Jak se zbavit nezdravých návyků

26.10. 2013 • Zdraví 1384x

Téma zdravého životního stylu je v dnešním světě stále více probíráno. Díky hektičtější době, kdy nemáme pořádně čas ani sami na sebe, si stále více a více uvědomujeme, jaké to bývalo, když jsme se cítili pohodlně a v klidu. Všechno souvisí se vším a nedostatek harmonie v každodenním životě ústí ve stres, špatné stravovací návyky, nedostatek správného pohybu a relaxace. Navíc s rostoucími velkoměsty a urbanizací se rozvíjí doprava a průmysl, což poznamenává lidský organismus po mnoha stránkách. Jak se tedy starat o své zdraví tak, abychom se cítili fit? Je to tak, že žádná univerzální odpověď na tuhle otázku není. Úplně nejdůležitější je, aby se konkrétní člověk cítil dobře, čemuž může napomoci více věcí.

Mezi základní předpoklady k dosažení zdravého těla i mysli, o kterých slyšíme na každém rohu, patří bezesporu pravidelná a vyvážená strava, dostatek kvalitního spánku, pravidelný pohyb – a pohybem rozhodně není myšlen běh ráno ve stresu na tramvaj, která už pomalu odjíždí z nástupiště a kterou musíme stihnout. Jenže všichni dobře víme, že s rostoucími povinnostmi dospělého člověka není až tak snadné ohlídat si všechny tyto náležitosti a s klidnou hlavou říct, že s ničím z toho nemáme problém. Na základě výzkumů vám nyní vytipujeme pár věcí, které, pokud ještě neděláte, tak by vám mohly pomoct cítit se trochu lépe a rozvinout si některé návyky, které za nějakou dobu překlenou do pravidelných činností, o kterých už ani nebudete muset uvažovat.

Strava

Pokud si lámete hlavu, jak si navyknout na správný režim, není nutné přistupovat hned k drastickým dietám, které vám říkají přesně, kdy máte co jíst, kolik toho musí nebo naopak nesmí být. Musí to vycházet z vás a dá se říct, že přesně s tímhle má většina Čechů největší problém. Začněte s něčím relativně jednoduchým. Naučte se vstávat každý den ve stejnou dobu a to i o víkendu, kdy třeba nikam nespěcháte, aby si tělo udrželo návyk. Pokud vstáváte tak, že skoro nestíháte dojít včas tam, kam potřebujete, dopřejte si na ranní rituály více času a začněte den sice trochu dříve, ale v klidu. Kolik toho přes den sníte, závisí hodně na tom, kterým jídlem začnete. Začněte proto s dobrou snídaní doprovázenou nejlépe teplým čajem, který rozehřeje žaludek i celé tělo a dodá vám tolik potřebné tekutiny. Zjistilo se totiž, že pokud nesnídáte, tak díky pozdějšímu velkému hladu sníte větší množství jídla, což tělo špatně tráví. V průběhu dne mějte u sebe vždy lahev s vodou a dodržujte pitný režim. Dále platí nepřejídat se a jíst dostatek zeleniny a ovoce.

Pohyb

Nemáte čas na pravidelné cvičení a i když si ho vyčleníte, tak se vám ne tak uplně chce? Nevadí… Spoustu lidí v dnešní době halí hromada práce a často je to na tolik vyčerpává, že pak nemají ani pomyšlení na sportovní aktivity. Navíc ne každý má sportovního ducha, který by mu dodával pocit nadšení z pohybu. Pokud jste člověk velkoměsta, pohyb pro vás může být i vycházka někde na čerstvém vzduchu, v lese, na horách. Udělá to s vámi víc, než si myslíte. Dále je dobré každý den se protahovat. Znáte ten pocit, kdy sedíte dlouho za stolem nebo u počítače a už nevíte, jak byste si sedli? Ideálně ráno nebo někdy dopoledne si dejte 10 minut na protáhnutí. Na internetu najdete jistě spoustu návodů na protáhnutí zkřehlého svalstva a páteře. 10 minut není zas tak moc a vytvoříte si tak návyk, i když nejste zrovna atlet.

Pokud nejste ti, kteří by dokázali žít podle přikázání dietologa nebo jiného specialisty, nebojte se vytvořit si vlastní svět, do kterého si zapasujete vlastní návyky, které vám budou jen vaše a kterých se nebudete bát. Nemusí být časově náročné, nemusíte chodit někam, kam nechcete. Čím jednoduší pro vás bude je plnit, tím lépe si tyto návyky vštípíte a začleníte je trvale do svého života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra