryokomora, anebo polárium. Zde je teplota v hodnotách od sto deseti stupni Celsia v záporných hodnotách až po teplotu mínus sto šedesát stupňů Celsia. Pokud se do polária chystáte poprvé, jistě vás bude zajímat, co na sebe. Mimo tričko a kraťasy uvedené výše, se také často používají plavky – u žen ideálně dvoudílné, a nesmíte zapomenout na rukavice a silné ponožky.

Co dělat v poláriu?

Když už se zmínila podobnost se saunou (až na ty extrémně rozdílné teploty), je nutno dodat, že v kryokomoře rozhodně nesedíte, jako v sauně. Při tak nízkých teplotách, aby se organismus dokonale prokrvil, je nutné se prohýbat, uplatňují se tam jednoduché cviky, jako chůze, dřepy, nebo protahování paží.

Polárium je založeno na principu ochlazení, při kterém v krátké době extrémní mráz působí na viry, bakterie a další zabijáky zcela zdravého organismu, a ty bezpodmínečně ničí. Vzhledem k tomu, že pobyt zde není dlouhodobý, nenaruší se přitom žádný orgán v těle. V praxi to vypadá tak, že si člověk ani tento extrémní chlad neuvědomí.

Kdo by měl polárium navštívit

Doporučuje se využívat tuto proceduru sportovcům, a fyzicky těžce pracujícím, protože v nich podnítí ještě více fyzické síly. Sportovci tak dosahují viditelně lepších výsledků. Doporučení patří i pro osoby s nemocí pohybové soustavy, chronicky nemocné a dokonce i pro ty, jež se léčí z pooperačních stavů.

Pro koho ne

Pozor však u akutních chorob. Návštěvu nejprve konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem. Dále se léčba mrazem nedoporučuje kardiakům a osobám trpícím vysokým krevním tlakem. Zákaz vstupu platí lidem pod vlivem návykových látek, a rozhodně tato léčba není pro osoby trpící klaustrofóbií.

Pro koho ani

Mimo sportovce a těžce pracující, je polárium skvělé pro osoby léčící se s astmatem a dalšími chorobami dýchací soustavy. Pobyt je vhodný i pro manažery, ředitelé a jiné lidi, kteří jsou často pod tlakem, ve stresu apod. extrémní chlad perfektně uvolní toto napětí. Doporučení platí i pro nemocné na klouby, trpící na otoky a také s problémy s kůží. Polárium zmírní projevy lupénky, ekzému a posílí imunitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra